Тема. Великі європейські стилі. Античність, романський стиль, готика, ренесанс

Мета: а) навчальна – ознайомити учнів із найкращими досягненнями історичних культур європейського регіону, а також із провідними видами мистецтва певної епохи;

б) розвиваюча – розвивати художній смак і вміння сприймати художні твори;

в) виховна – виховувати інтерес до спілкування з мистецтвом.

Обладнання: презентація із зображенням об’єктів та творів античності, романського стилю, готичного стилю, стилю ренесанс.

|

Хід уроку

Есть бог, есть мир, они живут вовек,
А жизнь людей – мгновенна и убога.
Но всё в себя вмещает человек,
Который любит мир и верит в бога.

Н. Гумилёв

I. Організація пізнавальної діяльності учнів

II. Актуалізація опорних знань

Пускай велик небесный Рафаэль,
Любимец бога скал Буонаротти,
Да Винчи, колдовской вкусивший хмель,
Челлини, давший бронзе тайну плоти.
Но Рафаэль не греет, а слепит.
В Буонаротти страшно совершенство,
И хмель Да Винчи душу замутит,
Ту душу, что поверила в блаженство.

Проведення інтерактивної гри «Дебати». Учитель висловлює думку, що митці створюють свої шедеври заради власної слави та грошей. Учні висловлюють свої думки, обґрунтовують свої судження.

ІІІ. Мотивація

Кожен період в історії світової культури по-своєму цінний. Але не випадково особливу роль відведено античній культурі. І література, і мистецтво, і драматургія, і філософія античного світу стали відправною точкою у подальшому розвитку всієї культури. Мистецтво античного світу вперше по-справжньому відкрило й оспівало людину, зробило її мірою всіх речей, пізнало її як прекрасний і довершений феномен природи. Античне мистецтво багато в чому залишилося неперевершеним і недосяжним навіть сьогодні.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Вербальна вправа 1

Вчитель|учитель| пропонує подивитися|поглянути, глянути| слайди із|із| зображенням храмів архаїчної і класичної Греції, базилік Стародавнього|древній| Риму, романських і готичних храмів Середньовіччя. Учням пропонується висловити своє враження від побаченого та поділитися своїми пізнаннями у цій царині.

Аналітична частина

Учитель:|дослід|

Історію світового мистецтва можна розглядати|розглядувати| як історію художніх стилів. Стиль – не постійна і незмінна структура, а живий|жвавий| художній процес. Стилі в мистецтві не мають чітких меж|кордон|, вони плавно переходять один в іншій і знаходяться|перебувати| в безперервному розвитку, змішуванні та протидії. В рамках|у рамках| одного історичного художнього стилю завжди зароджується новий, а той у свою чергу|своєю чергою|, переходить в наступний|слідуючий|. Багато стилів співіснують одночасно і тому чистих стилів взагалі не буває.

Світ|світ| мистецтва існує ніби паралельно нашому, матеріальному світу, а художні ідеї «парять|ширяти|» поза|зовні| часом і простором. Це пояснює, зокрема, чому епоха Відродження в мистецтві відображає|відбивати| не реальну, а вигадану, таку, що ідеалізується, ситуацію в суспільстві|товариство| того часу, а епоха бароко зовсім не вичерпує широкий спектр ідей XVII сторіччя|століття|. І лише ті види творчої діяльності, що найтісніше пов’язані|стулюється| з|із| матеріальним життям – прикладне мистецтво, традиційні художні ремесла, дизайн – є|з'являтися, являтися| віддзеркаленням|відображення, відбиття| часу і місця свого народження. Таким чином, поширена думка про те, що справжнє мистецтво завжди відображає|відбивати| життя епохи, особливості історичного етапу розвитку суспільства|товариство| є доволі|дуже| суперечливою.

Стиль – це єдність, цілісність змістовних і формальних елементів, за допомогою яких безпосередньо створюється художній твір|добуток|. У художньому стилі всі елементи не випадкові, а пов'язані між собою.

Аналітична вправа

(Кожна група учнів отримує інформацію про стильові напрямки. Учням пропонується презентувати цю інформацію класу через 10 хв).

