Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Урок з етики.
5 клас.
Тема. Що таке етикет особливих випадків.
Мета: виявити на практичних прикладах, якою має бути поведінка під час урочистостей, вчити дітей аналізувати власну поведінку, моделювати та розв’язувати життєві ситуації; ознайомити учнів з правилами улаштування свята та нормами етикету, що стосуються поведінки на святах; розвивати уяву та творчі здібності дітей, навички групової та самостійної роботи; виховувати відчуття самоконтролю, поваги до інших, пунктуальності та ввічливості під час спілкування.
Обладнання: ножиці, маркери, беджі, паперові квітки, штучні квітки, театральні метелики, ріжки, картки самооцінювання, схеми роботи групи, листи дітей, фото, аудіо записи, ватмани, кольоровий папір.
Тип уроку: театральна майстерня.
Хід уроку:
І. 1. Актуалізація опорних знань. (фронтально)
Слово вчителя. На минулому уроці ми з вами розглядали правила поведінки в дні смутку та печалі. Нагадайте мені, чого ми з вами навчилися?
(як висловлювати співчуття та втішати, як правильно поводитися, відвідуючи хворого, як зберігати добру пам'ять про померлих, як вшановувати пам'ять загиблих під час війни.)
Чи можете ви назвати доречні словесні формули розради та співчуття?
(- я поділяю твій смуток.
- не журись!
- прийми моє глибоке співчуття.
- сподівайтесь на краще! )
2. Перевірка домашнього завдання.
Вчитель. Вдома ви повинні були розпитати батьків про традиційні вшанування померлих, які існують у вашій родині, для того, щоб продовжити наш проект «Родинне коло».
(діти зачитують свої записи)
« Моя родина ще дуже молода, тому у нас немає померлих серед близьких.
Але кожного року у поминальну неділю ми з бабусею та дідусем ходимо на кладовище на могилу загиблого у шахті дідусевого друга. Ми завжди носимо живі квіти та цукерки з печивом. А дідусь приносить йому чорного хліба із салом, бо він це дуже любив. Ми приходимо рано-вранці, коли нікого ще майже немає, залишаємо наші «подарунки» та йдемо додому. Бабуся каже, що не треба плакати в цей день, бо померлі хочуть бачити, що ми щасливі і тоді вони також щасливі на небі. Я думаю, що це правда, бо вірю моїй бабусі. »
« У моїй родині заведено збиратися разом у поминальну неділю. Моя бабуся з Київської області, тому вона просить родину ходити на кладовище ще й у понеділок та називає поминальну «гробки». Але за традиціями Донбасу усі родичі збираються на могилі дідуся у неділю, приносять багато усілякої їжі, сідають колом на могилці та усім знайомим роздають кульки з цукерками, печивом, яйцями та маленькими пасками. Бабуся завжди пече багато пасочок на кожного члена родини. Дідусю обов’язково залишають багато їжі та солодкого. Усі, хто до нього приходить в цей день, повинні з ним порозмовляти. Усі ми розповідаємо йому, що з нами трапилось. А коли ми йдемо додому, то ніколи не закриваємо двері на загорожі, щоб люди заходили і забирали їжу, тобто поминали дідуся. А ввечері ми п’ємо чай та згадуємо, якою гарною людиною був мій дідусь. »
Дякую, це було дуже цікаво.
ІІ. 1. Тема та мета уроку.
Слово вчителя. На минулому уроці ми вчилися поводитися під час смутку та печалі. Виявилося, що у важку хвилину всі ми вміємо думати про інших людей та намагаємося їм допомагати.
Сьогодні на уроці ми будемо обговорювати протилежну тему. Давайте її запишемо у зошити. Чи можете ви її назвати? (правила поведінки на святах). Тобто: «Що таке етикет особливих випадків.»
2. Домашнє завдання.
Робота буде захоплюючою та веселою, тому, щоб не забутися, давайте запишемо домашнє завдання прямо зараз: завдання 7, с. 177. За уривком з повісті А. де Сент – Екзюпері «Маленький принц» вам необхідно буде оцінити Троянду як друга. А ще описати людину, яка варта вашої дружби.
З. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Сьогодні ми будемо намагатися бути дорослими та давати оцінку своїм діям, як у житті, так і на уроці. У вас було завдання підвищеної складності, ви повинні були самостійно опрацювати теоретичний матеріал уроку №30. Тому зараз на самому початку уроку я пропоную вам поставити собі оцінку за підготовку до уроку у картку оцінювання.
№ | Вид роботи | Оцінка | Коментар |
1. | Як я готовий до уроку. | ||
2. | Оцінка уроку. | ||
3. | Оцінка вчителя. | ||
4. | Оцінка за роботу на уроці. |
4. Робота за темою уроку.
А) Прийом «Сюрприз»
Подивіться уважно на ваших місцях і спробуйте знайти щось незвичайне, те, чого на минулому уроці не було.
(під партами або під стільцями деяких дітей скетчем приліплені предмети (по одному на ряді: ножиці, маркери, беджі, паперові квітки, штучні квітки, театральні метелики, ріжки – кожен предмет розрахований на індивідуальні здібності учнів. )
Той предмет, який ви знайшли, буде керувати вашими діями на уроці. Будьте уважні!
Б) гра «Живий театр»
(вчитель розповідає історію, а діти намагаються її зіграти без підготовки, це спонтанна гра)
Ви вдома читали історію про Олесю та Богданко. Отже, зараз мені потрібні актори: Олеся, Богданко, першокласник. Дія починається.
На подвір′ї школи стоїть чотири хлопця з 5 класу(виходять 4 хлопця) та 2 дівчинки (виходять дві дівчинки). Перед ними Олеся та Богданко(вони виходять наперед). Богданко тримає за руку першокласника, який плаче та намагається пройти вперед. Богданко намагається його заспокоїти.
- Досить плакати! Куди рвешся? Тут все видно!!!
Олеся вмовляє хлопчика.
- Не реви! Ну що сталося? Що тобі там треба?
Однокласники незадоволені.
- Тихіше! Нічого не чутно!
Малий плаче. Діти аплодують. Олеся й Богданко нічого не розуміють.
- Ось все скінчилось! Ми нічого не почули! Чого плакав?
Малий розповідає.
- Там моя сестричка. Я хотів бути ближче…
В) Бесіда за сценкою.
Вчитель. Дякую. Театру аплодисменти. Сідайте.
- Скажіть, будь ласка, хто винен у тому, що Олеся та Богданко не отримали задоволення від свята? (першокласник)
- Чому, адже він мовчав? (він хотів протиснутися)
- А хто заважав Глядачам більше? (Олеся та Богданко, бо весь час розмовляли)
- Тож який висновок можемо зробити з певної ситуації? (під час свята треба поводитися стримано, не розмовляти, не штовхатися, бо це заважає іншим.)
Г) Фоторепортаж.
Вчитель. Зараз мені потрібен хоробрий учень, який бере активну участь у шкільному житті і все знає про нашу школу. (1 бажаючий учень, або запропонований класом). Ти будеш репортером. Обери собі помічника з класу. Ви повинні продивись фото з життя школи, вибудувати їх за порядком проведення за рік та правильно назвати ці свята.








Учні. Ми розмістили ці свята таким чином:
№1 – Осінній ярмарок.
№2 – День рідної мови
№3- Новий Рік
№4 – День захисника вітчизни
№5 – 8 березня
№6 – Міський суботник
№7 - 9 травня, Свято Перемоги
№8 – День здоров′я
№9 – Свято останнього дзвоника.
Д) гра «Репортер»
Вчитель. Тож зараз я пропоную вам провести опитування для статті у газету «Улюблені свята школярів».
Учень – репортер. Які ваші улюблені шкільні свята? Чому?
(- я найбільше люблю Новий рік, тому що мені подобається новорічна казка у школі, я приймаю в ній участь.
- мені подобається День Перемоги, бо красиво проходить вахта пам′яті біля пам′ятника, я мрію потрапити в отряд РВС.
- я люблю Осінній ярмарок, тому що цього року я була продавцем.
