Тема. Закріплення знань про слова – назви предметів (2клас)
Мета. Закріпити знання учнів з теми „Іменник”; перевірити засвоєння правил правопису великої букви, вміти змінювати іменники за зразком один – багато; вміння розпізнавати іменники за питаннями хто? що?; розвивати вміння удосконалювати текст; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи; обережність під час розваг узимку.
Обладнання: тест, ілюстрації, запис на дошці, зимовий календар.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Будем у світ знань мандрувати,
Будем мову рідну вивчати.
Перед нами не легкі задачі,
Тож побажаєм собі удачі.
Знань й умінь для нас
За роботу, в добрий час!
А допомагати вивчати рідну мову буде календ арик ранньої зими.
ІІ. Мовна хвилинка.
Мета: з окремих рядків скласти і опрацювати деякі слова.
Вона холодною буває.
Зима! Зима! Усякий знає,
Легкі білесенькі сніжинки.
Летять, кружляють, як пушинки.
А тепер таке завдання: назвати у вірші слова, в яких зв > б і пояснити чому.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Ви вже знаєте, що всі слова у мові поділяються на групи. Кожна група має свою назву.
- Над якою групою слів ми працювали на попередніх уроках?
- А як називаються слова, які означають назву предмета?
- Чому ці слова мають саме таку назву?
Так, на уроці ми будемо закріплювати знання по цій темі.
ІV. Перевірка домашнього завдання.
- Над чим ви працювали вдома?
- Що треба було зробити у вправі?
- Прочитайте текст.
- Який заголовок підібрали?
- Назвіть іменники, які вставили і доведіть, на які питання вони відповідають?
Таким чином, робимо висновок, чому названі вами слова є іменниками.
Повторення вірша про іменник.
Запам’ятай обов’язково:
Іменник це частина мови
Він всі предмети називає,
На хто? та що? відповідає.
V. Каліграфічна хвилинка
Іі, Нн, Пп., КК, Щщ
Подивіться на записані вами букви і подумайте, яке правило сховалось за ними.
VІ. Закріплення знань
1. Повторення написання власних і загальних назв.
Це завдання на увагу. Прочитайте вислови і подумайте, чому однаково звучні слова пишуться по – різному.
Це кіт Сніжок.
Він біленький, як сніжок.
У село Снігурі
прилетіли снігурі.
Хоч на вулиці мороз
та в школу йде Андрій Мороз.
Запишіть ці слова.
Так які іменники пишуться з великої букви?
2. Вибіркова робота.
На дошці записані слова:
Зима, снігур, холод, Сніжана, ялинка, Дід Мороз
Ваша мета виписати 1 варіант слова, які відповідають на питання хто?, а 2 варіант слова, які відповідають на питання що? і довести правильність свого вибору.
Доведіть, що завдання ви виконали правильно.
Так які іменники відповідають на питання хто?
На яке питання відповідають інші іменники?
3. Творча робота
Повернемося до вірша. Назвіть іменники, які вказують на назву одного предмета!
Перед вами завдання – утворіть від іменника зима – іменник, який вказує на назву багатьох предметів. Запишіть.
Назвіть іменники, які вказують на назву багатьох предметів. Утворіть від іменників сніжинки, пушинки іменники, які вказують на назву одного предмета. Запишіть.
Таким чином на назву складених предметів може вказувати іменник?
4. Робота з підручником.
- Що вам не подобається в тексті?
- Ваша мета виправити текст.
- Прочитайте удосконалений текст.
- Про що треба пам’ятати записуючи речення?
1 р. – записати самостійно.
2 – 3 р. – записати на дошці.
4 р. – коментовано з місця
5 р. – самостійно.
Ми щойно записали текст, в якому розповідалося про розваги, які приходять до дітей взимку. Зима – красуня і чарівниця. Вона несе дітворі багато свят і розваг. І тому без санчат, лиж і ковзанів не можна обійтися цієї пори.
Але вам потрібно пам’ятати, що кататися в місцях, які знаходяться близько біля доріг, по яких рухається транспорт не можна. Для цього на стадіонах, в парках, дворах є спеціальні місця, які знаходяться далеко від доріг чи відповідно огорожі. Про це ви повинні пам’ятати, бо життя і здоров’я – це найцінніше, що є у людини.
Тому я вам пропоную доповнити текст спонукальними реченнями на цю тему.
Діти, будьте обережними взимку!
Запишіть з нового рядка. Чому після слова діти поставили кому.
Ми багато працювали,
Настав час відпочивати.
Гра „Сніжок”
Я Вам пропоную гру на увагу. У мене в руках дуже холодний сніжок, ви повинні його швидко передати один одному, щоб він вас не заморозив. Але при цьому кожен з вас називає те слово – іменник, яке живе тільки взимку.
5. Робота над загадкою. Звуко – буквенний аналіз відгадки.
Працювати одному добре, а в парі краще.
Прочитайте і відгадайте загадку. Записати відгадку і зробити звуко – буквенний аналіз.
Ліг на землю вранці ковдрою пухнастою.
Виграє на сонці ниткою сріблястою.
Рано вранці увесь світ вбрався в білий оксамит.
А як вітер нападе – оксамит цей опаде.
6. Творча робота.
Ми з вами читали оповідання, вірші про зиму. А зараз за малюнком складемо свою розповідь. А на допомогу прийдуть слова для довідки.
Слова для довідки: зима, мороз, сніг, холодно, голодно, турбуйтесь, пернаті.
(Зима. Мороз. Все вкрив сніг. Холодно і голодно пташкам. Люди, турбуйтесь про пернатих).
VІІ. Домашнє завдання.
Ми склали розповідь, а дома ви її запишете. За бажанням можете доповнити, вживати в реченнях якнайбільше іменників.
VІІІ. Підсумок уроку
Таким чином, діти, ми протягом багатьох уроків збирали по зернятку знання по темі „Іменник”. Багато чого вивчили і навчилися. І зараз за допомогою тестових завдань підведемо підсумок.
Тест
1. Вкажи правильне твердження. Іменники означають:
а) дію предмета
б) кількість предметів
в) назву предмета.
2. Визнач „зайві” слова
а) ялинка г) холодний
б) сніговик д) відлига
в) мороз е) лід
3. Визнач слова, які пишуться з великої букви
а) (А, а) ндрій
б) (Р, р) Різдво
в) (С, с) ніг
г) (М, м) ороз
Взаємоперевірка робіт.
Ось і підійшов до кінця наш урок. Ми завершили повторення по темі „Іменник”. В наступних класах доповнимо свої знання, бо кожен урок – це ще одна сходинка, по якій ми підіймаємося все вище і вище до вершини знань.
Сторінки зимового календ арика закінчились. План уроку ми виконали.
Дякую за урок.