Інформаційний блок А

Антична Греція

Початок античного стилю прийшовся на V ст. до н. е. Мистецтво Стародавньої |древній| Греції стало основою для загальноєвропейської культури. Світогляд стародавніх|древній| греків характеризується граничним раціоналізмом, прагненням підпорядкувати|підкоряти| все логіці, що спонукало до звільнення|визволення| мислення від рабського наслідування, підкорення|дотримання| канонам. За поточною мінливістю, різноманіттям земного буття стародавні|древній| греки вбачали гармонійну єдність, непорушний порядок|лад|, який втілювала|уособлювати| небесна сфера. Досконалість земного|чуттєвий| світу|світ| сприймалася як скороминуще, нестійке в порівнянні з вічною, невразливою для тимчасового потоку красою|врода|. Так старогрецька|давньогрецький| культура знаходила надійну точку опори в цьому відносному світі, вбачала присутність абсолютної гармонії, спрямованість до якої викликала|спричинила| до життя могутню творчу енергію і привела до відкриття|відчинення| людської краси|врода|, що носила яскраво виражений|виказаний, висловлений| відчутний|дотиковий|, тілесний характер|вдача|. Крім того, особливістю світобачення|світорозуміння| еллінів був антропоморфізм, суть якого сформулював Протагор: «Людина є мірою всіх речей».

У цю епоху, як ні в яку іншу, мистецтво відображало|відбивати| дійсність, зміни, що відбуваються|походити| в суспільстві|товариство|, конкретні історичні події. Так, перемога в греко-персидських війнах 499 – 449 рр. створила природне відчуття|почуття| подяки|вдячність| богам-покровителям|заступник|, дала необхідні засоби|кошт| для виразу|вираження| цього відчуття|почуття| в споруді нових храмів та інших святинь. Крім того, остаточне оформлення класичного рабовласництва|рабоволодіння| і розвиток полісної демократії, сприяли підйому економічного і політичного життя, патріотизму і зростанню|зріст| |громадянський| самосвідомості Греції в V ст. до н. е. У зв'язку із підвищенням політичної ролі Греції і стрімкою колонізацією, в цей час в архітектурі Афін з'являється|появлятися| тенденція до вироблення єдиного панелліністичного (загальногрецького) стилю архітектури, яскравим зразком|взірець| якого є|з'являтися, являтися| Парфенон, побудований|споруджений| в 447-432 рр. до н. е.

Греки займалися гімнастикою, стежили за особистою|особовий| гігієною, піклувалися про зовнішність. Особливо культивували образ|зображення| атлета, що виступав|вирушати| на змаганнях оголеним. Розповсюджувався|поширився| ідеал краси|врода| голого здорового тіла, що знайшло своє віддзеркалення|відображення, відбиття| в мистецтві, головним завданням|задача| якого було правильне зображення людини, сильної, енергійної, повної|цілковитий| гідності|чеснота, достоїнство| і рівноваги душевних сил – переможця у персидських війнах, вільного громадянина поліса.

Після|потім| поразки|ураження| Афін у Пелопонеській війні (431-404 рр. до н. е.) розвиток товарно-грошових відносин в Греції приводив|призводити, наводити| до розповсюдження|поширення| приватної власності на землю|грунт|. Розвивався індивідуалізм, прагнення до особистого|особовий| добробуту, а не до суспільного|громадський| блага, поступово зникав дух патріотизму. У 338 р. до н. е. після|потім| битви під Херонеєю Греція остаточно втрачає|розгублювати| політичну незалежність. Захоплення образом|зображення| прекрасного|чудовий| і благородного громадянина, якого вибрали майстри V ст., змінилося в епоху еллінізму (325-30 рр. до н. е.) увагою до внутрішнього життя окремої людини, інтересом до людської особи|особистість|, її емоцій, до теми трагічного конфлікту між особистою|особовий| долею і священним обов’язком|обо|рок|. Характерні|вдача| риси|межа| скульптури цього часу – динамічність, виразність.

Перехід від диктатури Спарти до гегемонії демократичних Афін у мистецтві відбився зміною дорійського ордера іонійським. В цей же час виразно|чітко| проявляється тенденція до натуралізму і гігантоманії. Мистецтво цього періоду, зокрема Галікарнаський мавзолей|застосування| являє собою безліч прикладів|зразок| розладу, невідповідності змісту|вміст, утримання| і форми, кризи стилю і відображає|відбивати| соціальні і етичні суперечності|протиріччя|, якими було сповнене|цілковитий| життя людей.

