Тема: Мить просвітлення душі

(Урок компаративного аналізу новел «Останній листок» О. Генрі та

«Кленові листки» В. Стефаника)

Мета: проаналізувати новели, знайти спільні та відмінні риси творів; розвивати

навички виразного читання, інсценізації; асоціативного мислення; спонукати учнів замислитися над морально-філософськими проблемами, що порушуються в новелах; навчати взаєморозумінню та розумінню самого себе тощо.

Обладнання: портрети О. Генрі та В. Стефаника, музика, тексти новел, таблиці, опорний конспект.

Хід уроку

п/п

Етап уроку+вчитель

Робота дітей

Робота обдарованих та здібних дітей

Прим.

І

Підготовка до сприйняття навчального матеріалу

1.Звучить музика, (П. Чайковський «Осінь»)

2. Слово вчителя:

Вслухайтесь в звуки чарівної мелодії. У ній відчувається осіння прозорість, легкий смуток, тихий шелест листя, що непомітно падає на землю.

Восени, коли дерева скидають листя, природа постає перед нами у неприкрашеному вигляді. Саме в цій порі криється одвічна таїна спорідненості Людини і Природи.

Учениця прочитає поезію Л. Костенко «Буває мить…»

- Як ви зрозуміли поняття «просвітлення душі»

Як бачимо, у житті обов’язково є така мить, коли ми позбавляємося від усього фальшивого, несправжнього. У такий момент прозріває душа особистості, бо їй відкриваються якісь невидимі грані буття. Людина стає добрішою, милосерднішою, уважнішою. Ця мить називається «просвітленням душі». Саме так назвемо наш урок.

Одна дитина гарно декламує

Буває мить якогось потрясіння:
побачиш світ, як вперше у житті.
Звичайна хмара, сіра і осіння,
пропише раптом барви золоті.

Стоїш, як стогін, під склепінням казки.
Душа прозріє всесвітом очей.
Кричить гілля. З облич спадають маски.
Зі всього світить суть усіх речей.

І до віків благенька приналежність
переростає в сяйво голубе.
Прямим проломом пам'яті в безмежність
уже аж звідти згадуєш себе.(Ліна Костенко)

Включ. музику

Муз. тихіше

Музика

ІІ

Оголошення теми, мети і завдань уроку

Слово вчителя:

Мить просвітлення допоможуть нам осягнути два письменники, що жили у різних куточках землі, по-різному сприймали світ, говорили різними мовами, але все життя прагнули розгадати загадку людської душі.

Це відомий американський митець О. Генрі, автор новели «Останній листок» та класик української літератури В. Стефаник, що написав новелу «Кленові листки».

Запишіть у зошитах число, класна робота, тему уроку

Наше завдання – не просто проаналізувати прочитані вами заздалегідь новели, проаналізувати їх, а й віднайти та збагнути мить просвітлення душі героїв. Це допоможе нам замислитися над своїм буттям, над тим, чи відкрилося воно нам таким, яким є насправді – складним і суперечливим, і чи відчули наші душі прозріння. Ця тема є складною, філософською, але нехай кожен з вас спробує в кінці уроку відповісти на таке проблемне питання: (Демонструю) «Які моральні цінності осягнули ми на уроці?» (Демонстрація портретів) Люди із серйозними і добрими очима, котрих ви бачите на портретах, писали невеликі за обсягом твори, розповідаючи про якусь незвичайну життєву подію. Ці твори називаються новелами.

Увага на дошку

Увага на дошку

Дати картку

ІІІ

Завдання для повторення

Питання:

- Дайте визначення новели як жанру

- Виокремте головні ознаки новели.

Новела (італ.- новина) – невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом

Ознаки новели: динамічний напружений сюжет, наявність переломного моменту, невелика кількість персонажів, характер героя розкривається у вчинках, яскравість і влучність художніх образів.

Картка

Аргументовано доведи, що один із творів, які ми сьогодні розглядаємо, це – новела

ІV

Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Від уміння людини зібрати свої сили й волю залежить її перемога чи поразка. Саме з такими обставинами зіткнулися герої новели О. Генрі «Останній листок»

Ми проведемо з вами діалог, використовуючи текст твору та опорний конспект, а декілька дітей отримують складніші завдання на картках, і вони працюють самостійно.

Бесіда з учнями за текстом твору:

- Чим займалися головні героїні новели?

- З якими труднощами зіткнулися дівчата?

- Як поводилися дівчата під час раптової хвороби Джонсі?

- Прикладами з тексту продемонструйте, як автор зображує настрій Джонсі, яка готувалася померти.(цитата з підручника.)

