Складання таблиці ділення на 2. Розв'язування задач на ділення.

Математика.2-й клас

Наталія Макар, учителька початкових класів Перегінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1

Мета:Ознайомити учнів з таблицею ділення на 2.

Закріплювати уміння в розв 'язанні прикладів і задач, застосовуючи таблицю ділення на 2.

Вчити учнів розв'язувати задачі на ділення.

Розвивати логічне мислення, уяву, фантазію, творчі здібності дітей.

Виховувати почуття дружби, відповідальності, охайності, любові до природи.

Поглиблювати інтерес до математики через

дидактичні ігри та логічне завдання.

Форма уроку: урок-казка.

Обладнання: сюжетні малюнки, картки з літерами, числами і завданнями, малюнки з зображенням казкових героїв.

Девіз: Щоб математику добре знати, Швидко! Дружно! Вміло! Будемо працювати.


Хід уроку

1.Організаційний момент

Привітання.

Встаньте, діти, підтягніться,

Один одному щиренько всміхніться.

На урок старанність не забудьте взяти,

Почнемо працювати.

2.Перевірка домашнього завдання.

Вступне слово вчителя:

До нас завітали лісові звірята, які теж виконували задачу № 000.3вірте ваш розв'язок з їхнім та скажіть, хто з них виконав задачу правильно.

Лисичка Зайчик Вовк

4•2+10=18 2-4+10=18 4+2+10=16

Діти визначають правильний розв'язок задачі у Зайчика,

пояснюють хід розв'язання.

Лисичка, хоч і одержала такий самий результат, але вона переставила множники, а це суперечить умові задачі.

Вовк виконав неправильно, бо до наметів додав туристів: Вовк до школи не ходив.

Він таблицю не учив,

Не читав і не писав,

Тож нічого і не знав.

3. Актуалізація опорних знань.

а) Каліграфічна хвилинка.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Звірята прийшли до нас з подаруночками. Виберіть найкращий.

Лисичка Зайчик Вовк

Чому Зайчиків подарунок найкращий?

(Він написав каліграфічно.)

-Коментування правильного письма цифри 2.

-Запишіть цифру 2 стільки разів, скільки кожному з вас років.

-Поставте знаки „ плюс" між двійками.

-Замініть приклад на додавання, який у вас вийшов,

прикладом на множення.

-З прикладу на множення склади два приклади на ділення.

б) Вправа на уважність

Учитель пропонує заплющити очі, повертає картки з подаруночками. Що змінилося?

Лисичка Зайчик Вовк

в)Усна лічба

22- двоцифрове число, яке складається з 2 десятків і 2 одиниць.

-Назвати всі двоцифрові числа, які закінчуються цифрою 2. Яке найбільше? Яке найменше?

- Назвати всі двоцифрові числа, які починаються цифрою 2.

- Числа якого десятка ви назвали? (Третього десятка) 222-трицифрове ( елемент випереджаючого навчання)

4. Активізація розумової діяльності учнів.

Чи любите казочки?

- Сьогодні із звірятками помандруємо у казку. Ця казка незвична - поетично- математична.

Щоб назву казки відгадати,

Слід приклади всі вірно розв'язати,

Ці приклади не прості

Вони, діти. - кругові.

5. Контроль, корекція і закріплення знань.

Робота в групах.

а) Група „ Знайки „(високий рівень).

Завдання: Обчислити кругові приклади.

50-5 (О) 34-32 (О)

2+78 (Б) Л)

36+14 (К) 80-44 (О)

Першу літеру назви казки (К) знаходять на звороті картки Зайчика, бо він правильно виконав домашнє завдання.

б) Група „ Умійки „(достатній рівень)

Завдання: знайти значення виразів

2•2-2•4

2•8•5

в) Група „ Поспішайки „(середній рівень).

Завдання: з кожного прикладу на множення склади два приклади на ділення.

2•8=16 2•3=6

г) Індивідуальна робота біля дошки (4 учні)

Обчисли вирази

2•7- 10 2•6+39

18=2•9 20+2•4

Поставити знаки

2* 5* 8 =18 10* 9* 1=0 40* 5* 1=44 20* 2* 4=28

Порівняй вирази

2+2+2*2•7 2•9* 8

41•2* 41+41 25+25* 25•3

Розв'язати задачу

Було 58 м

Пошили 9 піджаків по 2 м на кожний

Залишилося?

Учні читають числові значення виконаних кругових прикладів, а на зворотному боці карток написані букви. Утворилося слово: КОЛОБОК

Отже, ми вирушаємо в країну казки „Колобок".

6. Повідомлення теми і мети.

Складання таблиці ділення на 2

а) Усний рахунок

- Полічити двійками до 20.

- Які числа ви назвали? (Парні).

- А де ще зустрічалися з цими числами?

- Розказати таблицю множення числа 2.

б) Робота над новим матеріалом.

- Казка починається

Були собі дід та баба,

А у них був Колобок,

Що ходив гуляти

У зелений лісок.