Інформаційний блок Б

Стародавній Рим

З|із| 510 р. до н. е. веде свою історію давньоримська епоха. Римляни – суворі, жорсткі воїни, мудрі правителі, прагматики - пристосовували мистецтво до своїх практичних потреб. Тому Рим – це втілена утилітарність. На відміну від старогрецької|давньогрецький| живої|жвавий| пластики в творах|добуток| стародавніх|древній| римлян домінують символіка і алегорія. Римляни охоче приймали в свій пантеон всіх богів, героїв, художників|митець|, всі стилі і форми мистецтва. Але,|та| в той же час, римська архітектура була дуже самобутня і велична, і так само, як і римське мистецтво в цілому|загалом|, різко відрізнялася своїми мужніми формами від сучасної їй грецької.

Після|потім| завоювання Греції до Риму стали ввозитися у величезній кількості грецькі статуї і картини. Величезний потік|приплив| грецьких шедеврів і масове копіювання гальмували розквіт власне римського творіння|скульптура|, в області якого спочатку спостерігається штучне повернення до архаїчної простоти, але|та| потім безмежно панує пишнота мистецтва еллінізму. Це пояснюється тим, що Рим знаходився|перебувати| під сильним впливом імператора і його двору. Для цієї епохи було характерним|вдача| прагнення відшкодувати відсутність оригінальності колосальністю розмірів або коштовністю матеріалу – різноколірного мармуру, порфіру, базальту, і в цьому позначається хворий|нездоровий| вплив Сходу.

Основним чинником|фактор|, що вплинув на формування стилю в період класицизму (I в до н. е.) став особистий|особовий| смак і воля імператора Августа, який вимагав прикрашати місто, споруджувати нові пам'ятники, відновлювати і покращувати старі. В архітектурі домінуючою стала декоративність. У мистецтві скульптурного портрета зникла чуттєвість образів|зображення| еллінізму, її замінив класицизм з|із| раціоналістичністю, замість природності і невимушеності, посилювалися|підсилюватися| ноти офіційності, що цілком|сповна| відповідало культу імператора. Портретисти менше уваги звертали|звертати| на неповторні риси|межа| осіб|обличчя, лице|, згладжували індивідуальну своєрідність, підкреслювали в ній щось загальне|спільний|, властиве всім, уподібнюючи одного підданого іншому, за типом, бажаним|угодний| імператорові. Це був час строгої|суворий| академічності, консерватизму і ясності форм. У цей же час зявляється аркада, що складається|перебувати, складатися| з ряду|лава, низка| «римських арок|чарунка, вічко, комірка|», з|із| яких і був побудований|споруджений| у 75 – 82 рр. знаменитий Колізей|застосування|.

Негативні явища суспільного|громадський| життя кінця II – III ст. н. е. – часта зміна імператорів, відокремлення провінцій, поява в різних частинах|частка| імперії самостійних правителів – привели також до кризи античної культури: низькому рівню письменності, песимізму. Таким чином, впродовж|упродовж| усієї давньоримської епохи римляни гостро усвідомлювали втрату способу цілісного і художнього сприйняття миру|світ|, намагаючись|пробуючи| будь-якими засобами|кошт| довести свою спорідненість із|із| грецьким світом. Саме це нерідко|незрідка| примушувало|заставляти| їх створювати грандіозні за масштабами споруди|спорудження|, щоб таким чином заповнити обмеженість своїх можливостей|спроможність| у сфері пластики тривимірного|трьохмірний| образу|зображення|. У цю епоху, епоху нескінченних воєн, усобиць|міжусобиця| і нестабільності влади як ніколи був сильний культ героїв, а збільшений|зрослий| інтерес до сильної особи|особистість|, психології людини, що з'явилася|появилася|, став причиною того, що відвертий ідеалізм грецької скульптури був поступово витіснений мистецтвом скульптурного портрету.

У Стародавній|древній| Греції стиль повністю відображав|відбивати| характер|вдача| епохи, чутливо реагував на зовнішні зміни. Жодна перемога, жодна поразка|ураження|, жодна соціальна, економічна, політична криза або, навпаки, підйом не залишився без уваги в творчості еллінів. Головним принципом античної естетики і мистецтва був принцип тілесності, який був наслідком могутнього антропоморфізму еллінського мислення. Через раціоналізм і конкретність свого мислення стародавні|древній| елліни були майстрами ясності конструкції і чистоти форми.

