Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
- 1 -
Поняття про амфотерні гідроксиди.
( 8 клас )
Мета:
· Надати поняття про амфотерність на прикладі оксиду і гідроксиду цинку.
· Пояснити можливості амфотерних речовин одночасно виявляти кислотні та основні властивості.
· Закріпити знання учнів про властивості основ і кислот.
· Розвивати уміння учнів використовувати теоретичні знання при виконанні практичних вправ, вміння прогнозувати можливі хімічні процеси та продукти реакціі.
· Актуалізувати уявлення про різноманітність хімічних перетворень, багатоманітність речовин та іх властивостей.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Матеріали та обладнання: Періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності речовин, картки з завданнями, штатив з пробірками,
пробірка з купрум оксидом, пробірка з цинк сульфатом, розчин соляної кислоти, розчин сульфатної кислоти, розчин натрій гідроксиду, розчин індикатора - фенолфталеїну.
Хід уроку.
1. Організація класа.
2. Наголошення теми уроку, форм та методів роботи.
3. Актуалізація опорних знань.
На дошці написано завдання:

Na→ Na2O→ NaOH
Na2SO3
S → SO2→ H2SO3
Учитель викликає до дошки двох учнів та пропонує одному учню розписати рівняння реакцій верхнього ланцюжка ( від Na до Na2SO3 ) ,а другому учню - розписати рівняння реакцій нижнього ланцюжка ( від S до Na2SO3 ).
В той же час учитель проводить фронтальну бесіду з учнями:
- Які речовини називають металами?
- Які речовини називають неметалами?
- Які оксиди називають основними?
- З якими речовинами реагують основні оксиди?
- Які речовини називають основами?
- З якими речовинами реагують основи?
- Які речовини називають кислотними оксидами?
- З якими речовинами реагують кислотні оксиди?
- Які речовини називають кислотами?
-З якими речовинами реагують кислоти?
- Яка реакція називається реакцією нейтралізації?
Після фронтального опитування учитель разом з учнями перевіряє завдання, що виконувалися учнями на дошці:
Перший учень пропонує наступні рівняння реакцій:
4 Na + O2 = 2Na2O
Na2O + H2O = 2 NaOH
2 NaOH + H2 SO3 = Na2SO3 + 2 H2O
Другий учень записує рівняння реакцій:
S + O2 = SO2
SO2 + H2O = H2SO3
2 NaOH + H2SO3 = Na2SO3 + 2 H2O
4. Основна частина уроку ( вивчення нового матеріалу ).
Учитель пропонує учням повернуться до ланцюжка перетворень та визначити властивості простих та складних речовин, після чого ланцюжок має такий вигляд:
![]()
![]()
Na Na2O NaOH
Метал основний основа
оксид
Na2СO3
сіль
![]()
S СO2 H2СO3
Неметал кислотний кислота
оксид
Учитель разом з учнями робить висновок: існує закономірність
1. Метал → основній оксид → основа , для того щоб довести основний характер сполуки треба на речовину подіяти кислотою.
Учитель проводить демонстраційний дослід - до купрум (II) оксиду додає розчин хлоридної кислоти при нагріванні, до розчину натрій гідроксиду в присутності індикатора додає розчин хлоридної кислоти.
.2. Неметал → кислотний оксид → кислота , для того щоб довести кислотний характер сполуки треба на речовину подіяти основою.
Учитель демонструє дослід - крізь розчин натрій гідроксиду в присутності індикатора фенолфталеїну пропускає вуглекислій газ ( добутий прі дії хлоридної кислоти на крейду). Учні коментують результати дослідів.
Учні виконують лабораторний дослід №8 « Реакції цинк гідроксиду із сульфатною кислотою і натрій гідроксидом» ( стр. 84) Записують рівняння реакції, відповідають на запитання, роблять висновки та оформлюють дослід в зошити для лабораторних та практичних робіт.
Учитель пропонує пояснити результат дослідів, вислуховує всі гіпотези учнів і підводить їх до вивчення нової теми, пояснює що є такі хімічні елементи, які утворюють оксиди і гідроксиди, що виявляють подвійні властивості - або основні, або кислотні - – залежно від умов реакції. До таких єлементів належать цинк, алюміній тощо. Якщо до розчину цинк сульфату ZnSO4 додати декілька крапель розчину натрій гідроксиду - утворюється осад цинк гідроксиду Zn(OH)2 який реагує з сильною кислотою, наприклад з сульфатною. Цинк гідроксид поводить себе як основа, утворюючі сіль- цинк сульфат та воду.
ZnSO4+ 2NaOH = Zn(OH)2+ H2O.
Zn(OH)2 + H2SO4 = ZnSO4+ 2H2O
Якщо гідроксид цинку Zn(OH)2 реагує з сильною основою ( наприклад з
NaOH ) , то він поводить себе як кислота, утворюючи також сіль-натрій цинкат і воду.
