Тема: Дієприкметники. Узагальнення вивченого про особливу форму дієслова.
Мета: узагальнити знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, його ознаки; розвивати загальнопізнавальні вміння розрізняти, утворювати активні й пасивні дієприкметники, визначати їх роль; сприяти зміцненню навичок їх написання; розвивати творчі вміння використовувати дієприкметники у власних висловлю - ваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов та повагу до історії свого народу і творчого здобутку.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, прислів’їв, приказок, крилатих висловів, до складу яких входять дієприкметники.
Синтаксис: уживання дієприкметників у ролі другорядних членів речення.
Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні дієприкметників-синонімів, антонімів.
Текст: створення текстів з уживанням дієприкметників.
Тип уроку: урок узагальнення умінь і навичок на основі набутих знань.
Наочність та обладнання: картки з дидактичним матеріалом, проектор, ноутбук.
Форма роботи: 3 творчі групи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів.
1. Міні-тест.
1.Дієприкметник – це
а)особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією;
б)особлива незмінювана форма дієслова, що означає додаткову дію;
в)самостійна частина мови, що виражає дію предмета або стан.
2.Дієприкметник має властивості
а)дієслова і прислівника;
б)дієслова і прикметника;
в)дієслова. прикметника і прислівника.
3.Дієприкметниковий зворот – це
а)дієприкметник з будь-яким словом;
б)дієприкметник з означуваним словом;
в)дієприкметник разом із залежними від нього словами.
4.Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією,
а)яку виконує сам предмет;
б)яку виконує над ним інший предмет;
в)яка переходить на інший предмет.
5.Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються за допомогою суфіксів
а)ен, н, т;
б)л;
в)уч, юч, ач, яч.
6. На правопис дієприкметника з часткою не впливає:
а)місце знаходження останньої;
б) наявність пояснювального слова;
в) місце знаходження дієприкметника.
ІІІ. Ознайомлення семикласників із темою та метою уроку.
ІV. Узагальнення знань, умінь і навичок учнів.
1. Захист учнівських проектів за групами:
1 група «Морфологічні ознаки прикметника та дієслова у дієприкметників» (презентація напрацьованих матеріалів).
2 група «Особливості дієприкметників» (презентація напрацьованих матеріалів).
3 група «Правопис дієприкметників» (презентація напрацьованих матеріалів).
2. Проаналізувати подані речення. Назвати помилки, яких припустилися учні, і зробити висновки про особливості творення та вживання дієприкметників. (Речення проектуються на екран.)
1) Забувши ключі в їдальні гімназії просимо звернутися до учительської. 2) Хлопчик розповів про своїх родичів, мешкаючих на Сумщині. 3) Мій брат, закінчивший цього року одинадцятий клас, готується до вступу в університет. 4) Усі вітали усміхаючогося переможця.
3. Робота в групах з текстом. Дослідити текст. Визначити стиль, тип мовлення. Дати заголовок. Знайти і виписати дієприкметники (якщо їх немає, утворити 5-7), пояснити їх правопис. Визначити їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль. Пояснити вживання розділових знаків. (Картки із завданнями й текстами для кожної групи окремо).
Текст для 1 групи:
ОЙ ЯСНЕ СОНЦЕ ВИСОКО СХОДИТЬ
Ой ясне сонце високо сходить,
А низенько заходить,
Чогось, братця, да чумацький отаман
По доріжечках ходить.
Ой да що він ходить,
Да білі ручки ломить,
Й він словесно й говорить,
Ой що з-під гаю,
Та з-під темного лісу
Розбійники виїжджають,
Що найстарший превражий син розбійник
На сивому коні грає,
Ой що він грає, виграває,
Він до валки привертає:
«Ой здорові, превражії сини,
Ой здорові ночували!
Ой скажіть же, превражії сини,
Де ж ваш чумацький отаман?»
«Наш отаман сидить між возами,
Умивається сльозами,
Сидить між новими,
Умивається дрібними».
«Ой ви, хлопці, ви, добрі молодці,
Ой беріть же дрюки в руки
Та й бийте розбійників,
Та й бийте, не робийте!»
Хлопці встали, дрюки взяли
І побили розбійників
Сорок ще й чотири,
І побили й пов’язали
Й на нові вози поклали,
І повезли в город Полтаву,
І зробили собі славу,
Що сорок ще й чотири,
А десяти не побила.
Текст для 2 групи:
Край шляху, в долині, догораюче вогнище. Білий димок, хвилюючись, здіймається догори понад чумацьким табором, що чорніє у пітьмі здоровими мажами, немов якесь дивоглядне чудище. Десь за комишами в озері крякають жаби, гуде бугай… Табір ще спить, по табору ходить отаман. Від буйного вітру, від ясного сонця змарніле обличчя його повито задумою й смутком. І хто його зна, яку думу дума чумацький отаман у степу серед ночі, чого немов журно йому, важкенько на серці? Чи тим, що сторона чужая, далекая, чи то тим, що згадалася родина близькая, дружина вірная, а чи серце віщує якусь лиху пригоду в сьому степу широкому, необмеженому? Хто його зна. А тим часом сон тікає від очей, і ходить отаман по сонному табору, поглядаючи то на товаришів своїх, що сплять навкруги багаття, то на далекі обриси степу, що мліє крізь синю імлу. Але помалу-малу синя імла стає рідіючою, прояснілою, східний край неба облитий широким усміхом світання… (За М. Коцюбинським).
Текст для 3 групи:
Важким і небезпечним був чумацький промисел, тому за нього бралися мужні, загартовані життям люди. Подібно до козаків, чумаки добре володіли зброєю, не розгублювалися в скрутну хвилину, були здатні відбити напад ворогів. У південних портах на чумаків чекали різні хвороби, зокрема холера й чума. Від чуми рятувалися тим, що одягали на себе вимочені в дьогті сорочки. …Якщо мандрівка була вдалою, чумаки багатіли. Часом господар втрачав усе через падіж волів і коней у висохлому, безводному степу, зазнавши нападу грабіжників, і повертався додому із самим лише батіжком – «дочумакувався». Але невдачі переносив мужньо, навіть із гумором. Він ішов наймитом на Дон або Кубань. На зароблені гроші купував волів та вози й знов чумакував. (За О. Бандурою, Н. Волошиною).
VІІ. Підсумок уроку.
1.Вправа «Мозковий штурм»:
* Пояснити, за якими ознаками ви розрізняєте активні й пасивні дієприкметники.
* З’ясувати способи творення дієприкметників. Навести приклади.
*Які зміни відбуваються в словах при творенні дієприкметників?
* Які дієприкметники та в якому часі вживаються дуже рідко? Навести приклади.
VІІІ. Взаємооцінювання.
ІХ. Домашнє завдання: скласти діалог про дієприкметники.