Грецьке античне мистецтво висвітлювало суспільно-громадські сторони особи|особистість| (громадянський обов’язок|обов'язок|, героїзм, мужність тощо) і тілесність людського буття. У цьому мистецтві органічно зливаються епоха і художник|митець|.

Не дивлячись на те, що Стародавньому|древній| Риму вдалося створити яскраву, самобутню, оригінальну архітектуру, в цілому|загалом|, його мистецтво вбирає в себе все, що може бути корисним, керуючись перш за все|передусім| властивим йому практицизмом. У цю епоху мистецтво стало державною діяльністю і носило відбиток особистих|особовий| смаків і бажань деспотичних імператорів. Зміна демократії імператорським єдиновладдям у державі відобразилася у мистецтві|виказалося, висловилося| у втраті свободи й зниженні майстерності художників|митець|.

Інформаційний блок В

Мистецтво Візантії

Мистецтво Візантії проіснувало приблизно з I по XV ст. Його головним завданням|задача| стало не відображення земного життя, а проникнення за межі земних речей, в світ божественний. Устремління|спрямування| до Ідеї, до Нескінченності стало для візантійців найважливішим естетичним завданням|задача|. Якщо античний храм був перекритий пласким дахом, то у візантійській церкві над центральним кораблем височів|височіти| купол, що ніби підносив|возносити| глядача до неба, – і це конструктивне рішення|розв'язання, вирішення, розв'язування| утілювало|втілювати| в собі основний естетичний принцип.

Античність створила ідеал гармонійної особи|особистість|, християнство зважилося|відважитися| побачити в світі дисгармонію і диспропорцію. Тому, всупереч зовнішній прихильності до античних традицій, візантійське мистецтво створює принципово новий естетичний ідеал: не гармонійна єдність тіла і духу, а суперечність|протиріччя| плоті і душі, причому саме духовний початок виявляється|опинятися| пануючим|застосування|. Античного художника|митець| вабила|спричиняти| гармонійна краса|врода| голого тіла, візантійці вважали за краще приховувати тіло під тяжкість|тягар| урочистого одягу, оскільки|тому що| для них тіло, як вмістилище гріха, не могло бути прекрасним|чудовий|. Йдучи|вирушаючи| від гармонії, візантійський художник|митець| не боявся ані потворних осіб|обличчя, лице|, ані порушення пропорційності, більш того|більше того|, диспропорційність стає художнім засобом|кошт|.

Творчість Візантії була звернена до внутрішнього світу людини і його віри в єдиного Бога. Тому краса|врода| візантійської архітектури зосереджена всередині|усередині|. Зовні|ззовні| візантійські церкви виглядають аскетично, суворо, іноді|інколи| навіть похмуро.

В офіційній естетиці Константинополя відокремлення Бога від матеріального світу, гріховного земного існування, породжувало песимізм і похмурі настрої. Візантійців переслідував страх смерті і гріха. Героєм був відлюдник, аскет, спіритуаліст. На тлі|на фоні| нестримної розкоші і світських розваг імператорського двору ця колізія здавалася|видаватися| неможливою для розуміння. Звідси – суперечність|протиріччя| художніх форм еллінізму та ірраціональної християнської ідеї, а також принциповий символізм пізнішого візантійського мистецтва. Традиції антропоморфізму еллінізму були дуже|занадто| глибокі, щоб зникнути зовсім, тому в мистецтві Візантії, яке зберігало міцну античну основу, головним об'єктом зображення залишалася людина.

Вербальна вправа 2

Учням пропонується вивчити і порівняти типи грецьких ордерів (на основі схеми ордерної системи і зразків|взірець| грецьких храмів).

Після ознайомлення з грецькими ордерами потрібно заповнити таблицю та описати типи колон, підбираючи асоціативні прикметники:

Тип грецького ордера

Архітектурні особливості

Місце розташування

Асоціативні прикметники

Бесіда 1. Питання до бесіди:

- Які асоціації викликає|спричиняти| у|в, біля| вас даний тип ордерної системи? З|із| чим ви можете порівняти його елементи?

- Чому архітектор Вітрувій порівнює їх з|із| тілом людини?