Zn(OH)2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O
Учитель пропонує учням прочитати і вивчити правило, що надруковано у підручнику на сторинці 83
Здатність сполуки виявляти основні та кислотні властивості називають амфотерністю, а саму сполуку- амфотерною.
Цинк оксид, також, виявляє амфотерні властивості, як основний оксид він реагує з кислотою
ZnO + 2 HCI = ZnCI2 + H2O
Як кислотний оксид - він реагує з основами, утворюючи сіль - цинкат
ZnO + 2 NaOH = Na2ZnO2 + H2O ( сплавлення )
Учитель розказує учням, що явище амфотерності поширено в природі - існують цілий ряд хімічних єлементів, оксиди і гідроксиди яких виявляють амфотерні властивості, наприклад Be, AI , Cr та інші. Учні розглядають формули найважливіших амфотерних сполук (стр.83), роблять висновки - амфотерні метали утворюють амфотерні оксиди та амфотерні гідроксиди.
Учитель пояснює якщо в реакції з лугом бере участь амфотерний оксид або гідроксид тривалентного елемента, то можливі два варіанти їхньої взаємодії. Наприклад, під час реакції між алюміній оксидом і калій гідроксидом продуктом однієї реакції може бути сіль, яка походить від алюміній гідроксиду Al(OH)3 як кислоти ( H3AlO3). Формула солі - K3AlO3.
Al2O3 + 6KOH = 2K3AlO3 + 3H2O
калій ортоалюмінат
Продукт іншої реакції - сіль метаалюмінатної кислоти ( HAlO2).Щоб написати формулу цієї кислоти складаємо разом усі атоми у формулах алюміній оксиду і води і в отриманій формулі зменшимо індекси удвічі:
( стр. 85). Al2O3 + H2O = ( H2Al2O4)= HAlO2
Відповідне хімічне рівняння:
Al2O3 + 2KOH = 2KAlO2 + H2O
Калій метаалюмінат
Учитель відмічає, що утворення конкретної солі залежить від співвідношення кількостей оксиду і лугу. Ортоалюмінат утворюється при добавлянні до алюміній оксиду утричі більшої кількості лугу.
Такі самі солі є продуктами аналогічних реакцій за участю алюміній гідроксиду:
Al(OH)3 + 3KOH = K3AlO3 + 3H2O
Al(OH)3 + KOH= KAlO2 + 2H2O
Учні розглядають та коментують на малюнку 30 ( стр.86 ) результати досліду, який підтверджує амфотерність хром(III) гідроксиду Cr(OH)3.
5.Закріплення матеріалу: Учитель пропонує учням виконати самостійно завдання ( стр. 86 ) Складіть рівняння реакцій хром (III) гідроксиду із хлоридною кислотою і натрій гідроксидом.
Учень, який першим виконав завдання, на дошці записує рівняння реакцій:
Cr(OH)3 + 3HCl = CrCl3 + 3H2O
Cr(OH)3 +3NaOH = Na3CrO3 +3H2O
Cr(OH)3 + NaOH = NaCrO2 + 2H2O
Учні разом з вчителем перевіряють і обговорюють вірність виконання вправи. Учень отримує оцінку.
На картках, що роздані учням, пропонується виконати завдання:
1) Знайти зайве: a) Al(OH)3; NaOH; Zn(OH)2 ; Cr(OH)3
б) Na2O; MgO; Al2O3; CaO
2) Підібрати аналог:
KOH - Ca(OH)2
Zn(OH)2-
Ba(OH)2; NaOH; Mg(OH)2; Al(OH)3
3) Скласти ланцюжок перетворень з речовин:
Al; Na3AlO3;Al2O3; AlCl3; Al(OH)3
Три учня виходять до дошки и показують варіанти своєї роботи.
1) а)Зайвим є NaOH- луг, тому що всі інші речовини є амфотерними основами.
б) Зайвим є Al2O3- амфотерний оксид, тому що всі інші оксиди є основними.
2) KOH - Ca(OH)2
Zn(OH)2-Al(OH)3
Тому что KOH та Ca(OH)2 – луги, а Zn(OH)2 та Al(OH)3- амфотерні основи
3) Ланцюжок повинен мати вигляд:
Al→ Al2O3→ AlCl3→ Al(OH)3→ Na3AlO3
Учень пояснює чому він запропонував такий варіант виконання завдання.
Учитель разом з учнями розглядають ланцюг в якому речовини розташовані інакше
Al→ Al2O3→ AlCl3→ Al(OH)3
↓
Na3AlO3
За роботу на дошці учні отримують оцінки.
Як підсумок вивченого матеріалу учні коментують схему 4 « Хімічні властивості амфотерних сполук» ( стр. 86). За роботу в класі учням, що працювали активно і давали вірні відповіді виставляються оцінки.
6. Підведення підсумків уроку, наголошення домашнього завдання.
Підручник «Хімія 8 клас. , » § 13 впр.121,122,123 (стр.87).


