Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Тема. Я, моя сім’я, мої друзі
Підтема. Моя сім’я
Мета. Ознайомити учнів з новими ЛО( grandson, granddaughter, niece, nephew, wife, husband..). Активізувати лексику теми, вивчену у 4 класі. Формувати навички діалогічного мовлення на рівні мікровисловлювань в межах теми. Активізувати вивчений граматичний матеріал ( присвійний відмінок, дієслово to be). Розвивати інтонаційний слух ( інтонація питальних речень), увагу, ініціативність у висловлюваннях. Виховувати любов до сім’ї, повагу до членів родини.
Обладнання: підручник, HO1 ( матеріал робочого зошита), мультимедійний проектор, ноутбук, CD - ROM( i- dictionary 1,2), таблички з виразами класного вжитку, ватман, маркери, слова пісні, матеріал для розминки.
Хід уроку
І Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу
Greeting Привітання
T. Good morning, dear children. I hope you are fine today. So let’s start our lesson.
Aim Повідомлення теми і мети
T. It’s a pity but I don’t really know what the topic of our lesson is. But I have my magic bag, I hope it will help us. Oh, it has some questions, let’s answer them. ( вчитель дістає питання з торбинки, зачитує їх, а діти відповідають)
1. I’d like to ask you who usually cooks breakfast for you?
2. Who helps you to do your hometask?
3. Who usually plays with you?
Ps. ( відповіді учнів)
T. OK. One more puzzle it is a word “ Screen”.
Let’s have a look at our screen. Whom can you see there? ( на екрані колаж із дитячих сімейних фотографій)
P1,P2,P3 I can see my family.
T. Yes. All these photos are your families photos. So, who knows what we shall speak about today?
Ps. About our families.
T. The topic of our lesson is “My Family”. We’ll learn new words, train your dialogue speech, sing a song. Your task is to be active and have a good mood.
the way, do you know what word “ family” stands for? Father and mother I love you.
Warming up Розминка Фонетична/ лексична
Phonetic drill T. To be bright pupils, to speak well we need practise, becouse practise makes perfect. So repeat after me ( звук - th - на листках слова з звуком і скоромовка HO )Режими
T-Ps, R1-R2-R3, P- Ps (скоромовка у тих самих режимах)
Lexical drill ( Активізація вивченої лексики, робота з лексикою)
T. Ok, now you are ready to work with words. You have funny men on your desks with one letter on their stomaches. Work in pairs, guess what word it is. The words on these men are the names of the members of the family(активізація раніше вивченої лексики sister, brother, mother, father, grandfather, grandmother, son, uncle, aunt, doughter).
T. Go to the blackboard, stick the man and read the name.( учні виходять до дошки і кріплять слова на дошку навколо слова family).
T. Very well. Repeat these words after me.
Now open your textbook page 92 and remember how to use these words. ( Учні виконують вправу + слайд на дошці + питання вчителя
![]()
T. Who is Mr Green ( Patric, Jessica, Rick, Pat, Nick, Mat) P1 P1-P2 P1
![]()
![]()
![]()
T P2 P3-P4 P2 T
P3 P3
Ps He/She is Tom’s….. ( На дошці початок виразу )
ІІ Основна частина уроку
Presenting vocabulary Ведення нових лексичних одиниць, активізація вивчених
T. If you want to speak better you have to learn new words. So look at the screen read and repeat after me ( на екрані нові слова із зображеннями : grandson, granddaughter, niece, nephew, wife, husband.)
Vocabulary practise Тренування нової лексики в усному мовленні
Блок питань №1
T Is this a grandson?( granddaughter, wife, husband, niece, nephew
P1 Yes, it is./ No, it is not.
Блок питань №2
T. T Is this a grandson or a granddaughter?
P1 This is a ….. ( wife or husband, niece or nephew)
Блок питань №3
T Who is this?
P1 This is a …..
![]()
P1 P1-P2 P1
![]()
![]()
![]()
T P2 P3-P4 P2 T
P3 P3
( На дошці схеми питань)
Is this a….?
Is this a …..or a…….?
Who is this?
Pair work Робота в парах
T. Well done. Let’s come back to our family tree and do Впр. 2, с.92
T. Work in pairs and complete the sentences with the words from the box. ( Учні в парах доповнюють речення і зачитують)
T. And now the most difficult task. Do the crossword puzzle. You have your HO1 on the desks, do the crossword puzzle and write the words.( на дошці великий кросворд, діти по одному виходять і записують слова.) Обирає учня Magic Hat
T. Well, what is in the marked field?
Ps. Families
T. You work hard today. Let’s have some rest ( Розминка i-dictionary Woogie, Boogie – діти співають і виконують рухи під музику)
Dialogue speech Тренування діалогічного мовлення
T. now it’s time to speak a little. Впр. 3,с. 93 Use the words from Ex 2, p. 93 and Tom’s family tree ask and answer the questions.
(На дошці схеми питань Is …… Tom’s…..? Who is….? Is ….. Tom’s ……or ……..?
Ps……
Listening and singing T. Do you like to sing songs?
Ps…..
T. Today we’ll start to to learn a new song. Look at our screen, listen and sing together. ( на партах учні мають слова пісні i-dictionary Family and Friends)
T. You see, children that everybody needs a family. We need warmth and support of our families. So love and respect your families.
ІІІ Заключна частина уроку
Homework Домашнє завдання
T. Make a poster of your family and tell about the relations in your family.
Summarizing Підсумок
T. You have worked really hard today. I want you to be only in a good mood, that’s why take one candy and tell me what you liked to do at our lesson today?
Ps…..( Рефлексія)