- Розгляньте|розгледите| портик каріатид на Афінському Акрополі. Які ваші спостереження?

- Чи можете пояснити, який сенс|зміст, рація| вкладали стародавні|древній| греки в «людиноподібний» стиль своїх храмів.

Інформаційний блок А 1

Романське мистецтво

Починаючи|розпочинаючи, зачинаючи| з|із| X століття,|вік| в західноєвропейській культурі панував романський тип естетичного сприйняття, який відображав|відбивати| часи феодальної роздробленості, замкнутості, ворогуючих феодалів, що беруть участь в регулярних набігах, битвах, війнах. Феодальна анархія, беззаконня, право сильного створювали фактично для кожного загрозу|погроза| стати об'єктом насильства. Крім того, на архітектурних смаках епохи відбилося також прагнення відродити велику Римську імперію.

Середньовічна цивілізація формувалася в атмосфері постійного неспокою|занепокоєння|, недовіри один до одного, невпевненості в завтрашньому дні. Людина гостро переживала хиткість|хисткість|, нестійкість земного буття, усвідомлювала гігантський розрив між божественною і людською дійсністю. На противагу земному хаосу, розбратам, розладу починають|розпочинати, зачинати| цілеспрямовано створюватися острівці спокою, стабільності, що втілюють|уособлювати| образ|зображення| непорушної гармонії у вигляді романських неприступних|непереборний| соборів, замків, монастирів. Для архітектурних споруд|спорудження| нового типу використовували камінь і цеглу, відвойовуючи у|в, біля| навколишнього|довколишній| хаосу міцність, надійність, ґрунтовність|обгрунтованість, докладність|. Товщина стін була одним з найважливіших критеріїв досконалості споруди. Романське розуміння краси|врода| було сплавом раціонального художнього мислення і релігійного відчуття|почуття|. Його характерними|вдача| рисами|межа| були прагнення до монументальності, потужності пластичних об'ємів|обсяг|, логічності, ясності, лаконізму, простоти, доцільності. Сувора|суворий| функціональність не сприяла використанню образотворчих засобів|кошт|, різноманітних|всілякий| декоративних елементів.

Романський менталітет був ще дуже|занадто| близьким до проблем матеріальної світобудови. В ньому відчувалася тяжкість|тягар| земного тяжіння, тиск|тиснення| утилітарних |миттєвий| потреб. Це лише перша форма виявлення єдиного Абсолюту, перший крок наближення до Бога. Про це свідчило і панування горизонтальної лінії, і елементи міфологічної, не проясненої|проясняти| свідомості, втіленої в романському мистецтві. Так, наприклад, кам'яне різьблення, що прикрашало зовнішні стіни соборів, складалося нерідко|незрідка| з рослинного і зооморфного орнаменту, зображень міфологічних чудовиськ, екзотичних тварин, птахів|птиця|.

Головною особливістю романської епохи є відкритість зовнішнім впливам. У той час в суспільній|громадський| свідомості єдино можливою цілісною державою була Римська Імперія, але|та| в той же час перші франкські королі після|потім| падіння столиці Західної Римської Імперії визнавали почесне верховенство Константинополя. Все це і призвело до того, що в поєднанні|сполучення, сполука| сторожових башт|вежа| римських військових|воєнний| таборів з|із| грецькими базиліками, візантійським орнаментом і готичними шатрами|шатро, намет| виник новий – романський – архітектурний стиль, який розповсюдився|поширився| по всій Європі.

Інформаційний блок Б 2

Готичне мистецтво

Готичний стиль панував у західноєвропейському мистецтві в XIII – XV ст. Народження готичного стилю – приклад|зразок| художнього перетворення утилітарності конструкції в композицію. Виникнувши одного разу|одного дня| в архітектурі з|із| практичної потреби - дозволу конструктивного, нехудожнього завдання|задача| – полегшення зведень|склепіння, звід|, в найкоротший час, коли були досягнуті межі легкості будівельної конструкції, цей стиль вийшов за межі|кордон| раціональності. Форми архітектури стали втілювати|виказувати, висловлювати| не міцність і стійкість, а християнську ідею спрямованості увись|угору|, у небо|піднебіння| – до висоти духу. Готика перетворилася на містичний, ірраціональний стиль художнього символізму. Ідеал готики – граничне живописне рішення|розв'язання, вирішення, розв'язування| архітектурного простору – втілювався|втілювався| за допомогою вітражів. Людині, що знаходиться|перебувати| в храмі, повинно було здаватися|видаватися|, що земля йде|вирушати| у|в, біля| неї з-під ніг, простір дійсно неосяжний|непізнанний|, а сама вона летить у нескінченні|безконечний| світи.