Індивідуально-творчі завдання (Картки):

І. Проаналізуй, чому Берман зробив саме такий вчинок. Можеш використати технологію «Я» (розповідь від першої особи)

ІІ. Аргументовано доведи, що Джонсі після вчинку Бермама пережила мить прозріння.

Роздати картки

V

Інсценування розмови Сью і Джонсі Щоб краще, повніше осягнути глибину проблеми, піднятої автором, учениці підготували інсценізований діалог розмови Сью і Джонсі.

Акторська майстерність (Див. додаток) (поставити оцінки)

Всього 15 хв.

VІ

Слово вчителя:

Мабуть, кожний, хто прочитав новелу, зрозумів, що таке справжнє співчуття, милосердя, утвердився в думці, що треба бути уважнішими до тих, хто поруч. Також ми дізналися, що шедеври – це не обов’язково ті твори, що знаходяться у музеях, а й ті, завдяки яким не згасає життя.

А зараз звернімося до новели В. Стефаника «Кленові листки»

Працюємо за такими етапами: діти, які не бояться зробити наступний крок у виявленні інтересу до розвитку творчих здібностей, самостійно працюють над такими питаннями: (Здібні, виявлення), а ми продовжуємо з вами діалог за матеріалами новели

Бесіда–діалог за змістом:

- Що ви дізналися про життя головних героїв твору?

- Як батько ставиться до народження ще однієї дитини?

- Яким був побут сім’ї? Зачитайте.

- Визначте і зачитайте найтрагічніший епізод у новелі.

- Чи має пісня помираючої матері символічне значення?

Індивідуальні завдання:

І. Як ти думаєш, чому автор, досконало володіючи українською літературною мовою, у свої новели писав народною діалектною говіркою.

ІІ. Використовуючи свою уяву, розкажи, за технологією Усне словесне малювання, як ти уявляєш найстаршого хлопчика Семенка

Визначити, хто буде працювати самостійно

Всього 8 хв.

VІІ

Коментар. Як бачимо, душа людини може бути світлою у різні моменти. Помираючи, мати найбільше думала не про себе, а турбувалася, як її діти житимуть після смерті.

Вивчені новели, напевно, не залишили вас байдужими.

У їх назві є спільне слово листок. І воно наділене певною символікою.

Символіка рослин допоможе нам більш повно розкрити творчий задум письменників.

Учениці….. отримали додаткове завдання при підготовці до уроку виписати зі спеціальних словників про символіку рослин.

Самостійне завдання. Робота з довідниковою літературою Дит.1. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Я думаю, як плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за своє життя, хоче вижити. Напевно, О. Генрі не випадково зобразив символом життя Джонсі листок плюща.

Дит.2. Клен є символом самотності, трагедії людського життя, нереалізованих можливостей. У творі В. Стефаника розповідається про трагедію дітей-сиріт, що пізнають самотність і відчуженість. Я вважаю, що образ кленового листя є найбільш доречним.

VІІІ

Складання порівняльної таблиці

А зараз використовуючи наше критичне мислення, визначимо, чи є відмінне та спільне в новелах американського та українського письменників; деякі діти самостійно працюватимуть з тестами; також працюватиме творча група над асоціативним аналізом запропонованих слів

Тести (для учнів з середнім і низьким рівнем)

Колективне складання порівняльної таблиці. Технологія Венна. (див. додаток №2)

Робота творчої групи. (Окремо посадити) Асоціативний аналіз запропонованих слів. (див. додаток №3)

Повісити таблицю

Маркери

Роздати тести

Виділити творчу групу

ІХ

Перевірка виконаних завдань.

1.Складання таблиці

2. Перевірка виконання тестових завдань за ключем.

3. Асоціативні зв’язки.

Поставити оцінки

Всього 15 хв.

Х

Закріплення вивченого матеріалу.

- Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Спробуйте дати відповідь на питання, яке супроводжує нас протягом усього уроку. Давайте відповідь на це питання за допомогою нашої улюбленої вправи «Мікрофон».

- Які моральні істини ви осягнули для себе на уроці?

Діти висловлюють свої думки.

Одна дитина читає власний вірш

Увага на дошку. Мікрофон

Всього 5 хв.

Заключне слово.

Ось і підходить до завершення наш урок – ця коротка мить просвітлення душі на прикладі літературних героїв. Пригадайте слова Маленького Принца: «Лише серце добре бачить, найголовнішого не побачиш очима». Я хочу, щоб ми з вами навчилися бачити серцем. (поезія, чит. вчитель) якщо встигаю!!!

