Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Тема: Будова слова.Закінчення слова. Закінчення як засіб зв'язку слів у реченні.
Мета:формувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну частину; вчити визначати в словах закінчення шляхом словозміни. Розвивати мовлення, вміння зіставляти.Виховувати повагу до праці, бережне ставлення до хліба.
Обладнання: казка про «Будову слова», ілюстрації про збір урожаю на хлібному полі, зразок написання літери «Х»,ілюстрації до казки, таблиці міст незвичайної подорожі, картки, мікрофон, ілюстрація сови.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Діти, стали рівненько. Сьогодні у нас гості. Поверніться до них і привітайтесь.
Подивилися на мене,
Усміхнулися усі :
Всі готові до роботи,
Всі бадьорі, молодці!
II. Вивчення нового матеріалу,
1. Оголошення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами вирушаємо у подорож. А якою країною ми з вами будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов'їна,
Люби, шануй, оберігай.
Усе, що зветься (Україна).
Отже, ми з вами будемо мандрувати містами України. Але ці міста будуть незвичайні. Перше місто, до якого ми відправимося це - місто Каліграфія. Для цього давайте відкриємо зошити і запишемо число і класна робота.Зараз ми з вами напишемо літеру «Х» ,буквосполучення з цією літерою та прислів’я.( У хлібі здоров'я і сила.)
- Велика літера «Х» складається з двох великих півовалів (лівого і правого). Починаємо писати нижче міжрядкової лінії, ведемо вгору до цієї лінії;заокруглюємо праворуч, потім униз, заокруглюючи ліворуч над нижньою рядковою лінією. Далі пишемо лівий півовал. Зауважте, у середині букви лінія лівого півовалу має накладатися на лінію правого півовалу.
- Мала літера «х» складається з таких же елементів, тільки пишемо її між верхньою і нижньою рядковими лініями.
- Далі прописуємо буквосполучення з літерою «х».Звепніть увагу на поєднання:хл, ил - нижнє поєднання; ах, юх, хт – верхнє поєднання.
- Назвіть орфограму у слові «здоров`я»(написання апострофа перед «я»).
- Як ви розумієте зміст прислів’я? (За всіх часів і в усіх народів хліб був мірилом життя. Тому що тяжко діставався людям. Будь - яке свято не обходиться без паляниці. Народжувалася дитина — йшли з хлібом, виряджали сина в далеку дорогу — і мати ув'язувала в рушник житній окраєць, справляли весілля чи будували хату — неодмінно приходили з хлібом, дорогих гостей також зустрічали хлібом- сіллю. Без хліба наш народ не уявляє свого життя.)(Цікавинка про хліб. Слово «хліб» в перекладі на вірменську мову звучить – гац, грузинську – мадаурі. Для того, щоб спекти хлібину, потрібно приблизно 10000 зернин. В Україні випікають понад 800 видів хліба. Тоиу ми повинні берегти кожну крихту, адже багато людей вложили свою працю у випікання хліба.)
2. Слово вчителя.
Наступна наша зупинка - це місто Казкове. Зараз я вам розповім казку, а ви уважно слухайте і скажете, як би ви її назвали.
Не за синіми морями,
Не за дальніми лісами
А в Словарику-країні
Жили були проживали
Основа- друг усім,
Старий Корінь сивуватий,
Префікс - брат його молодший,
Суфікс - добрий молодець,
Й закінчення накінець
Були всі вони сусіди.
Жили мирно, не тужили
І в Словарії звичайно,
Поважали їх й любили.
Якось влітку вирішили вони сходити разом на екскурсію, помилуватися красою природи. Пташки співали, сонечко посміхалося до них і зігрівало своїми промінчиками. Друзі трималися разом, щоб не заблукати. Та ось на галявині перед ними з'явилась жива картина: коники-стрибунці, джмелики, різнокольорові метелики. Не помітили вони, як розбіглися у різні боки.
Швидко промайнув час. Друзям вже час повертатися до своєї країни, але вони забули свої місця. Стали друзі і гірко заплакали. Та ось з'явилася Мудра Сова:
- Я вам допоможу стати на свої місця, - каже вона.
- Ти, Корінь, ставай всередину, бо це серце слова. Друзі твої стануть так: Префікс - ліворуч, Суфікс - праворуч, а Закінчення - після Суфікса, в самий кінець, а Основа – стане основою.
Зраділи частини слова і щасливі повернулися додому.
- То як назвемо цю казку?
- Які частини слова згадано у цій казці?
- А хто пам'ятає, де стоїть закінчення?
3. Підготовча вправа.
-А зараз ми помандруємо до іншого міста, до міста Речення.
Виконання вправи 153.
- Прочитайте рядок слів. Чи можна вважати його реченням?(ні)
- Що треба зробити зі словами, щоб утворити з них речення?(змінити форму слів «клас» і «лунати»).
- Запишіть складене речення(З вікна класу лунала народна пісня.)
- Який можна зробити висновок?(без зміни форми слів і положення їх у реченні не можна утворити речення)
- Визначте головні члени речення.
4. Вибіркове списування.
- А тепер ми примандрували до міста Змінного.
- Знайдіть вправу 152
- Що потрібно зробити у цій вправі?
- Подивіться на зразок: з яким словом зв'язане слово праця у першому реченні. Прикрашає (що?) праця, не живе (без чого?) без праці, бережіть (що?) працю; створюються (чим?) працею; бачить (у чому?) у праці.
- Що спільне у словах праця, праці, працю, працею, праці?(корінь «прац»)
- Чим вони відрізняються?
- Позначте закінчення за зразком.
5. Робота над правилом.
- Отже давайте прочитаємо, правило?
- Що таке закінчення? (Змінна частина слова).
- Як знайти закінчення?
- А тепер ми завітали до іншого міста, до міста Здоров'я. Фізкультхвилинка(диск урок № 10).
6. Визначення ролі закінчень і прийменників для зв’язку слів у реченні.
- Наступне наше місто - місто Прийменник. Давайте пригадаємо, що ж це за такі слова – прийменники і для чого вони потрібні?(це короткі слова, що служать для зв’язку слів у реченні)
-Знайдіть вправу 154
-Прочитайте і скажіть, що потрібно зробити у цій вправі. Зараз нам потрібно вставити прийменники , змінити слово те що в дужках так, щоб речення мало зміст.
Діти поспішають до школи. У школі учні привіталися з учителькою. Школярі сідають за парти. Учень відповідає біля дошки. Вчителька похвалила учня за гарну відповідь.
- Підкресліть прийменники у цих реченнях.
-Прочитайте правило. Для чого служить закінчення?
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Виконання вправи «Позначення закінчень» з диску «Українська мова» (Урок № 10). Місто Мовки.
- Прочитайте слова. Знайдіть спільнокореневі слова до слова «книги» серед поданих.
- Яка спільна частина? Яка змінна у кожному слові?
2.Картки для деяких учнів під час виконання вправи з диску.
3.Робота над словосполученнями.
- Утворіть словосполучення, виділіть закінчення у змінених словах.
Лежить на (земля), літають над (береза), не розлучатися з (книга).
ІV. Підсумок уроку.
- Наступне місто нашої подорожі – місто Інтерв`ю .
- Уявіть, що я кореспондент газети, а ви даєте мені інтерв’ю.
- Що ж таке закінчення? Для чого воно служить у реченні?
-Що потрібно зробити, щоб визначити закінчення?
V. Д/з.
-Останнє місто – Завданнєве.
-Вправа 155(1), с. 68-69. Ви повинні списати текст, вставляючи пропущені закінчення слів.