Вразливість, бурхливі переживання|вболівання|, пристрасне|палкий| бажання зустрічі з|із| дивом,|чудо| властиві людям того часу, приводили|призводити, наводити| до створення|створіння| художніх форм, що відповідають готичному стилю. Форма готичної статуї розчиняється в пластиці драпіровок, складок, зламів, що нібито піднімаються|підіймаються| метафізичним вихором. Готична епоха відрізнялася небаченою раніше свободою тіла, звільненням|визволення| руху на всіх напрямках. Про це свідчать зображення жінок з|із| неправдоподібно зігнутими спинами і виставленими вперед животами, створеними як зразок|взірець| краси|врода|.

У естетичному світосприйманні|світосприйняття| цього часу домінує культ Абсолюту. Головна мета|ціль| – узріти божественну присутність у Всесвіті, бо весь Універсум є|з'являтися, являтися| досконалим творінням|добуток| Бога. Нове світобачення|світогляд| втілилося|втілилося| в готичних соборах, які виникали в результаті|унаслідок, внаслідок| органічного синтезу архітектури, скульптури і живопису. У готиці затверджувалося прагнення досягти безмежного у великому і малому, в просуванні до надчутливого. Так народжувався культ вертикальної лінії, панування башт|вежа|, що підносяться|височіти| до 150 метрів, віртуозної орнаментики, розкішних арабесок, підкорення логіці цілого, вітражі в сотні квадратних метрів замість стін, в яких використовувалися пурпурний, синій, жовті кольори|цвіт|. Архітектура ставала пластичною, ажурною, легкою.

У рамках|у рамках| готичного світосприймання|світосприйняття| помітно зростає увага до внутрішньої, душевної краси|врода| людини|особистість|, співвіднесеної з|із| Абсолютом. Робиться енергійна спроба збудувати аскетичне розуміння краси|врода|, затвердити піднесений образ|зображення| людини. Разом з тим|в той же час|, аскетична естетика намагалася|пробувати| виробити міцний імунітет до краси|врода| тілесної, плотської,|чуттєвий| як головної небезпеки, що стоїть на шляху|колія, дорога| піднесення|підвищення| людського духу, бо вона приводила|призводити, наводити| до гордовитості, гордині, чуттєвості, гріховності.

Живопис і мозаїка стають провідними засобами|кошт| відображення|вираження| нової естетики, оскільки|тому що| мова|язик| скульптури не дозволяла втілювати|втілювати| прагнення все більшої дематеріалізації|врода|. У естетичному світосприйманні|світосприйняття| середньовіччя відбилася символічна глибина, оскільки|тому що| зобразити|змалювати|, відобразити невидимий, надчуттєвий світ|світ| можна було тільки|лише| за допомогою символічних образів|зображення|. Наприклад, готичний храм втілював|уособлювати| хрест, на якому розіп’яли Христа, розетки з|із| алмазними пелюстками асоціювалися з|із| вічною трояндою, листя якої – душі тих, що спокутують усі гріхи|викупати|.

Зовсім невипадково найважливішою якістю довершеної|досконалий| особистості|особистість| середньовічної культури стає здатність|здібність| гідно нести тягар страждань, болю, мучеництва, оскільки|тому що| відбиток|печатка| гріховного падіння лежить на земному бутті. На відміну від язичницького|язичеський| світобачення, християнство саме страждання зробило основним життєвим відчуттям, звело|піднесло| в позитивний духовний досвід|дослід|. Зображення туги|сумувати|, болю, вираз|вираження| духовного горіння в дисгармонійному тілі, що страждало, культ граничної напруги|напруження| – невід'ємні атрибути готичного мистецтва.

