УРОК № 52
Тема: Аналіз контрольної роботи. Кут. Позначення кутів.
Мета:
навчальна мета: формувати поняття «кут», «вершина», «сторони кута», «бісектриса кута», знайомство з позначенням кутів; формувати в учнів вміння будувати кут; розрізняти кути на готових рисунках і позначати кути різними способами;
розвиваюча: розвивати математичне мовлення; розвивати логічне мислення та просторову уяву учнів; розвивати інтерес до вивчення математики;
виховна: виховувати акуратність, наполегливість.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: таблиця-схема «Кути. Види кутів», транспортир, лінійка.
Хід уроку
І. Організаційний етап:
Перевіряємо готовність учнів до роботи, налаштовуємо їх на роботу. Виконуємо аналіз контрольної роботи (на цьому етапі уроку достатньо розглянути найскладніші етапи контрольної роботи, проаналізувати типові помилки), збираємо зошити з аналізом контрольної роботи для перевірки. Доцільно перевірити, чи всі учні мають креслярські інструменти, за необхідності забезпечити деяких учнів інструментами із кабінету математики.
ІІ. Формулювання мети уроку, мотивація: Повідомляємо учням, що продовжуємо вивчати властивості геометричних фігур. Пропонуємо пригадати, які геометричні фігури ми вже знаємо, при цьому зображуємо їх на дошці. Напевне, з-поміж них буде кут, а якщо ні, то зображуємо його і даємо змогу учням назвати цю геометричну фігуру. Тоді повідомляємо учнів, що мета уроку – більш детально ознайомитися з поняттям кута, навчитися позначати кути, розрізняти види кутів.
IІІ. Актуалізація опорних знань:
Усні вправи
1. Назвіть усі промені, які ви бачите на рис. 23. Назвіть пари променів, що мають спільний початок.
2.
Які з променів на рис. 24 перетинають промені АВ і АС?
3. Чому дорівнює довжина однієї ланки ламаної, яка складається з 16 рівних ланок і має довжину 90 см?
4. Щоб зробити огорожу для свого городу квадратної форми, Оленка відрізала 4 шматки дроту. Як перевірити, що ці 4 шматки підійдуть дівчинці (будуть рівними)?
ІV. Формування нових знань:
План викладу навчального матеріалу
1. Поняття кута.
2. Елементи кута.
3. Позначення кутів.
4. Поняття променя, що проходить між сторонами кута.
5. Поняття рівних кутів.
6. Поняття бісектриси кута.
При викладенні матеріалу вчителю необхідно дотримуватися тієї позиції, яку обрали автори підручника, за яким навчаються учні. У будь-якому випадку поняття кута та його елементів, трактують однаково. Однаково і позначають кути і розглядають види кутів. По-різному треба підходити до поняття бісектриси кута в залежності від означення кута.
1-3. Пояснення вчитель супроводжує побудовою кута і в зошитах, і на дошці, учні роблять відповідні записи.
Промені ВА і ВС виходять з точки В.
Тоді ABC — кут, ВА і ВС — сторони, В — вершина кута.
Якщо з однієї точки провести два промені, то утвориться геометрична фігура, яку називають кутом. Спільний початок променів називають вершиною кута, а самі промені називають сторонами кута.
Кут позначається
CBA або
ABC, або
В. Букву, що позначає вершину кута, пишуть усередині. Іноді кут записують однією великою буквою, яка позначає його вершину.
(Бажано літеру В виділити контрастним кольором)
Букву, що позначає вершину кута, пишуть усередині. Іноді кут записують однією великою буквою, яка позначає його вершину.
Крім того бажано пояснити, що знак «
» вживають для заміни на письмі слова «кут». Звернути увагу на правильне написання цього знака і правильне його застосування, тому що правильне написання і вживання математичних символів і знаків є частиною математичної культури.
На закріплення цього матеріалу усно виконуються вправи.
1) Яке з позначень кута на рис. 26 є правильним?
a)
DBC; б)
CDB; в)
BCD; г)
C.
2) Яка з фігур на рис. 27 зайва?

4. Поняття променя, що проходить між сторонами кута
Поняття променя, що проходить між сторонами кута не дається строго (як у 7 класі), але бажано пояснити учням, що повинно виконуватися 2 умови: промінь виходить з вершини кута, проходить між сторонами, тобто будь-який відрізок з кінцями на сторонах кута буде перетнутий цим променем.
На закріплення поняття усно виконуються вправи.
На якому з рисунків промінь не проходить між сторонами кута АСВ?
(рис. 28)

5-6. Два кути називаються рівними, якщо вони суміщаються при накладанні. Якщо два кути можна накласти один на одний так, щоб вони сумістилися, то такі кути називають рівними.
На закріплення поняття рівних кутів і бісектриси кута — практичне завдання. Вчитель заздалегідь готує паперові моделі кутів (рис. 29).

Завдання 1. Як на моделі кута 1) побудувати бісектрису кута? [Перегнути так, щоб утворились два кути, що суміщаються, лінія перегину — бісектриса]
Завдання 2. Як кут 2) розділити на 4 рівних частини? [Перегнути так, як у завданні 1, а потім утворений ще раз так само перегнути]
Завдання 3. На моделі 3) проведено 2 промені так, що, перегнувши кути по цих променях, отримаємо 3 кути, що співпадають у разі накладання. Чи можна промені, позначені на моделі, назвати бісектрисами даного кута? Чому? Чи є вони бісектрисами якихось інших кутів?
V. Закріплення матеріалу:
1) Усні вправи:
1. Назвіть кути, зображені на рисунках, назвіть сторони кутів, їх вершини.

2. Назвіть усі кути, зображені на рисунку. Чому їх не можна називати однією буквою?

2) Письмові вправи: перед виконанням письмових вправ ще раз наголошуємо учням, що всі рисунки виконуємо олівцем і під лінійку.
1. Побудуйте довільний кут. Виконайте відповідні позначення і запишіть усі можливі позначення цього кута. Укажіть вершину і сторони кута.
2. Побудуйте кут, сторонами якого є промені DF i DS. Запишіть усі можливі позначення цього кута, назвіть вершину.
3. Проведіть з однієї точки О промені ON, OM, OK. Запишіть усі утворені кути.
4. Накресліть кут MEN і проведіть промені NA і NC між його сторонами. Запишіть усі утворені кути.
5. На рисунку промінь ОD – бісектриса кута СОК, а промінь ОМ – бісектриса кута KON. Запишіть пари усіх рівних кутів, зображених на рисунку.

VI. Підсумок уроку:
1. Яку геометричну фігуру називають кутом?
2. Які два кути називаються рівними?
3. Як називають промінь, що ділить кут на два рівних кути?
4. Продовжіть речення:
На цьому уроці я
- дізнався…
- зрозумів…
- навчився…
- я не вмів, а тепер умію…
- найбільші труднощі я відчув…
- найбільший мій успіх – це..
- на наступному уроці я хочу…
VII. Домашнє завдання:
1. Опрацювати теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2. Виконайте вправи:
1. Побудуйте кут ВОМ. Позначте на стороні ОМ точку Т, а на стороні ОВ точку С.
2. Запишіть усі можливі позначення кута зі сторонами ВМ і ВС.
3. На рисунку кут МОN поділено променями ОА і ОВ на три рівні кути. Для якого кута є бісектрисою промінь ОА? Чим є ОВ для кута АОN?

4. * Побудуйте кут АТВ. Побудуйте промінь ТС. Запишіть усі кути, що утворилися. Скільки розв’язків може мати задача?