Як бачите, два різних письменники – американський митець О. Генрі та український класик В. Стефаник – говорять про одне і те саме. А якщо вони пишуть про це, то, напевно, проблема варта того, щоб ми замислювалися над нею.

Я хочу, щоб ви пішли з цього уроку з відкритим питанням, чи була у вас у житті така мить, коли ви побачили себе, свою душу і світ у справжньому вигляді.

ХІ

Домашнє завдання.

Прочитати новели О. Генрі «Дари волхвів» і «Пурпурова сукня». Відп. на пит. С.208.

Те саме + Написати новелу «Моя мить просвітлення душі» або Зробити малюнки до вивчених новел.

Всього 2 хв.

Додатки

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

№1

Інвентар: крісло, мольберт

Одна дівчина у кріслі, накрита пледом, друга – біля мольберта

Джонсі: Це останній листок. Я думала, що він неодмінно впаде вночі, і тоді я помру…

Сью: Та Бог з тобою! Не кажи такого, Джонсі!

Джонсі: Я була поганим дівчиськом, але щось примусило той останній листок залишитися там, де він є, щоб показати, яка я була противна. Це гріх – хотіти померти… Тепер ти можеш дати мені трохи молока та бульйону…

Сью: Мені треба щось тобі розказати, серденько. Сьогодні в лікарні від запалення легенів помер містер Берман. Він хворів тільки другий день. Вчора вранці двірник знайшов старого в його кімнаті, безпорадного від страждань. Його черевики і одяг геть промокли, і були холодні, як лід. Ніхто не міг збагнути, куди він ходив такої жахливої ночі. Потім знайшли ліхтар, який ще горів, драбину, перетягнуту в інше місце, кілька розкиданих пензлів і палітру, на якій було змішано зелену і жовту фарби.

А тепер подивись у вікно, люба, на останній листок плюща. Тебе не дивувало, що він ні разу не затремтів і не колихнувся від вітру? Ах, сонечко, це і є шедевр Бермана, він намалював його тієї ночі, коли впав останній листок.

Додаток №2

Останній листок

Спільне

Кленові листки

- Хвора одужує.

- Джонсі під час хвороби піддається депресії і хоче померти

- Хвора отримує догляд від своєї подруги.

- Джонсі отримує порятунок за рахунок життя старого художника Бермана.

- Листок (у назві)

- Головна героїня – молода жінка

- Головна героїня хвора і чекає смерті

- Матеріальні труднощі

- Близькі люди переживають

- Велике виховне значення

- Новели заставляють задуматися про сенс життя

- Хвора помирає

- Головна героїня хоче жити, бо у неї маленькі діти

- Хвору ніхто не доглядає, бо чоловік змушений працювати, а діти занадто малі.

- Мати дає своїм дітям настанову, як жити, коли вона помре

Додаток №3

Асоціативний аналіз запропонованих слів.

Листя – людське життя

Осінь – час переосмислення життя.

Останній – вирішальний, остаточний, найвагоміший.

Плющ – символ безсмертя. (Як плющ чіпляється за будь-яку стіну, так і людина повинна виживати, боротися)

Шедевр – символ безцінності, досконалості.

Хліб – достаток, добробут, сімейний затишок.

Колесо – вічність, безкінечність, без вимірність.

Розвіяні вітром листочки – доля дітей-сиріт.

Пісня – душа, досконалість, любов.

Поезії.

Творіть добро, щоб кращим став цей світ,

Не знали горя щоб старі й малі.

Страждання нищіть нанівець,

Слід свій залиште на землі.

Теплом своїм ви серце обігрійте

Тому, хто вже наругу притерпів,

Тому, кому терпіть несила,

Хто горе побороти не зумів.

Байдужими не станьте тільки,

І пам’ятайте, що ми – люди,

Творіть добро, піклуйтеся про інших –

І посвітлішає усюди.

Л. Сліпненко

ВНУТРИ МЕНЯ ОСЕННЯЯ ПОРА,

ВНУТРИ МЕНЯ ПРОЗРАЧНО И ПРОХЛАДНО,

И МНЕ ПЕЧАЛЬНО, НО НЕ БЕЗОТРАДНО,

И ПОЛОН Я СМИРЕНЬЯ И ДОБРА.

А ЕСЛИ Я БУШУЮ ИНОГДА,

ТО ЭТО Я БУШУЮ, ОТЛЕТАЯ,

И МЫСЛЬ ПРИХОДИТ ЯСНАЯ, ПРОСТАЯ,

ЧТО БУШЕВАТЬ НЕ ГЛАВНАЯ НУЖДА.