Середньовіччя характеризується тим, що вперше|уперше| в історії мистецтво формувалося і розвивалося у сфері єдиного для всіх народів Європи християнського світогляду, суттю якого були символізм і аскетизм, які народжували крайню експресію художніх образів|зображення|. Вплив церкви, розповсюджуючись|поширюючись| на всі сфери життя середньовічної людини, природно визначав напрям|направлення| і зміст|вміст, утримання| художньої творчості, обмежував мистецтво своїми догматами. Християнство діяло як універсальна сила, відбиваючись на специфіці національних культур. Це знаходило|находити| своє втілення|вираження| в особливостях архітектурних форм і прийомах образотворчого мистецтва, орнаментах, поєднаннях колірної гамми|гамма| тощо. Основна мета|ціль| готичного мистецтва – прагнення до божественної краси|врода|, яка втілена в гармонії і єдності природи.

Аналітичне завдання

Вчитель|учитель| пропонує подивитися|поглянути, глянути| на зовнішній і внутрішній вигляд римської базиліки романських і готичних храмів. Визначивши стильові особливості, скласти порівняльну характеристику стилів у вигляді таблиці:

Романський стиль

Готичний стиль

схоже

різне

Записати власні враження і відчуття: Що ви відчуваєте, дивлячись на храми романського і готичного стилів?

Бесіда 2. Питання до бесіди:

- Які зміни відбулися в «архітектурній зовнішності» |подоба|нової епохи?

- Які архітектурні елементи йдуть|вирушати| в минуле?

- Які успадковуються|наслідувати| і з'являються|появлятися|?

- Чим, на вашу думку, була викликана|спричинено| зміна архітектурних форм?

Інформаційний блок В 2

ВІДРОДЖЕННЯ

Кращі роки Флорентійського мистецтва, коли були створені найсвітліші твори|добуток| Італійського Відродження – це час цивільної|громадянський| смути, палацових інтриг, смертей від отрути і кинджалу. А період так званого Високого Відродження в Італії, що охоплює близько двадцяти років початку|розпочала, зачала| XVI сторіччя|століття|, буквально потонув в морі крові через «полювання на відьом», пік якого припадає|припадати, приходитися| на рр.

В епоху Відродження під впливом технічних досягнень і наукових відкриттів|відчинень| кардинально змінювався спосіб життя людей, їхнього світовідчуття|світовідчуття|. В цей час на зміну феодалізму приходить капіталізм, середньовічному життєвому устрою – технологічний, починається|розпочинається, зачинається||розпочинається, зачинається| смуга буржуазних революцій. Зовнішні війни об'єднують феодалів в єдині централізовані держави. Європейські нації починають|розпочинати, зачинати| усвідомлювати себе як народи, що мають загальне|спільний| коріння, мову|язик|, традиції.

Художники|митець| Відродження бачили свій ідеал в античному мистецтві. Великі творіння античності захоплювали людей, які звикли до похмурих образів|зображення| середньовіччя. Крім того, для людини епохи Відродження характерні|вдача| рефлексія, здібність до усвідомлення себе і миру|світ|, розуміння життєвих суперечностей|протиріччя|, прагнення до свідомості не тільки|не лише| індивідуального існування, але й цивілізації в цілому|загалом|, які були властиві й античній людині.

В цей час самостійними і незалежними від церкви стають мистецтво, філософія, література, освіта|утворення|, наука. Церковні догмати перестають бути достатніми для змісту|вміст, утримання| творів|добуток|, що звільняються|визволяється| від середньовічного алегоризму. У той же час Відродження ще не було у владі матеріалістичного раціоналізму і атеїстичного нігілізму. Християнство, як таке, продовжує залишатися джерелом багатьох прозрінь і одкровень|прозріння|, проте|однак| центральне місце в ідейній системі суспільства|товариство| тепер займає|позичати, посідати| людина. Ідеальною людиною вважалася сильна, талановита і всебічно|всебічно, усебічно| розвинена особистість|особистість|, людина-творець самого себе і своєї долі. Живописці і скульптори оспівували|славити| красу|врода| тіла людини, натхненність його обличчя, індивідуальні особливості, їх увагу привертає реальний земний світ|світ|. Для живопису епохи Раннього Відродження характерне|вдача| використання скупих пластичних форм для передачі глибини переживань|вболівання| людини і нового відчуття людської гідності|чеснота, достоїнство|.