- мені подобаються усі свята в школі, тому що уві в ці дні веселі й щасливі, і я також.)
Е) Етичний практикум (робота в групах).
Вчитель. Зараз я прошу підійти до мене дітей, які знайшли у себе на парті бейджики. Ці учні будуть капітанами команд свого ряду. Ви повинні організувати роботу свого ряду за схемою:
1. Самодослідження (читання §1 на с. 170).
2. Обмін думками.(обговорити §1та визначити правила поведінки під час урочистостей).
3. Презентація «Збірки етикетних правил»(оформлена на ватмані).
(схема роботи видається кожному капітану, робота розрахована на 5 хвилин)
Приклад :
«Збірка етикетних правил»
1. Пам’ятай, що треба поважати людей, що поряд з тобою, бо свята збирають багато різних людей разом;
2. Збираючись на свято, потрібно ознайомитись з передбаченими заходами, уточнити, який одяг є бажаним.
3. Не приходити на свято без запрошення.
4. Бути пунктуальним, неввічливо змушувати інших чекати на себе.
5. Ніколи не псувати настрій іншим гостям своєю поганою поведінкою.
(Збірки кожного ряду кріпляться до дошки, зачитуються або капітаном, або обраною людиною)
Ж) «Шлях до самовдосконалення».
Вчитель. Зараз я пропоную підійти до мене учнів, які знайшли ножиці та маркери. Ви повинні порадитись із капітаном ряду, визначитися із святом та зробити запрошення на це свято згідно норм (за прикладом Завдання №2 с. 171).
Учні, у яких з′явився метелик та квітка отримають окреме завдання. За завданням 4 змоделюйте ситуацію, узгодивши із назвою свята на запрошенні та капітаном команди.
Учні, яким дісталися ріжки, отримають окреме завдання. Їхня мета сьогодні заважати ряду жити за правилами етикету, тобто поводитися так, як не можна.
(на роботу 10 хвилин)
Приклад відповіді:
Назва свята: «Казковий бал»
Час проведення: 15 лютого, 15:00
Місце проведення: актова зала
Одяг: святковий, казковий.

З) Робота з ситуацією.
«Театр Ляльок».
(діти показують змодельовану ситуацію)
На стільцях сидять троє дівчат. До них підходять двоє хлопців.
- Дозволь запросити тебе на танець.
- Із задоволенням.
- Вашу ручку, леді…
Перша пара танцює. Другий хлопець підходить до дівчат.
- Не заперечуєте. Якщо я запрошу вас на танець?
- Вибачте, але я з незнайомцями не танцюю, до того ж я пообіцяла танок іншому.
- Вибачте ще раз…
До танцюючої пари підходить хлопець (з ріжками).
- Привіт, Марино. Давай танцювати.
Вириває руку дівчини у хлопця і намагається танцювати.
- Але ж ми танцюємо…
- Нічого, друже, потанцюєте наступного разу. Вона моя однокласниця. Вона мені не відмовить… а ти візьми собі іншу партнерку, он дівчата сидять.
Вчитель. Дякуємо акторам. Дуже показова вийшла сценка, близька до життя. Але давайте проаналізуємо її з точки зору етикету.
І) Гра «Похвали або дай пораду» .
- Кого в цій ситуації ми повинні похвалити. Чому? Обґрунтуйте свою відповідь.
(- можна похвалити першого і другого хлопця, тому що вони підійшли до дівчат і ввічливо запропонували потанцювати.
- я хотів би похвалити другого хлопця, бо коли дівчинка йому відмовила, він не став набридати їй своїми вмовляннями, не відповів їй грубо, а вибачився і відійшов.
- мені здається, що треба похвалити обох дівчат. Одну – за прекрасний танок, другу – за те, що не влаштувала сварки, а тактовно відмовила.)
- А кому треба дати етичних порад?
(третьому хлопцю)
- Що б ви йому порадили?
(по - перше, не можна хватати дівчат за руки, по – друге, ніколи не вривайся в танок іншої пари, а почекай наступного танцю, по – третє, не треба нав’язувати дівчині танок, навіть не спитавши її.
