Тема. Максим Рильський. «Пісні». Вияв глибокої поваги до всіх народів нашої планети, захоплення їхньою поетичною твор­чістю.

Мета: показати красу і велич української пісні, повагу до всіх культур світу, почуття, виражені засобами мови; розвивати естетичні смаки, спостережливість, уміння послідовно вислов­лювати свої думки; виховувати любов і повагу до своєї куль­тури та надбань різних культур світу; прищеплювати усві­домлення свого перебування в культурному просторі.

Тип уроку: бінарний урок засвоєння нових знань з елементами інсценізації.

Обладнання: портрет письменника; фотомонтаж, присвячений народній пісні, збірники українських народних пісень та народних пісень різних народів світу.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Кілька учнів зачитують твори-мініатюри, кілька роблять переказ поезії від імені першої особи.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку, визначення мети учнями

ІІІ. Сприйняття матеріалу

1. Поетична хвилинка.

Максим Рильський

Шпаки

Знов прибули до нашої шпаківні

її, мабуть, торішні хазяї

І зразу співи почали свої,

Насмішкуватим спрямуванням дивні.

Оригінальності від них не ждіть:

Шпаки — це імітатори веселі;

То іволга у пісні їх дзвенить,

То хлопчик, друзів кличучи, свистить,

То соловейко розсипає трелі,

То колесо немазане скрипить.

Такі ото сусіди наші втішні.

Шпак не від того, щоб, як спілі вишні,

Покуштувати, що воно на смак, —

Та садових повзучих розбишак.

Несе гусінь, нищить так ретельно,

Що той грішок не майте за смертельний,

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Шануйте друга... Де ж таки без хиб

Ви друга на землі найти могли б?

ü Чому шпаків автор називає «імітаторами веселими»?

ü Поясніть останні два рядки вірша. Висловте свої міркування щодо них.

2. Розповідь учителя музики про народні пісні, зокрема українські, їх тематику, роль у становленні нації, її культури.

3. Літературна композиція.

Народна пісня — злет душі людської

Звучать у запису українські народні пісні.

Учень.

Народна пісня зоряно, незгасно

Горить в моєму серці повсякчас

Не пломенистим закликом, не гаслом,

А променем, що будить сівача.

Вона мене виводить на дорогу,

Вона мені просвітлює віки,

Де радість і печаль мого народу

Врослися в древа вічного гілки.

Учень.

Вона — любов, вона — печаль і втіха,

Жива вода на виразки душі.

Поки живе — обереже від лиха

Понад стежками тихі спориші.

Але боюсь, боюсь, щоб не збороли,

В модерну щоб не втиснули труну

Мого народу пісню чарівну

З чужих країв залізні рок-ен-роли.

І я готовий крізь огнисті брами

Пройти і душу випалить дотла,

Лише б народна пісня не вмирала,

Щоб в молодих серцях вона жила.

Учениця.

Такого сплеску в музиці і слові,

Вогню такого не передаси

Нічим, крім пісні, посестри любові,

Криниці невичерпної краси.

Не раз плювали нелюди в криницю,

Живлюще забивали джерело,

Але жива вода ламала й крицю —

І знову диво дивнеє цвіло.

Юначе серце пісня запалила —

А в пісні тій співалось про калину,

Яка ото у лузі розцвіла.

Народна пісня у виконанні учнів класу (на вибір учителя)

Учень.

Коли палає даль багряно,

Відбившись в заводях ріки,

Здається, голосу Бонна

Уже не чути крізь віки.

Та раптом щось зламало мури —

Неначе гуслі чи бандура,

Переганя струна струну,

Переливається в луну.

І ми збагнули вранці-рано:

Ні, не вмирає дух Бонна,

Озветься десь у глибині —

То у тобі, то у мені.

І озиваються віки

У плесі вічної ріки.

Учениця.

Пісня — наш паспорт вічний,

Пропуск у білий світ...

Ми не ховали обличчя,

Гордо йшли сотні літ.

Завжди ми накривали

Дружби ясні столи.

Нас по піснях пізнавали,

Де б ми таки не були.

Райдуга в небі висне,

Граючи в плесах вод.

Доки живе наша пісня,

Доти живе народ.

Звучить у запису народна пісня.

V. Осмислення матеріалу

1. Бесіда за змістом композиції.

ü Які думки, висловлені в композиції, особливо привернули вашу увагу?

ü Які строфи видалися особливо емоційними?

ü Які почуття висловлені в почутих поезіях?

ü Яка головна думка композиції?

ü Які українські народні пісні ви знаєте? Які вам особливо подобаються? Чому?

2. Виразне читання вчителем вірша «Пісні».

3. Бесіда за текстом «Пісні».

ü Які почуття у поета викликають пісні?

ü За допомогою яких слів він виражає свої почут­тя? Як називаються ці художні засоби?

ü Що у вірші сказано про зміст пісень?

ü Пригадайте пісні, у яких зображено:

«труд»; «даль походу»; «гнів великого народу»;

«за народ пролиту кров».

ü Знайдіть у вірші рядки, у яких автор говорить про пісні інших народів. Як ви розумієте зміст цих рядків? Що ви можете сказати про ставлення поета «до братніх на землі пісень»?

ü Які пісні інших народів ви знаєте?

ü Які з них вам подобаються найбільше? Чим саме?

ü Чи схожі вони з українськими народними піснями?

ü До чого закликає Максим Рильський? Яка головна думка твору?

4. Завдання з теорії, літератури.

На місці крапок поставте пропущені слова, вибравши їх із дужок.

Потік... вільно ллється.

Краплистий... іде,

Уся земля... сміється,

В одмову — грім гуде.

Зраділи знов поля жагучі,

... краплі п’ють,

їх хмари, темні і ...

Так щедро, вільно ллють.

О хмари, не пливіть. Зелені

Поля ще не впились.

Хай ллються ще струмки...,

Що вільно так лились.

(За М. Рильським, «Дощ»)

(Синій, голубий, блакитний, ультрамарино­вий; злива, гроза, дощ, мжичка; наче, нена­че, мов, немов; чудовий, пишний, розкіш­ний, буйний; потужний, могутній, могучий, сильний, можний; студений, холодний, настужений, морозяний).

VІ. Закріплення матеріалу

Завдання.

ü Як головна думка літературної композиції перегукується з головною думкою поезії Максима Рильського?

ü Випишіть у зошити два перші рядки четвертої строфи, проставивши наголоси, складіть схему.

VІІ. Підсумок уроку (роблять усі учні відповідно до поставленої кожним із них на початку уроку мети).

VІІІ. Домашнє завдання

Вивчити вірш напам’ять.