А ГЛАВНАЯ НУЖДА, ЧТОБ УДАЛОСЬ

СЕБЯ И МИР БОРЬБЫ И ПОТРЯСЕНИЙ

УВИДЕТЬ В ОБНАЖЕННОСТИ ОСЕННЕЙ,

КОГДА И ТЫ, И МИР ВИДНЫ НАСКВОЗЬ…

Е. ЕВТУШЕНКО

Опорний конспект

за новелами О. Генрі «Останній листок»

та В. Стефаника «Кленові листки»

«Останній листок»

«Кленові листки»

Дія відбувається у листопаді.

Головні герої: молоді художниці Сью і Джонсі, старий художник Берман.

Джонсі захворіла на пневмонію і піддалася депресії.

Вона дивилася на листок плюща за вікном на стіні і рахувала листки. Коли впаде останній листок, то вона помре – загадала дівчина.

Сью мужньо боролася за життя подруги, і хоча вони жили у матеріальній скруті, намагалася заробити гроші на лікування.

Берман – художник-невдаха. Він мріяв створити шедевр, але так і не спромігся.

В Бермана велика і щира душа, адже він віддав своє життя, щоб врятувати Джонсі.

Берман намалював листок плюща на стіні – це і був його шедевр.

Джонсі зрозуміла, що хотіти померти – великий гріх.

Дія відбувається у жнива.

У сім’ї бідних селян народжується четверта дитина. Але це не тішить батька, оскільки жінка після пологів важко захворіла він повинен був йти на роботу, щоб заробити хліба на цілий рік.

Мати дуже хвора, але вона дбає про своїх дітей, через силу готує їм їсти, латає сорочки тощо.

Діти ще занадто малі і не усвідомлюють трагедії.

Найстаршому Семенку 6 років, він робить все, що каже мати. Він вирушає у небезпечну подорож – відносить обід батькові, зустрічається з собакою.

Мати повільно помирає.

Мати всім серцем переживає за майбутню долю усіх своїх дітей, адже розуміє, що після її смерті вони будуть недоглянуті, а в подальшому їх чекає важка доля наймитів.

Мати дає настанову старшому синові, щоб діти любили один одного, трималися разом.

Помираючи, мати співає колискову пісню, і в ній виливається вся її душа, вся мука і важкі роздуми про долю дітей-сиріт.

Використана література

1. Чередник Людмила. Мить просвітлення душі: Урок компаративного аналізу новел "Осінній листок" О. Генрі та "Кленові листки" В. Стефаника // Всесвітня література та культура в навчальних закладах УкраїниС.5-7.

2. http://www. share. /forum/index. php? showtopic=4818

3. http://torrents. /forum/viewtopic. php? t=14740

Тест

за матеріалами уроку компаративного аналізу

новел О Генрі «Останній листок» та В. Стефаника «Кленові листки»

Заштрихуй клітинку навпроти правильної відповіді

Варіант відповіді

1

2

3

4

5

6

7

8

9

А

Б

В

Г


Сью і Джонсі були:

а) моделями;

б) художницями;

в) журналістками;

г) фотографами.

Джонсі хворіла :

а) на грип;

б) на ангіну;

в) на пневмонію;

г) на бронхіт

Джонсі рахувала листки:

а) липи;

б) винограду;

в) осики;

г) плюща

Джонсі отримала порятунок:

а) від Бермана;

б) від родичів;

в) від Сьюзі;

г) від лікаря

Берман протягом всього життя намагався:

а) побудувати дім;

б) розвести квіти;

в) зустріти кохану;

г) створити шедевр

У «Кленових листках» дія відбувається:

а) у жнива;

б) взимку;

в) під час сівби;

г) під час паводку

У сім’ї, про яку розповідається в творі, дітей було:

а) троє;

б) п’ятеро;

в) четверо;

г) семеро

У подорожі до батька хлопчик злякався:

а) ворони;

б) собаки;

в) старших хлопців;

г) пана

Вивчені твори за жанром:

а) оповідання;

б) повісті;

в) новели;

г) есе

Ключ до тесту за новелами

«Останній листок» та «Кленові листки»

Варіант відповіді

1

2

3

4

5

6

7

8

9

А

*

*

Б

*

*

В

*

*

*

Г

*

*

РОБОТА У ГРУПІ

Зробіть асоціативний аналіз запропонованих слів

(З якими поняттями асоціюються ці слова?)

ЛИСТЯ

ОСІНЬ

ОСТАННІЙ

ПЛЮЩ

ШЕДЕВР

ХЛІБ

КОЛЕСО

КЛЕНОВІ ЛИСТКИ

ПІСНЯ