Крім цього, нетактовно відібравши партнерку у хлопця, пропонувати йому інших партнерок, бо він вже зробив свій вибір.
А ще третьому хлопцю необхідно вивчити елементарні ввічливі слова: пробачте, дякую, будь ласка…)
6. Хвилинка релаксації.
Вчитель. Зараз прозвучить мелодія відомої дитячої пісеньки і поки вона звучатиме, вам треба намалювати те, що ви хотіли б отримати на День народження.
(пісня «Пусть бегут неуклюже…»)
7. «Поради психолога»
Вчитель. Які чудові малюнки у вас вийшли. А що з цього приводу думають психологи?
Психолог. Стосовно ваших малюнків можу вас запевнити, що психологами доведено, що наші думки матеріальні. Якщо вам чогось дуже хочеться, то ви починаєте про це багато думати, уявляти, наближаючи таким чином мрію до реальності. Вдома ви можете зробити для себе дошку ініціалізації, на яку може помістити все, чого дуже бажаєте і це стане вашою установою на життя. Сьогоднішній малюнок – це ваше бажання, яке може здійснитися. Повісьте його перед очима, думайте про нього - і все обов’язково виповниться.
8. Робота за темою.
Вчитель. Дякуємо за корисні поради. І просуваємося далі. Яке головне слово у нас сьогодні на уроці, те, яке ми вимовляли найчастіше?
(свято)
Добре. Зараз я пропоную вам дати емоційну характеристику цього слова.
А) гра «Асоціативний кущ»
Гра проводиться за рядами. І ряд добирає до слова «свято» іменники, ІІ – прикметники, ІІІ – дієслова.
![]() | |
![]() | ![]() |
Сміх веселе грати
Радість гучне сміятися
Щастя красиве прикрашати
Розваги яскраве їсти
Жарти кольорове танцювати
Танці смачне співати
… … …
Висновок: Кожен ряд писав різні слова, але виявилося, що більшість з них однокореневі та й за емоціями всі слова дуже схожі.
Б) гра «Рецепт свята». (фронтальна робота з класом, нотатки - на дошці)
Вчитель. Всі ми любимо свята, а давайте складемо рецепт вдалого та «смачного» свята. Тобто що необхідно для того, щоб свято пройшло цікаво й незабутньо? Наша дошка буде «Книгою рецептів», а ми справжні шеф – кухарі свят! Пропонуйте, а я буду записувати.
«Рецепт свята»
1. Цікава назва свята.
2. Незвичні запрошення.
3. Веселі гості.
4. Красиві прикраси.
5. Святковий одяг.
6. Смачні блюда.
7. Підбір ролей для кожної людини.
8. Цікаві ігри та розваги.
9. Приємна музика.
10. Доброзичлива атмосфера.
11. Хороший настрій.
Смачного свята!!!
Вчитель. Молодці! Тепер ви справжні кухарі свят і зможете приготувати чудове свято у класі або вдома.
ІІІ. 1. Підсумки уроку:
«Сенкан»
Давайте складемо характеристику нашої роботи за схемою «Сенкану»:
Свято
Кольорове, веселе
Розважатися, грати, сміятися
Атмосфера радості та щастя
Хороший настрій!
2. Самооцінювання.
Вчитель. Повернімося до наших карток оцінювання. Ви поставили собі попередню оцінку на початку уроку, тепер спробуйте проаналізувати вашу роботу на уроці і оцінити себе, а потім спробуйте поставити оцінку моєї роботи на уроці, і оцініть сам урок. Чи сподобалося вам, чи справлялися ви з матеріалом уроку? Якщо вам щось дуже сподобалось чи, навпаки, не сподобалось, то залиште свій коментар.
Приклад картки – самооцінювання.
№ | Вид роботи | Оцінка | Коментар |
1. | Як я готовий до уроку. | 9б. | |
2. | Оцінка уроку. | 11б. | Мені дуже сподобалось робити запрошення. |
3. | Оцінка вчителя. | 10б. | Мені хотілося б брати участь у театральних виставах. |
4. | Оцінка за роботу на уроці. | 8б. | Я був сьогодні недостатньо активний. |