Проте|однак| в епоху Високого Відродження видатний|визначний| художник|митець| Леонардо да Вінчі долав|переборювати| натуралізм живопису Готики і Раннього Відродження. Він зображав|змальовувати| пластичний рух, що знімає холодність раціональної гармонії, намагався|пробувати| перетворити конкретне в ідеальне. Основною в мистецтві Відродження була дилема: як зобразити|змалювати| велич духу через рух форм людського тіла, яку прагнув вирішити скульптор Мікеланджело Буонаротті. В його скульптурі «Давид» найяскравіше відбився художній конфлікт тілесної язичницької|язичеський| краси|врода| і духовного пафосу нового християнського мистецтва Відродження. А в архітектурі в цей час з'явився|появився| інтерес до створення|створіння| гармонійних конструкцій на противагу спрямованим у духовній височіні контурам готичних храмів.

В Італії у 40-их роках XVI ст. була реорганізована і посилена інквізиція, яка переслідувала діячів гуманістичного руху. Спалювалися заборонені книги, передові вчені і мислителі гинули у вогні інквізиції|вогнище|.

Багато живописців, поетів, скульпторів, архітекторів відмовилося від ідей гуманізму, прагнучи засвоїти лише манеру великих діячів Відродження. Так виник в європейському мистецтві художній стиль маньєризм, пов'язаний з кризою художніх ідеалів епохи Відродження, який характеризується превалюванням|переважанням| форми над змістом|вміст, утримання|. Маньєризм відрізняють суб'єктивізм, химерність, витонченість форми, в ньому спостерігається втома стилю, вичерпаність його життєвих джерел. Відродження – переломна епоха стрімкої зміни «картини світу|світ|», істотного|суттєвий| змінення ідей, творчих устремлінь|спрямування|, ідеалів, етичних і естетичних критеріїв, що виражаються|виказуються, висловлюються| у пошуках нових форм, критичного відношення|ставлення| до недавнього|нещодавній| минулого. Проте|однак| явища суспільного|громадський| життя не знайшли широкого віддзеркалення|відображення, відбиття| в мистецтві Відродження. Ідеї черпалися, як правило, з|із| античності, гармонія якої обіцяла тверду опору в змінному світі. Основою ідеології Відродження стала ідея безумовного пріоритету індивідуальних цінностей, людина мислилася як вільна творча істота з|із| необмеженими можливостями|спроможність|, як вінець творіння.

Мистецтво епохи Відродження починається|розпочинається, зачинається| як синтез античності і середньовіччя. Воно поєднало в єдине ціле тілесність і духовність людської істоти, відкрило|відчинило| дорогу для створення|створіння| образу|зображення| довершеної|досконалий| людини і зробило|зробило, виявило, чинити| велику послугу соціальному прогресу. Бурхливий процес розвитку гуманістичної культури Відродження, що починався|розпочинався, зачинався| в Італії XVI ст., мав риси|межа|, своєрідність яких полягала в тому, що людина в мистецтві італійського Відродження предстане|з'являтися| як всемогутня особистість|особистість|, як істота, що панує над світом. У творіннях майстрів Високого Відродження - Мікеланджело і Леонардо да Вінчі - людина – володар світу|світ|. Це своєрідна метаморфоза християнської боголюдини, з|із| якої вилучена її містична і релігійна суть|сутність, єство|. Коли середньовічний гуманізм вичерпав себе, коли одне джерело сили, могутність Бога, вичерпалося, людина знайшла інше джерело в самому собі, поставивши себе на місце Бога й усвідомивши, що ті сили в собі, які вона сприймала як божественні, є|з'являтися, являтися| цілком|сповна| людськими.

VІ. Актуалізація естетичного переживання|вболівання|

1. Супроводжуюча бесіда

- Як виглядає перекриття романського храму?

- На чому утримуватиметься|стримуватися| його тяжкість|тягар|? Що служитиме опорою арочного склепіння|склепіння, звід|?

- Що відбудеться із|із| склепінням|склепіння, звід|, якщо розширити простір храму?

- Завдяки чому утримуватиметься|стримуватися| готичне склепіння|склепіння, звід|? Запропонувати варіанти.

VIІ. Рефлексія

Визначити особливості античного і середньовічного стилю в мистецтві. Підкреслити як змінилося з часом сприйняття навколишнього|довколишній| простору.

VІІІ. Домашнє|хатній| завдання|задавання|

Висловити письмово свої думки стосовно культури античного світу. Свої роздуми|оповідання| почніть з таких слів: «Я побачив |світ| античну людину…».