Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Відкритий урок з української літератури для 5 класу
Урок-подорож у минуле
Кафедра української мови і літератури загальноосвітньої школи №2 І-ІІІ ступенів м. Зеленодольська Вчитель: Гусєва Вікторія Вікторівна
н. р.
Тема:тематичне оцінювання «Історичне минуле нашого народу».
Мета:
1. перевірити якість засвоєних знань під час вивчення попередньої теми;
2. розвивати навички усного зв’язного мовлення, логічного мислення, вміння орієнтуватись у
складних ситуаціях, вміння працювати в малих групах;
3.виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого нашого народу, до заповітів наших предків, осмислено їх виконувати.
Тип уроку:урок контролю та коригування знань, умінь, навичок.
Обладнання:дидактичний матеріал, національні костюми, костюми для інсценівок, ілюстрації стародавнього Києва, малюнки учнів, повідомлення учнів, підручники, зошити.
Епіграф: Хто не знає свого минулого,
той не вартий майбутнього.
Хто не шанує видатних людей
свого народу, той сам не вартий
пошани.
М. Рильський
Хід уроку.
1.Слово вчителя.
Київ…Русь…Україна…Кожен українець з гордістю промовляє ці слова, бо виражають вони духовну близькість до землі своїх батьків, родоводу українців, нашої славної і водночас трагічної історії. А звідки ми дізнаємось про минулі часи?
Учень.Про минуле нашої країни ми з вами знаємо з історії та з творів українських письменників, які намагалися збагнути долю нашого багатостраждального народу.
Учень.Зі сторінок художніх творів дихає старовина, постає життя наших предків, миготять у стрімкому бігу коні, схрещуються списи, дзвенять шаблі…
Учень.Ми всі вивчаємо історію і читаємо історичні твори, бо без минулого немає майбутнього.
Вчитель.У захоплюючу мандрівку шляхами історії вирушимо ми з вами на сьогоднішньому уроці, спробуємо перевірити ваше розуміння прочитаних творів. Ми вирушаємо в незвичайну подорож у минуле і спробуємо визначити, хто з вас краще орієнтується у змісті прочитаних художніх творів.
Наш маршрут:
1.Старт з чарівною паличкою.
2.Стародавній Київ.
3.Поетична зупинка і дослідження України в старовину.
4.В гостях у літературних героїв.
5.Пісенна зупинка у запорожців.
6.Мозкова атака з козаками.
7.Шляхами народної мудрості.
8.Повернення до сьогодення.
2.Мотивація учбової діяльності учнів. Актуалізація опорних знань.
Наша подорож, діти, здійсниться тільки тоді, коли силою своїх знань ми змусимо запрацювати чарівну паличку.
1 завдання.(дидактичний м-л на партах). З’єднайте стрілочками назви вивчених творів і їх авторів.
«Повість минулих літ» Олександр Олесь
«Княжа Україна» Оксана Сенатович
«Михайло-семиліток» Нестор –літописець
«Запоржці» Антін Лотоцький
«Малий віз» Іван Нечуй-Левицький
(Завдання оцінюється в 2 бали)
2 завдання.Бліц-турнір «Кращий знавець літератури»(правильна відповідь 2 бали)
-Що таке літопис?
-Що таке стопа?
-Що таке наголос?
-Що таке рима?
-Що таке діалог?
-Що таке ремарка?
-Що означає слово «драма»?
-Що таке тема твору?
-Що таке ідея?
-Що таке гіпербола?
-Що таке епітети?
-Що таке пейзаж?
Наведіть приклади…
Вчитель.Ви успішно виконали завдання і наша паличка почала працювати! Тож ми вирушаємо у подорож! Заплющуємо очі і рахуємо 1,2,3…(на дошці зявляється ілюстрований матеріал з видами стародавнього міста).Яке місто перед вами, діти?
3.Сприйняття навчального матеріалу.
Що ви знаєте про стародавній Київ?(відповіді дітей оцінюються в 2 бали)
3 завдання. Словесний малюнок стародавнього Києва + малюнки до вивчених творів.(2 бали)
4 завдання. Поетична зупинка.Виразне читання напамять «ланцюжком» «Україна в старовину». (2 бали за виразність)
Робота дослідницьких груп.Метод «акваріум»(у дітей заздалегідь на партах лежать кольорові картки:білі, сині, червоні, зелені) Група білих досліджує (уважно вчитуючись і вдивляючись у сторінки тексту, знаходять потрібні елементи)рослини стародавньої України, синіх-тварин, червоних-природні ландшафти, зелених - птахів )(2 бали кожному з групи, яка дала правильну відповідь)
5 завдання.Робота творчих груп.Інсценізації уривків з вивчених творів.(по 2 бали)
1.інсценізація уривку з «Повісті минулих літ».
Творча група задає класу питання по твору.(питання можна задавати у вигляді тестів, у вигляді гри «так» або «ні»,у вигляді вікторини, підготовлених заздалегідь)
2. інсценізація уривку з «Микита Кожумяка». Творча група задає класу питання по твору.
3. інсценізація уривку з «Михайло семиліток». Творча група задає класу питання по твору.
6 завдання.Пісенна зупинка. Хлопці в народних костюмах співають пісню «Їхав, їхав козак містом, під копитом камінь тріснув та раз, два…»
Вчитель.Діти, а хто ж це до нас завітав? Та це ж справжні козаки! Співаймо разом!
4.Закріплення м-лу.Наша чарівна паличка невтомно працює і перенесла нас на Запорізьку Січ. А для того, щоб ми вчасно повернулись додому, бо до кінця уроку зовсім небагато часу лишилось, жителі Січі пропонують вам піти з ними в атаку, але тільки «Мозкову»!(2 бали )
7 завдання. «Мозкова атака».
-Де жив головний герой «Запорожців» Карпо Летючий? (с. Старі Кодаки)
-Ким був Карпо Летючий?(Лоцманом)
-Якою річкою плавав хлопець? (Дніпром)
-Як називався корабель купця, що найняв хлопця? ( Байдак)
-Хто порекомендував купцям Карпа?(Отаман)
-Як звали отамана?(Іван Музика)
-Чиї це назви: Козацький, Звонецький, Лоцманський, Ненаситець?(Пороги)
-Скільки порогів мав Дід?(12)
-Що завадило карпові на порогах?(Вітер)
-Перше, що побачив Карпо після трагедії?(Сад)
-Які рослини переважали в пишному саду?(Квіти)
-Хто зачарував цю Січ?(Характерники)
-Де знаходиться це дивне місце?(На дні Дніпра)
-Що тримав гетьман у руках?(Булаву)
-Про що розпитували запоржці у хлопця?(Про Україну)
5.Висновки. Оцінки.
Молодці! Скінчилася наша мандрівка у часі. Чи сподобалось вам мандрувати? А що допомагало вам? Правильно, знання! Ми повертаємось до класу стежками народної мудрості! Які прислів’я про розум, знання, навчання ви знаєте?(відповідь -2 бали)
8 завдання.Доки наші спікери підраховують зароблені вами бали, я б хотіла прослухати кілька творів-мініатюр на тему «Без минулого немає майбутнього»(2 бали),які ви писали дома.9 завдання.Закінчи речення. «Для мене найцікавішим на уроці було…»
Вчитель.Л. Українка сказала: «Люди і покоління - се тільки кільця в ланцюгу великім всесвітнього життя, а той ланцюг перерватися не може».


