Тема. Буду я природі другом. Дмитро Павличко.„ Птиця“. „Мрія“

Тема. Буду я природі другом.

Дмитро Павличко.„ Птиця“. „Мрія“.

Мета. Вчити дітей описувати весняну природу, правильно і влучно

висловлювати свої думки, розширити і поглибити знання

дітей про лелек. Розвивати мислення, уяву, фантазію,

діалогічне і монологічне мовлення, навички читання. Вчити

складати казки. Виховувати любов до природи, бережливе

ставлення до її багатства.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

- Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте їх привітаємо.

Добрий день!

У добрий час, радо ми вітаєм вас.

Здоров′я, щастя, радості вам бажаємо.

Урок читання розпочинаємо.

- Налаштуємося на урок і промовимо вислови аутотренінгу.

Я – учень (учениця).

Я ходжу до школи.

Мене вчать учитися.

Я все розумію, я хочу все знати.

- Сьогодні ми попрацюємо в групах. А щоб зручніше було працювати, кожна група буде мати назву:

1- ерудити;

2- літератори;

3- екологи.

- Давайте повторимо правила роботи у групах.

1. Уважно слухай того, хто говорить.

2. Не принижуй! Не критикуй!

3. Поважай інших.

4. Взаємна допомога.

5. Стеж за часом.

2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вправа. „ Мікрофон “.

- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

(Цікавим, навчальним, трохи казковим, веселим, світлим, загадковим і т. д.)

- А ви на уроці якими повинні бути?

(Уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими.)

- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом утворимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Працювати ми будемо під гаслом, щоб прочитати його треба скласти з розсипаних слів.

рідної розуміти красу серцем природи вчусь

„ Красу рідної природи розуміти серцем вчусь“.

3. Створення емоційного фону уроку.

3.1. Загадка.

Де вона проходить,

Там травиця сходить.

Квіти розцвітають,

Солов’ї співають. ( Весна ).

3.2. Лунає музика Вівальді „Весна“.

- А чи доречно нам говорити про весну?

- Об рунтуйте свої міркування.

( Дні стали довшими, а ночі коротші, цвірінькають веселіше горобчики, сонце частіше з’являється на небі, посилає тепло проміння, вітер не такий вже холодний, за календарем – весняний місяць березень. )

3.3. Дихальні вправи.

- Як дме весняний вітерець?

(Діти імітують, видихаючи повітря через рот.)

- Як пахнуть перші весняні квіти?

(Діти вдихають повітря через ніс.)

- Як гудуть бджілки, вилетівши з вулика?

(Діти гудуть як бджілки.)

Тож давайте закликаємо Весну.

З а к л и ч к а

Прилинь, прилинь, чаранько, весна красная,

Як легенька хмаронька в небі ясная.

До класу входить Весна, в руках тримає лист, який передала Земля.

Прислала нам Земля листа

О! Чим стурбована вона?

Швиденько лист ми прочитаєм,

Про що вона у нас питає?

Що хоче нам вона розповісти?

І чим ми зможем помогти?

Лист читає група екологів.

Мої звертання до людей,

Дорослих і малих дітей,

Погляньте, де ми живемо,

Що на Землі ми творимо.

Чом плаче матінка – природа?

Куди зникає її врода?

Чом ріки наші обміліли?

А квіти наші де поділись?

Будуєм все, руйнуєм за що?

Цього й самі не знаєм ми.

Невже такі ми всі ледачі.

Ніщо не здатні зберегти?

Нехай політик і учений

Школяр і навіть немовля

Билинку кожну зберігає,

Щоб цвітом вкрилася земля.

Який сумний лист.

- Чи можемо ми заспокоїти свою Землю?

- Давайте складемо речення, яке і буде носити назву нашого уроку.

Будуяприродідругом.

- Чим ми можемо допомогти?

- Це проблемне питання уроку. Усі відповіді ми напишемо у кінці уроку і прикріпимо на наше „Дерево вирішень“. Побачимо, чи досягли ми очікуваного результату.

Звернення Весни.

- Давайте влаштуємо чарівну галявину і прикрасимо її квітами. А щоб рясно цвіли на нашій галявині квіти, нам потрібно добре потрудитися, виконати ряд завдань. І з кожним успішно виконаним завданням на галявині зацвітатиме весняна квіточка.

4. Мовна розминка.

Речення: „Буду я природі другом“

- прочитати байдуже;

- прочитати здивовано;

- прочитати с почуттям відповідальності.

- Яке речення за інтонацією вам більше сподобалось? (Повторне читання).

Читання речення, змінюючи наголос на кожне слово.

5. Робота над матеріалом уроку.

У весняні дні повертаються до нас перелітні птахи – наші пернаті друзі. Один з таких птахів завітав сьогодні до нас.

5.1. Гра „Дешифрувальник“.

УЕЧ БЛВ КГМ ДСА

Відповідь: 212134

5.2. Робота з тлумачним словничком.

Звернемося до словникового дивосвіту з запитанням, хто такий лелека?

Лелека - це великий перелітний птах з довгим прямим дзьобом і довгими ногами.

Знайдіть слова - синоніми.

Лелека – бусол – бузько – гайстер – чорногуз.

5.3. Хвилинка – цікавинка.

Робота в групах.

1 – група (ерудити) доводять до відома оточуючих цікаву інформацію о лелеках.

