Тема. Земне тяжіння. Сила тяжіння. Вага тіла. Невагомість.
Мета: формувати в учнів знання про явище земного тяжіння; вчити розрізняти поняття ваги і маси тіла, сили тяжіння і ваги; вміння вказувати на причину виникнення сили тяжіння, ваги тіла, невагомості. Формувати в учнів алгоритмічні прийоми розв’язування фізичних задач. Розвивати спостережливість, вміння аналізувати, систематизувати і узагальнювати, сприяти активності. Виховувати культуру запису, мови та спілкування.
Тип уроку. Урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування.
1. Що таке сила? Одиниці вимірювання сили. Прилад для вимірювання.
2. Яка сила виникає під час деформації тіла?
3. Сформулюйте закон Гука.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Сила пружності – не єдина. Сьогодні на уроці ми поринемо у пошуки нових сил. Що це за сили? Відповідь на це запитання є у вірші, який пропоную вам послухати.
Легенда про яблуко
Сидів Ньютон собі в саду,
Відпочивав між ділом,
І от на щастя, на біду,
Тут яблуко злетіло.
Могло упасти на траву –
Нічого б не змінилось.
Тані на голову йому,
А потім вниз скотилось.
І от задумавсь Ісаак,
Хоч ще крививсь од болю,
Чому і що, навіщо, як?
Ну, що ж поробиш – доля.
Легенда це чи, може, сон,
А чи просте везіння,
Але на світ з’явивсь закон
Всесвітнього тяжіння.
(Т. Білецька)
ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
План вивчення нової теми
1. Сила тяжіння (визначення, природа сили, одиниця вимірювання, формула для обчислення, напрям та точка прикладання)
2. Вага тіла (визначення, природа сили, одиниця вимірювання, формула для обчислення, напрям та точка прикладання)
3. Невагомість.
V. Вивчення нового матеріалу.
Оголошую учням, що на уроці переважатиме самостійна робота, робота у трьох великих групах. Кожен ряд отримує своє завдання на картках.
І етап. Перегляд відео уроків «Фізика – 8» (Урок 20,21)
ІІ етап. Робота з роздатковим матеріалом та матеріалом підручника «Фізика –8» , І. Ю. Ненашев, М. М. Кірюхін.
Попередньо кожен ряд отримує завдання. Підчас роботи вчитель допомагає і корегує.
І ряд (отримують учні кожної парти)
Заповнити таблицю
Порівняння маси та ваги тіла | |||
№ | Питання | Маса | Вага |
1 | Векторна чи скалярна величина? | ||
2 | Одиниця вимірювання у СІ. | ||
3 | Прилад для вимірювання. | ||
4 | Чи змінюється в різних точках Землі? | ||
5 | Чи залежить від висоти над поверхнею Землі? | ||
6 | Чому дорівнює у стані невагомості? | ||
7 | Чи змінюється на інших планетах? |
ІІ ряд (отримують учні кожної парти)
Заповнити таблицю
Порівняння сили тяжіння та ваги тіла | |||
№ | Питання | Сила тяжіння | Вага |
1 | Векторна чи скалярна величина? | ||
2 | Одиниця вимірювання у СІ. | ||
3 | Прилад для вимірювання. | ||
4 | Напрям дії сили. | ||
5 | Формула для обчислення. | ||
6 | Прилад 1. Брусок знаходиться на опорі. До якого тіла прикладена сила? (зобразити схематично) | ||
7 | Прилад 2. Кулька висить на нитці. До якого тіла прикладена сила? (зобразити схематично) |
ІІІ ряд.
Прилади: динамометр, тягарець.
№ | Дослід | Питання | Відподповідь з поясненням | |
Як змінилась вага тіла? | Як змінилась сила тяжіння? | |||
1 | Тримаючи динамометр з підвішеним тягарцем, різко піднімають його вертикально вгору. Спостерігайте за показами динамометра. | |||
2 | Тримаючи динамометр з підвішеним тягарцем, різко опускають його вертикально вниз. Спостерігайте за показами динамометра. | |||
3 | Обережно відпустіть динамометр з підвішеним тягарцем. Спостерігайте за показами динамометра. |
VІ. Узагальнення та закріплення нових знань.
1) Кожна група оголошує результати порівняння маси, ваги, сили тяжіння; результати проведених дослідів.
2) Оголошується конкурс на «Найкращу розповідь про силу тяжіння», «Вагу тіла», «Стан невагомості».
3) Розв’язування задач
Задача 1
Алюмінієвий і сосновий брусок мають однакові об’єми. Чи однакова сила тяжіння діє на брусок?
Задача 2
Яка сила тяжіння діє на камінь масою 1,5т.?
Задача 3
Знайдіть об’єм бетонної плити, вага якої становить 25кН.
VIІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Інтерв’ю».
Учитель бере інтерв’ю в учнів:
· Що Ви знали з цієї теми?
· Якого досвіду Ви набули на сьогоднішньому уроці?
· Які запитання з цієї тем и у Вас виникли?
VIII. Домашнє завдання.
Вивчити: § 12
Розв’язати: впр.12
Додаткове завдання: знайдіть інформацію про вплив стану невагомості на здоров’я людини.


