Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
ТЕМА: Застарілі слова. Неологізми.
МЕТА: подати школярам відомості про активну й пасивну лексику, дати поняття про застарілі слова
та неологізми, пояснити стилістичні функції таких слів, особливості використання застарілих
слів, а також загальномовних та художньо-індивідуальних неологізмів у різних стилях;
формувати навички користування словником; збагачувати словниковий запас учнів; розвива-
ти спостережливість, культуру усного й писемного мовлення, образне мислення.
ХІД УРОКУ:
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1.Перевірка домашнього завдання.
2.Бесіда за теоретичними питаннями.
3.Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Прочитати впр.59, дати відповіді на питання:
-Які з-поміж виділених слів вийшли з повсякденного вжитку?
- З якої причини?
- Які слова з» явилися у словниковому складі порівняно недавно?
- Чому?
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу (с.59).
Вправа-вірш. Послухайте вірш. Поясніть, чим викликана поява нових слів? Чи є зараз ці
слова неологізмами?
-Любі діти, хто з вас тему візьме,-
каже вчитель, - тема не важка:
розказати про неологізми
на занятті мовного гуртка...
Люда дома книжку розгорнула –
ой, якраз цікава є стаття:
різних слів сучасне і минуле,
як слова народжує життя.
Низку слів докинула їй мама,
що з» явилися не так давно:
холодильник, кінопанорама,
телевізор, стереокіно.
І коли гурток зібрався знову –
інша справа! – Люда на гуртку
повела свою нехитру мову,
що й малим і старшим до смаку:
-Я читала, - повідає Люда
стриженій цікавій дітворі, -
що слова так само, як і люди,
молоді бувають і старі.
Кожен з нас неологізми знає:
це нові слова. Вони кругом.
А в старих їх словниках немає, -
мотобол, фломастер, космодром.
(Д. Білоус.)
Робота біля дошки. Записати речення, підкреслити застарілі слова і пояснити їх значення,
в разі потреби звертатись до словника.
Ліс у мене стародавній, добрий; дуби – велич усе. І йшла малуша з лісу до лісу, від весі до
весі. Забігаю в хатку торбинку з їством на пасовисько прихопити. Простяглася по діброві понад
Дніпром козацька ватага. Він гнівно спиняв надмірно великоречивих промовців.
Д л я д о в і д о к. Велич –дуже великий. Весь – село. Їство – їжа. Ватага – козачий загін.
Великоречивий – багатослівний.
ІV. ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
До поданих застарілих слів дібрати відповідні загальновживані слова.
Ліпота, стезя, перст, чоло, десниця, рамена, глаголити, вуста.
Д л я д о в і д о к. Краса, шлях, палець, лоб, правиця, плечі, говорити, губи.
Вибірковий диктант. Виписати застарілі слова. Пояснити їх значення.
Мов Дніпро, запінений в бурунах, кіш гуля чортам наперекір. Степами турки і татари на конях
мчать, мов чорні хмари. Дівча біжить босоніж в бір, його тут схоплять у ясир. Хоч і надів жупан,
не цурайся свитки. Ліпше живий хорунжий, ніж мертвий сотник. В нього і сволок молоко дає.
Пояснити значення кожного з неологізмів. 2-3 з них увести до самостійно складених
речень.
Дискета, компакт-диск, дискотека, біоробот, кіборг, трилер.
Вправа 65.
Диктант із коментуванням. Вказати авторські неологізми (письменницькі новотвори) та
слова, які увійшли до мови відносно недавно у зв’язку з розвитком науки і техніки.
Ракетяться ранкові небеса. “На старт!” – лунають дальні космодроми. І пахне материнкою
роса, а космонавт вертається додому. Звичними персонажами телестрічок стали безжальні
кіборги та підступні андроїди. Вже скоро, скоро хмарнокрилі дні завісять світ марудними доща-
ми. Хвилюється море, хвилиниться день.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Стор. 34-36. Вправи 66, 61.


