
Урок з використанням елементів
інтерактивних методів навчання
Учитель української мови
та літератури Новогалещинської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
2010 рік
Мета: користуючись текстом п’єси «Наталка Полтавка» І. Котляревського, дати характеристику Наталки; розвивати відчуття краси слова, вміння зіставляти і робити висновки; виховувати в учнів кращі риси людини: доброту, милосердя, щирість.
Обладнання: підручники, ілюстрації до п’єси, «Рефлексійні анкети».
Тип уроку: урок використання знань умінь і навичок.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Робота двох учнів біля дошки.
1-й учень. Скласти план І дії п’єси «Наталка Полтавка»
2-й учень. Скласти план ІІ дії п’єси «Наталка Полтавка».
2. Учитель. А ми з вами перевіримо підготовку до уроку методом
«Мікрофону».
Запитання
1) Коли написана п’єса «Наталка Полтавка»?
(1819 р.)
2) У якому році поставлена в Полтавському театрі? За участю якого актора?
(1819р. Щепкіна)
3) Коли вперше надрукована? Хто надрукував?
(1838р. Академік і професор Харківського і Петербурзького університетів)
4) Яка тема п’єси?
(Зображення побутових суперечностей українського села, соціальної та майнової нерівності)
5) Конфлікт п’єси?
(Соціальні перешкоди на шляху одруження закоханих, майнова нерівність).
6) Джерела п’єси.
3. Перевірка роботи учнів біля дошки. (Що б ви змінили? Доповнили? Відредагували?)
Учитель.
Діти, ще на сьогоднішні ви повинні прочитати п’єсу «Наталка Полтавка». Отже, хто прочитав твір, ми перевіримо шляхом вікторини.
1) Кому належать слова: «Ми тепер рівня з тобою: і я стала така бідна, як і ти…».
(Наталці)
2) «Не віриш? Так знай же, що я тебе давно вже теє-то, як його – любив».
(Возному)
3) «Золото – не дівка! Наградив бог Терпеливу дочкою…».
(Виборному)
4) «Скільки хороших людей сваталися до тебе – розумних, зажиточних…».
(Терпелисі)
5) «Один собі живу на віті, як билина в полі!.. Сирота – без роду, без племені, без талану і без притулку».
(Миколі)
6) Сонце низенько,
Вечір близенько –
Спішу до тебе
Лечу до тебе,
Моє серденько
(Петрові)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Учитель.
Діти, добре, що ви прочитали п’єсу. Адже без знання змісту, не можна дати характеристику героїв.
Тема уроку: Поетичний образ Наталки Полтавки – дівчини з народу.
«Метод проектування»
Мету ж нашого уроку, я думаю, ви можете спроектувати самостійно, давши відповідь на питання.
З чим повинні ознайомитися? – З образом дівчини з народу.
Що повинні розвивати? – Відчуття краси, уміння знаходити риси характеру героя (Наталки).
Що маємо виховати в собі? - Кращі риси людини: працьовитість, доброту, щирість, уміння любити, милосердя.
- Діти, до нас на урок завітали представники масмедіа.
- Що означає слово масмедія? (преса, журналістика).
- Отже, слово журналісту, члену гуртка «Юний кореспондент» Наталі Смерчинській.
Метод «Робота в групах» Діти поділені на дві групи.
Запитання журналіста кожній групі учнів.
- Добрий день, друзі! Я Наталка Смерчинська, хочу поставити вам декілька запитань. Адже після того, як була прочитана п’єса «Наталка Полтавка», відбулося її обговорення серед шкільних друзів. Особливу увагу привернув образ Наталки.
- Отже:
1) Хто ж така Наталка?
2) Що вам відомо про її минуле?
3) Що можете сказати про самохарактеристику Наталки? (знайдіть у тексті цитату)
4) Що про Наталку говорить виборний?
5) Чи готова Наталка до самопожертви?
Метод «Рольова гра»
Сценка-діалог Наталки з матір’ю.
6) Велику роль у характеристиці героя відіграє його мова. Які ж особливості мови Наталки?
- А зараз проведемо роботу з твором
І група У зошити виписати прислів’я, які використовує Наталка.
ІІ група Виписати цитати до характеристики образу Наталки.
(Перевірка записаного у зошитах)
(Пісня заключна яку співає Наталка та відео кліп через комп’ютер)
Бесіда
Діти, завдання на уважність (тренування пам’яті).
- Скільки пісень ввів І. Котляревський у п’єсі? (22)
- Назвіть ті, які виконує Наталка.
- Якщо це п’єса, то хто з акторів виконував роль Наталки?
Актриса – Марія Заньковецька
Оксана Петрусенко
Марія Садовські.
IV. Підсумок уроку.
Діти, знову слово журналісту.
- Після цієї розмови на уроці, скажіть, як ви ставитесь до Наталки?
- Як ви оцінюєте її самопожертву заради матері?
- Чи могла б Наталка бути щасливою з возним?
Міні-диспут: Чи може слугувати ідеалом для сучасної молоді Наталка? Чому? У чому полягає моральна краса Наталки?
Слово вчителя.
- Наталка – перший правдивий образ дівчини в українській літературі. Цей образ багато років причаровував і причаровує людей пошаною до матері, до старших, своєю працелюбністю, дівочою чистотою, скромністю, відданістю великому коханню.
Наталка гімн великому коханню і цей образ буде приваблювати ще не одне покоління. Мені хотілося б побажати нашим молодим дівчаткам та юнакам наслідувати це велике чисте кохання.
Свідченням зв’язку із сучасністю, є поезія. у віршах оспівують поети кохання.
Оцінювання знань учнів.
Робота з «Рефлексійними анкетами».
V. Домашнє завдання. Стор. За підручником 112 – 114. Скласти план характеристики Наталки.


