Тема. Культурні і дикорослі рослини.
Мета. Дати початкове уявлення про культурні та дикорослі рослини, їх використання людиною; учити групувати зображення дикорослих і культурних рослин, пояснюючи сутність групуванняя, наводити приклади кожної групи. Розвивати спостережливість, кмітливість, увагу, пам`ять, мислення. Виховувати бережне ставлення до природи, любов до рідного краю, почуття прекрасного в природі.
Обладнання: презентація «Дикорослі і культурні рослини».
Тип уроку: подача нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ми вам раді люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок наш в перший клас!
Вірш Н. Забіли "З неба падають сніжинки"
З неба падають сніжинки
На дерева на будинки,
На майдани, на садки,
На ялинки, на дубки.
- Яка зараз пора року? Доведіть…
Вправа «Погода».
Який сьогодні день?
Які число і місяць?
Який стан неба?
Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?
Що змінилось порівняно з минулим тижнем?
13 грудня вшановується пам'ять святого апостола Андрія Первозванного. Андрій Первозванний вважається покровителем морської справи, оскільки перед тим, як стати апостолом, був рибалкою. Наші пращури продовжували на Андрія "наслуховувати" воду.
- 1) Якщо тиха вода - хороша зима буде; а якщо шумить - потрібно готуватись до морозів, хурделиці і заметілі.
- - А ще люди помітили –
- 2) Якщо до 13 грудня сніг не випаде – зима буде малосніжна і тепла, якщо ж випаде - то холодна і сніжна.
- ОСЬ МИ І ПЕРЕВІРИМО НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Ми багато вивчили нового і цікавого. Давайте повторимо і закріпимо набуті нами знання по темі «Рослини»
Вправа "Мозковий штурм"
- Без чого не може жити рослина?

На які групи діляться рослини:
Трави –рослини, що мають м`які соковиті стебла (ромашка, конюшина, тимофіївка..)
Кущі – рослини з кількома дерев`янистими стеблами (бузок, ліщина, шипшина, смородина…)
Дерева – рослини, що мають один головний дерев`яний стовбур, від якого відходять бічні гілки (береза, ялина, тополя…)
Легенда
Колись давно Земля мала тільки сіре вбрання. А веселка у небі була різнокольоровою і з сумом дивилася на Землю. Якось вона піднялась близько до Сонця і почала танути від його тепла. Її кольорові краплі пролилися вниз – так з`явилися на Землі квіти, кущі і трави. Ось так, за легендою, з`явилися на нашій Землі рослини.
3.Виклад змісту нового матеріалу.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Рослини – це найпоживніша їжа не тільки для тварин, але й для людини.
-ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ МАЮТЬ РОСЛИНИ ДЛЯ ЛЮДИНИ
Годують людину
Одягають людину
Лікують людину
Дають багато цінних речей
ДАВАЙТЕ ПЕРЕВІРИМО
Історія людства багато в чому залежала від того, яку їжу обере собі людина: рослинну чи тваринну. Людина стала істотою всеїдною.
З диких рослин або можна назвати ІНАКШЕ ДИКОРОСЛИХ людина поступово відібрала для себе ті, що приносили їй користь. З конопель, лика, кропиви первісні люди навчилися плести сіті для ловлі риби, а з льону – ткати одяг.
Деякі рослини, що у дикому вигляді були неїстівними, людина перетворила у цінні культурні рослини. Овочі і фрукти, які ми їмо, були вирощені спеціально для харчування.
ВИСНОВОК:-ПРО ЯКІ РОСЛИНИ МИ ДІЗНАЛИСЬ?
. «Дикорослі і культурні рослини» - це і буде тема нашого уроку
Культурні рослини вирощують на полях, у садах, городах:
- зернові (пшениця, жито, ячмінь);
- плодові (яблуня, груша, слива);
- декоративні (гвоздика, троянда, гладіолус).
Дикорослі рослини ніхто не саджав і не доглядав за ними (дика груша, суниці, щавель, кульбабки)
Давайте на прикладах розглянемо і ЗНАЙДЕМО що спільне, а що - відмінне між культурними і дикорослими рослинами.
Фізкультхвилинка
Якщо ти любиш природу – підніми руки.
Якщо тобі подобаються квіти – посміхнись.
Якщо ти не збираєш великих букетів квітів – плесни в долоні над головою.
Якщо ти не ламаєш гілок дерев – присядь і встань.
Якщо ти не обриваєш листочків на кущах і деревах – нахились вправо, вліво.
Якщо ти не топчеш траву – змахни руками.
Якщо ти переконаний, що кожній людині треба піклуватися про природу – простягни руки своїм сусідам, візьми їх за руки.
Читання статті підручника с. 49-50
Що таке дикорослі рослини?
-Де ростуть культурні рослини?
1.Розглянте фото. Назвіть зображені рослини, назвіть культурні рослини? дикорослі?
2. Розглянте фото. Продовжіть ряд…
3.Робота в зошиті. ФІЗХВИЛИНКА
4.Закріплення матеріалу
Тест так чи ні
Чи культурні ці рослини:
Помідор, гарбуз, малина,
Морква, жито, огірки,
Мак, кульбаба, буряки?
Чи культурні ці рослини:
Кабачки, кавун і дині,
Абрикос і полуниці,
Подорожник і пшениця?
Що нового ми дізнались про рослини?
- На які групи вони поділяються (дерева, кущі, трави),культурні, дикорослі
МОЛОДЦІ, ДЯКУЮ ЗА УРОК!
Відкритий урок
в 1-А класі
Культурні і дикорослі рослини

Вчитель Є.
2013 н. р.