І через дерев'яний місток,

Побіг у лісок.

На дошці малюнок до казки. Колобок котиться через дерев'яний місток, а далі дві доріжки. Одна веде прямо в зуби Вовчикові, а друга назустріч Червоній шапочці. І по доріжках числа.

Якою доріжкою піде колобок?

КОЛОБОК:2

3 2

5 4

7 6

9 8

11 10

13 12

15 14

17 16

19 18

20

Вовк Червона Шапочка

Від Вовка втік, зустрівся з Червоною Шапочкою

в) Гра „Математична естафета".

Користуючись таблицею множення числа 2, скласти таблицю ділення на 2.

На таблицях записи:

2∙2=4 4:2=

2∙3=6 6:2=

2∙4=8 8:2=

2∙5=10 10:2=

2∙6=12 12:2=

2∙7=14 14:2=

2∙8=16 16:2=

2∙9=18 18:2=

Учні записують відповіді.

Але на доріжці, якою покотився Колобок, є ще числа 2

і 20, вони теж діляться на 2.

2:2=1 20:2=10

г) Робота з підручником.

Ланцюжковий усний рахунок № 000

Учні читають таблицю ділення на 2, яка подана за

іншою формою запису.

2

3

4

5

6

7

8

9

2∙

4

6

8

10

12

14

16

18

: 2

7. Фізкультхвилинка

У країні казочок Трішки ними потрясли,

Жив веселий Колобок. Нахилились вліво, вправо,

Разом з ним усі малятка Та цього іще замало.

Вишикувались на зарядку. Руки вгору, руки вниз,

Похитали головою, Раз - присіли, піднялись.

Раз - притупнули ногою, Головою похитали

Руки вгору піднесли, Й працювати знов почали.

8. Первинне закріплення

Відпочив Колобок і покотився далі. А назустріч йому Заєць:

- Колобок, Колобок, я тебе з'їм, якщо правильно не виконаєш завдання.

а) Користуючись таблицею ділення на 2, учні розв'язують

приклади № 000.

(Слабші учні біля дошки працюють разом з учителькою)

16:2+8

14:2+4

18:2+28

б) Самостійна робота

(Решта учнів працюють самостійно по варіантах) Взаємоперевірка.

9. Розвиток математичних знань.

Задачі на ділення.

а) - Покотився Колобок, раптом назустріч йому Ведмідь, який і не збирався їсти Колобка, а запросив його в гості. Ведмедик назбирав малинок, але не вміє поділити порівно. Допоможіть йому, діти. (Малюнок)

Учні з'ясовують, що кількість малин - це число 8. Їх потрібно розділити порівну між Ведмедиком і Колобком, тобто поділити на 2.

Розв'язок записують у зошитах.

8:2=4(м)

- Подякував Колобок і покотився далі.

б) Задача на мислення(виховне значення)

Уявіть, діти, що ви назбирали 9 малинок. Їх треба поділити товаришеві, чи сестричці, чи братикові. Як ви поділите число 9 на 2?

(Діти, з допомогою учителя, доходять висновку, що 9 на 2 не ділиться. Тому собі треба залишити 4 малинки, а віддати 5, щоб не образити товариша. Так робить вихована людина.)

в) Самостійна робота.

Розв'язування задач № 000 (за варіантами).

Учні читають задачі. Аналізують їх. Розв'язання

записують у зошитах.

Презентація робіт.

10. Цікава геометрія.

Котиться Колобок по доріжці, співаючи свою улюблену пісеньку, а назустріч йому Лисиця:

- Колобок, Колобок, пухнастий бочок.

Я тебе з'їм!

- Ну що, дамо з'їсти Колобка? (Ні)

- Тоді розв'яжіть лабіринт, чисел від найменшого до найбільшого і врятуємо його.

Не вдалося Лисичці з'їсти Колобка. Лабіринт чисел розгаданий. Щасливий Колобок потрапив до „Лісової школи". Він вдячний вам за допомогу. І обіцяє ще прийти до вас на уроки.

11. Цікаві задачі. (Розвиток логічного мислення).

У „Лісовій школі" Колобка зустріла вчителька Сова і запропонувала розв'язати цікаві задачі.

Задача 1. У кошику лежать 5 грибочків.

Як поділити ці грибочки, між п'ятьма дітьми, щоб кожний одержав по одному грибочку і щоб один грибок залишився в кошику?

Задача 2. На столі лежало 4 яблука.

Одне розрізали на дві частини.

А тепер скільки яблук на столі?

12. Підсумок уроку.

- Ми врятували Колобка. А що нам було потрібно для цього?

- Увага, кмітливість, розум.

- Що нове вивчили на уроці?

- Хто приготував найскладніше завдання?

- Хто - найлегше?

Діти, я вам дякую за співпрацю.

Ось і казочці кінець.

А хто Колобкові допомагав,

Той сьогодні молодець.