Урок фізики з елементами гри в 7-му класі

Тема.Види деформації твердих тіл. Сила пружності. Врахування сили пружності в побуті, техніці.

Мета.Формувати в учнів уміння аналізувати фізичні явища, процеси. Дати поняття видів деформації твердих тіл;розширити знання про види сил у природі, вивчаючи силу пружності;розвивати вміння застосовувати знання на практиці;формувати правильний світогляд учнів, спонукати до творчого мислення. Коригувати зорову і слухову увагу, мову, пам'ять. Виховувати наполегливість, старанність, робочу дисципліну, свідоме розуміння необхідності вивчення даної теми.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Обладнання. Модель абсолютно твердого тіла, демонстраційна лінійка, набір тягарців, динамометри, лінійки, «чорний ящик»(фізичні тіла малих розмірів виготовлені з різних речовин),пружини з різним коефіцієнтом пружності, презентація, пружина «Веселка».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Щось в нас в класі жареним запахло!(слова вчителя).

- Та ні, це учні 7-го класу горять бажанням показати свої знання з фізики.

- Покажіть.

(Пропонується завдання: «Мозковий штурм», швидко назвати фізичне тіло та речовину з якого воно виготовлене)

Девіз уроку:Набув знань – приступай до діла,

Знання без діла – тяжка ноша!

К. Ушинський

ІІ. Нервово-психологічна підготовка.

- Не урок, а справжнє свято, бо полинем у світи,

мандруватимем завзято, юний друже, я і ти!

На невідому планету корабель віднесе нас,

Всі готові? Тож - рушаймо! До роботи 7-мий клас.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

(Бесіда по таблиці «Сили в природі»)

- Який розділ фізики ми вивчаємо?

- Сили в природі.

- Які сили природи ви вже вивчили?

- Силу земного тяжіння, силу тертя, познайомились на гуртку з силою всесвітнього тяжіння,,силою поверхневого натягу.

- Якою буквою позначають силу, як фізичну величину? Одиниці вимірювання сили? Назва приладу для вимірювання сил?

- F- сила,[F]=Н, динамометр.

- В честь якого вченого названа одиниця вимірювання сили?

- Ісаака Ньютона.

- Цікаво знати, що на могилі І. Ньютона викарбувані такі слова: «Был тьмой кромешной мир планет, как океанами окутан. Господь сказал: «Да будет свет!» и в мир тот час явился Ньютон».

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Чому на таблиці сили в природі є пусте місце?

- Можливо є ще сила в природі, яку ми не вивчали.

- Правильно, але перш ніж я назву силу яку будемо вивчати сьогодні на уроці, тобто оголошу тему уроку, я покажу вам дослід, а ви постарайтесь уважно спостерігати, а потім відповісти на мої запитання.

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Створення проблемної ситуації.

(Демонстрація досліду виникнення сили пружності в деформованому тілі)

Запитання до класу:

1.Як називається явище зміни форми лінійки?

2.Чому лінійка не прогинається далі, а зупинилась?

3.Що змусило лінійку зупинитись?

Слово вчителя: У лінійці виникла сила, яка зупинила процес деформації лінійки, та прагне повернути лінійку до попереднього стану. Така сила називається силою пружності.

V. Визначення теми і мети уроку.

Учні за допомогою вчителя формулюють навчальну проблему та через неї тему і мету уроку.

Вчитель: «Для вивчення природи сили пружності вам не потрібно на своїх «космічних кораблях» летіти в космос, адже сила пружності поруч з нами, в нашому житті. Тому поставте свої «космічні кораблі» на космодром, зараз вони нам не потрібні, але пізніше знадобляться.»

(Діти магнітами прикріплюють до дошки паперові «космічні кораблі»,на якій написано «Космодром»)

VІ. Первинне вивчення та засвоєння нового матеріалу.

План

1. Види деформації твердих тіл(Пластичні, пружні).

2. Види пружних деформацій(демонстрація досліду на моделі абсолютно пружного тіла).

А)розтягу;

Б)стиску;

В)згину;

Г)зсуву;

Д)кручення.

3.Проведення дослідження сили пружності (учні збирають та аналізують дані необхідні для розв’язання проблеми).

3.1.Демонстрація дослідів з пружинами, виготовленими з різного матеріалу.

Релаксаційна пауза

Звучить мелодія пісні «Трава у дома» групи «Зємлянє».

(«Діти здійснюють космічну подорож на своїх літальних апаратах»).

3.2. Лабораторна робота: «Дослідження залежності сили пружності від видовження пружини»(досліди з динамометрами, одна шкала яких проградуйована в сантиметрах).

досліду

Початкова довжина пружини,

Х1,см

Кінцева довжина пружини

Х2,см

Видовження пружини,

Х=Х2-Х1,см

Сила пружності,

F

4.Відомості про Роберта Гука (повідомлення учня).

VIІ. Систематизація, закріплення знань.

1.Діти роблять висновок, що сила пружності залежить від матеріалу, з якого виготовлене тіло та від його видовження.

2.Оформлення таблиці «Сили в природі»,учні розміщують портрет Р. Гука та своїх власних фотографій стрибків на батуті в таборі «Веселка».

3.Перегляд презентації «Прояви сили пружності в побуті та техніці».

2.Гра з пружиною «Веселка».

VIIІ. Підсумки уроку. Оцінювання учнів.

Всі ви, діти, молодці

Гарно працювали.

Але дзвоник пролунав,

Він мені і вам сказав,

Що урок наш час кінчати,

Треба йти відпочивати.

IХ. Домашнє завдання.

-С.43-47, п.12-13.

Удайцівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів

Прилуцький район, Чернігівська область

Урок фізики

з елементами гри в 7 класі

«Види деформації твердих тіл.

Сила пружності»

Вчитель фізики:

Удайці,2013 рік