2 – група (літератори) читають вірші і загадки про лелеку.

3 – група (екологи) доводять до відома оточуючих екологічну проблему стосовно лелек.

6. Фізкультхвилинка.

Дуже добре ви трудились

Мабуть, діти, всі втомились.

Діти. Бузькам вже не до науки.

Ой, давно вже терплять муки,

Затекли і ніжки, й крила,

Лелечиха зве до діла.

Ану, славні малюки,

Станьте струнко, мов грибки,

Крила вгору піднімайте,

Ними добре помахайте.

Голівками покрутіть,

Стане легко й добре вмить.

7. Опрацювання вірша Д. Павличка „Мрія“.

7.1. Самостійне читання вірша мовчки.

- Від імені кого ведеться розповідь?

- Яка мрія хлопчика?

7.2. Словникова робота.

Читання слів у стовпчиках

хата крилата виросту

сім’я лелеча збудує

дерева клекітна приб’ю

- Прочитайте дієслова, в якому часі вони вжиті?

- Прочитайте іменники. Знайдіть слово, в якому звуків більше, ніж букв. Чому?

- Прочитайте середній стовпчик. До якої частини мови належать ці слова?

- До слова клекітна дібрати слова – синоніми.

7.3. Виразне читання вірша.

- Прочитайте вірш замріяно у повільному темпі.

( Кожна група самостійно вибирає найкращого чтеця. )

7.4. Підсумок. Робота з тестовим завданням.

- Позначте, чому навчає нас вірш „Мрія“.

- скромності;

- працелюбності;

- любові до природи;

- доброті;

- небайдужості.

8. Опрацювання вірша Д. Павличка „Птиця“.

8.1. Виразне читання вірша вчителем.

- Чи сподобалось птиці бути в неволі?

8.2. Словникова робота.

До слів ТРІПОЧЕ і ЛАГІДНО підібрати слова – синоніми.

(Робота з словниковим дивосвітом.)

8.3. Вправи на розширення кута зору.

бі да

сер це

крив да

сво бода

доб рота

8.4. Гімнастика для очей.

Потренуємо наші очі, щоб добре бачили.

„Гойдалка“- рух очей вправо, вліво.

„Ланцюжок“

„Рух по колу“

8.5. Читання мовчки.

- Як хлопчик ставився до птиці?

8.6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового

читання.

- Як хлопчик умаляв птицю? Прочитайте.

- Доведіть словами тексту, що хлопчик любить птицю.

- Чому ж вона рвалась на волю?

8.7. Підготовка до читання вірша в особах.

- З якою інтонацією слід читати слова хлопчика? Як змінюється інтонація до кінця розмови?

- З яким почуттям слід читати слова пташки?

8.8. Читання вірша в особах.

8.9. Підсумок.

- Яка головна думка вірша?

- У яких рядках це висловлено?

Тестове завдання.

- Я дам тобі водиці і пшениці.

-... все, що треба, я знайду сама.

- Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди ні принесе.

9. Підсумок.

Робота в групах.

У кошику Весни залишилась одна квіточка.

„Літератори” – читають вірш про „пролісок”.

Проліски.

Плакала снігуронька

В лісі за зимою,

Плакала, зажурена,

Ставши всім чужою.

Там, де йшла і плакала,

Гинули морози,

Виростали проліски –

Снігур чині сльози.

„Ерудити” – дають пояснення слову „пролісок”.

Пролісок – це білосніжна квіточка. З’являється коли вже розтане сніг. У нього пелюстки синього кольору, має тоненьке стебло, зелененьке очко. Розмножується цибулинами.

„Екологи” повідомляють. Пролісок вважають сміливим і мужнім. Тільки він зацвіте його зривають пучками. Йому дуже сумно. Через те він потрапляє до Червоної книги України. Але від цього їх не стало більше. Ось чому вони не радіють. Надія тільки на вас, друзі.

10. Домашнє завдання.

Складання казки (усно) за малюнком та поданим початком.

( Початок читає учитель. )

Сині оченята

Крізь сухий торішній листок пробився зелений пролісок. Гострий, мов стрілочка. Розправив листочки. Між ними затемніли двоє синіх очей – дві квіточки.

Глянули оченята...

- Що вони побачили?

Довідка.

Розмова іде про чудову квітку сон – трава. Зовнішні вона дуже схожа на тюльпан. Стебло у нього волохате. У хмарну погоду, та коли настає вечір вони закривають свої оченята. Ніби засинають. Тому і назву таку мають „Сон трава”.

11. Релаксація.

Ось і прикрасили ми нашу Землю весняними квітами.

- Чи розвіяли ми сум Землі?

- Чим ми можемо ще їй допомогти?

Діти працюють у групах.

- На квітах напишіть, що означає висловлення: „Бути природі другом“. ( Посадити дерево, не знищувати природу, не ламати гілок і т. д.)

Спікери презентують роботу груп і прикріпляють квіти на „Дерево вирішень“.

Весна. Я вашій праці радію,

Сум природи – матінки розвію,

Напою теплим дощем ліси і поля.

Буде ще кращою наша Земля.

- Що вам найбільше сподобалось на уроці?

- Які завдання найцікавіше було виконувати?

Дякую всім, хто працював,

На всі запитання відповідав,

Різні тексти читав,

Та тим, хто в гості завітав!