Загальноосвітня школа № 2

І – ІІІ ступенів

м. Зеленодольська

План – конспект

нестандартного

уроку з художньої праці та музики

«Веселка над квітучим полем».

Старший учитель

загальноосвітньої школи № 2

І – ІІІ ступенів

м. Зеленодольська

Мартьянова Тетяна

Володимирівна

2010 р.

Художня праця з музикою

Тема: Згадка про літо. Веселка над квітучим полем. Аплікація з

різнокольорового піску.

Мета: Вчити дітей створювати веселку за допомогою різно –

кольорового піску. Вчити описувати це чарівне явище,

збагачувати мовний запас; відтворювати мелодії дощу за

допомогою підручних предметів;

розвивати уміння користуватися клеєм, пензликом,

ножицями;

виховувати естетичний смак, уміння сприймати на слух і

відтворювати звуки дощу, сонячної погоди.

Обладнання: різнокольоровий пісок, клей ПВА, папір, деко-

ративні квіти, звуки дощу, сонячної погоди, підручні

предмети для шумового оркестру.

Хід уроку

1. Організація класу.

Раді вітати вас в нашій оселі,

Зичимо щастя, здоровя, добра.

- Усміхаюсь сонечку! - Усміхаюсь дощику!

- Здрастуй золоте! - Лийся мов з відра!

- Усміхаюсь квіточці! - Людям усміхаюся!

- Хай вона росте! - Зичу їм добра!

- Пошліть свої « сонячні зайчики» один – одному і всім нам.

2. Створення емоційного настрою. Милування.

- Яку картину намалює ваша уява під час слухання вірша і

музичного твору?

Є у літечка сестричка - у косі червона стрічка.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Коси, наче злото чисте, і калинове намисто.

А спідничка в неї з листя різноколірна, барвиста.

3. Робота в парах. Народні прикмети.

( Прочитай слова, які знаходяться на хмарках в порядку зростання цифр.)

Вересніє – дощик сіє.

Грім у жовтні – на сніжну зиму.

Розкотилась чорна хмара,

Вся химерна, як примара.

Дощ потроху вгомонився,

Грім здалека докотився.

( Дитина декламує вірш під супровід грому.)

4. Розвиток звязного мовлення.

- А який буває дощик?

(грозовий, грибний, теплий, холодний, осінній, літній)

- Яку пісеньку може співати дощик?

(Дріботить, шумить, ллє, тарабанить, дзюркотить)

Нотну грамоту не знає,

Та бува, що безліч діб

Вибиває влучно дріб.

Барабанить в барабанчик,

Бубонить у бубонець,

Тільки жаль у днину гожу

Барабанити не може.

Музиканти, не баріться, грати з дощиком учіться.

5. Шумовий оркестр.

(Діти грають на дзвониках, дерев. ложках, торохтушках

музику літнього дощу, осіннього, грозового).

- Що буває після літнього теплого дощу?

(Веселка)

6. Прихід гості.

Називають всі веселкою мене,

Та сьогодні все навкруг сумне,-

Бо під зиму я таки змарніла,

Кольори свої з корони розгубила.

Я за Літечком сумую, бо це ж матінка моя,

І за Сонечком нудьгую, і за співом соловя.

Моє плаття вже зносилось, Жовтим листям притрусилось.

- Допоможемо Веселці убратися у пишне, яскраве,

різнокольорове вбрання?

- То ж давайте здійснимо мандрівку у тепле літечко.

Цього літа ми дуже часто бачили на небі Веселку –

Доріжку, якою Сонечко скочується до Землі.

- Скільки ж кольорів у веселки?

- Назвіть їх.

- Діти:

- Веселко, люба, не журися, ти до Сонечка всміхнися,

- Теплим дощиком умийся!

- До Матусі пригорнися.

- День народження у тебе!

- Зараз будем святкувати,

- Нове плаття тобі одягати.

7. Фізкультхвилинка.

« Сонячна зарядка»

- Через поле, через ліс дощик в торбі воду ніс.

( Піднімають пяти, стають на носки.)

- Розірвалася торбинка – фіолетова хмаринка.

Розлилася вмить вода. Отака дощу біда.

(Хапають дощик руками. Крутяться.)

- Сонце, сонечко! Відчини віконечко!

Оббіжимо кругом хати: будем з сонечком гуляти!

(Стрибки на місці.)

- Сонечко іде до хати. Ми будемо відпочивати.

Дуже раді бачить вас! Вже Веселка жде на нас.

8. Інструктаж перед роботою.

Основний матеріал з яким ми будемо сьогодні працювати –

це пісок. Де використовують його в народному господарстві?

На уроках художньої праці пісок застосовують, нажаль, дуже рідко. Сьогодні на уроці ми виправимо цю помилку. Стрічки веселки ми прикрасимо різнокольоровим піском.

Жителі Веселкового міста придумали знаки – правила поведінки на уроці.

9. Самостійна робота учнів.

* Від Весни подарунок доні - перша смужечка – червона.

В золотій її короні. - Червона урочиста. Вона яскрава, гарна, чиста.

( піском засипають діти першу полоску).

* Веселе Сонечко, яке живе на небі, принесло в дарунок смужечку оранжеву – золотисту, гарну, яскраву, помаранчеву!

- Ось оранжева палає, наче осінь догорає.

* А у лузі, а у лузі теж живуть Веселки друзі!

Ой, це ж квітонька Кульбабка, це її жовтенька шапка.

Третім кольором в короні буде жовтий.

- Жовтий, ніби первоцвіт, за оранжевим розцвів.

* У Веселки є сестриця – це зеленая Травиця.

Колір цей зелений подаруночок від неї.

- Розцвів зелений малахітом, ніби ліс зелений літом.

· Високе небо голубе для Веселки тато,

Тож до доні воно йде – з Днем народження вітати.

- Голубий, як небеса, дивовижна в нім краса.

· Тепле Літечко прийшло і з собою дивні квіти принесло.

Принесло цієї днини від волошки колір синій.

- Синій колір ген розлився. Глянь, як гарно, подивися!

· Дивна квітка весняна розпустилась, розцвіла.

Це ж фіалка запашна фіолетовий колір подрузі принесла.

Засіяли, заясніли золотом на сонці кольори всі на короні у Веселки – доні.

Як веселка виростає,

Йти у казку закликає,

Не вагайся та мерщій

Йди у казочку по ній.

Учитель: Давайте прикрасимо свої роботи квітами. Адже справжнього літа без квітів не буває. Зацвіла земля, вкрилася яскравим килимом. Радує око.

Все тягнеться угору з вологої землі:

Капуста, квасоля, верба та тополя.

Трава та квіти, волошки, що у житі.

Палають маки, ружі – мов пломінь на щоці.

Видзьобують калюжі шумливі горобці.

Зраділий світ віншує веселку золоту!

…Отут і я квітую, отут і я росту.

І Веселка задоволена своїм новим вбранням.

Веселка: Дякую вам хлопчики й дівчата, за чудове гарне свято.

Швидко з вами час минає, Листопад вже наступає.

Літо, літечко яскраве! Забери мене з собою,

Щоб сіяла над світами я барвистою дугою.

В небі світиться Веселка кольорами дружби.

Хай всім весело живеться! Хай ніхто не тужить!

Хай всім щастя усміхнеться! Хай добро всім додається!

10. Підсумок уроку. Оцінювання робіт.

11. Домашнє завдання. ( Творче.)

Дома придумати казку про Веселку і Хмарку;

Про Веселку і Сонечко.