Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Клас 5 Урок 33 Дата
Тема: У помешканні
Мета:
Практична мета:
1. удосконалювати навички монологічного та діалогічного мовлення на основі вивчених структур;
2. розвивати навички вживання вивченого граматичного матеріалу: Прийменники місця;
3. практикувати вживання вивчених ЛО в мовленні.
4. розвивати навички вивчаючого читання та літ перекладу тексту.
5. навчити учнів описувати свою кімнату
Розвиваюча мета:
1. розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію;
2. розвивати логічне мислення
Освітня мета:
1. ознайомити учнів з новими лексичними одиницями;
Виховна мета:
1. виховувати почуття ввічливості та чуйності у стосунках з товаришами;
2. виховувати дбайливе ставлення до речей.
Обладнання: підручник, НО, магнітофон
ХІД УРОКУ
І. Початок уроку
1. Організаційний момент
Т: Good morning, children.
Today we are going to speak about furniture in our flats and our homes. We'll describe different rooms and at the end of the lesson you will be able to describe your own room.
2. Фонетично-мовленнєва зарядка
Do you have a house? Let’s ask our mouse if it has a house.
Little mouse, little mouse
Do you have a house?
Little cat, little cat
I have no flat.
I am a poor mouse, I have no house.
Answer my questions.
What rooms do you know? (a kitchen, a living room, a bedroom etc.)
ІІ. Основна частина
1. Контроль домашнього завдання
Ex 6 (p. 63) And now it is time for you to describe the house you live in
2. Пред’явлення тексту для читання. Reading
ex. 1( p.64)
¨ pre-reading activities.
1.
Let’s revise the words we have learnt. What furniture can you see in the house. (Pictures)
2. Look through the text exercise 1 p.64 and find the names of the furniture.
¨ Reading. Read and translate
¨ Post-reading activities
1. Do ex. 2 (p.64) Read and complete the sentences
2. And now let’s play the game “Catch the wrong sentence”. Clap your hands when the sentence is wrong.
1. They have got three floors. (-)
2. On the ground floor there is a living room, a dining –room, a kitchen and a bathroom (+)
3. On the first floor there are five bedrooms (-)
4. There is a beautiful red carpet on the floor in my room. (-)
5. There are lots of pictures on the walls (-)
6. Mother needs a microwave oven (+)
3. Speaking. Розвиток навичок монологічного мовлення
1) 
We have three rooms: a bedroom, a living room and a kitchen.

What furniture do you need for what room? Use words from the exercise 3 p.64.
Example: We need a bed for the bedroom.
Фізкультхвилинка
Let’s revise our poem.
Look at the ceiling
Look at the floor
Look at the window
Look at the floor
4.
Повторення та виконання вправи для тренування вживання у мовленні прийменників місця. Робота з роздавальним матеріалом.
¨ Let’s revise the prepositions.
HO
¨ Look at the picture and choose the correct prepositions

1. There is a bed in/ on the room
2. There is a cap next to / on the table.
3. There is a book in front/ behind the cap.
4. There is a table in front/ next to the bed.
5. There is a chair on/ in front of the table.
6. There is a book in/ on the floor.
7. There are boots near/under the table.
¨ Game “ Correct the sentences”
Let’s divide in two teams. I shall describe the first picture ex. 4 p. 65. I shall make mistakes. Your task is to correct my mistakes.
1. There is a cat on the bed. (on the floor)
2. There is a telephone on the table (on the shelf)
3. There is a mirror under the window (next to the window)
4. There is a clock under the table (on the table)
¨ And now let’s describe the second pictures. Exercise 4 p.65
ІІІ. Заключна частина
1. Підбиття підсумків
Бесіда з учнями
Today we spoke a lot about the furniture in the rooms. Now tell us please what is the most favourite thing in your room. What would you like to buy for your room? What would you like to buy for the kitchen for your mother?
2. Пояснення домашнього завдання
Do exercise 5 (p.65). Describe your room. You can draw the picture of your room.
3. Виставлення оцінок та їх мотивація.


