Урок природознавства
з використанням елементів інноваційних інтерактивних технологій
Учитель-методист вищої категорії: Цвик Андрій Іванович.
Хороснянська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Пустомитівського району Львівської області
Клас: 5
Тема:
Земля — планета Сонячної системи. Форма та розміри Землі. Обертання Землі навколо своєї осі.
Мета: дати дітям поняття про планету Сонячної системи - Землю, ознайомити з розмірами, формою, особливостями руху планети, пояснити процеси, що відбуваються в сонячній системі та на Землі. Навчити їх розрізняти півкулі, пояснювати зміну пір року, дня і ночі. Розвивати уміння користуватися глобусом, атласом, визначати сторони горизонту за небесними світилами. Формувати науковий світогляд та продовжувати розвивати мовлення, пам¢ять, увагу, спостережливість, мислення. Активізувати словниковий запас учнів і вміння робити самостійно висновки.
Виховувати інтерес до вивчення природничих наук, бережливе ставлення до природи.
Основні поняття і терміни: Сонячна система, Земля, орбіта, полюси, північна й південна півкулі, добовий та річний рух Землі, вісь, екватор.
Методи і методичні прийоми:
· словесний (бесіда, розповідь, пояснення, робота з підручником),
· наочний (демонстрація наочності).
· практичний (робота з глобусами, атласами).
Обладнання: фотографії планети Земля, підручник, комп’ютер, глобуси, атлас, телурій.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Відгадування загадок:
1.Якого поля не можна зорати,
На якому полі не можна
Каміння полічити? (Зоряне небо)
2.Хто в році чотири рази переодягається? (Земля)
- Про що ми будемо вести мову на сьогоднішньому уроці?
“Мозковий штурм” (фронтальна робота).
![]()
планета рік
Земля![]()
![]()
![]()
життя сторони горизонту
![]()
![]()
![]()
тварини день і ніч
рослини вода повітря супутник
3. Оголошення теми та завдань уроку.
Сьогодні ми будемо розширювати знання про Сонячну систему та планету - Земля. На нашому уроці ми дізнаємося:
· Форми та розміри Землі.
· Орбіта Землі.
· Вісь Землі, полюси, екватор.
· Чому відбувається зміна пір року?
· Чому відбувається зміна дня і ночі?
4. Вступна бесіда вчителя з показом ілюстрацій.
Земля — це третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на якій відоме життя, домівка людства.
Земля обертається навколо зірки по еліптичній орбіті (дуже близької до кругової) із середньою швидкістю 29765 м/с за період рівний 365.24 доби. Земля має супутник — Місяць, що обертається навколо Землі.
Форма Землі - сфероїд. Середній радіус Землі складає 6371.032 км, екваторіальний — 6378.16 км. Земля має магнітне і тісно зв'язане з ним електричне поля. Гравітаційне поле Землі зумовлює її сферичну форму й існування атмосфери.
Земля обертається не тільки навколо Сонця, а й навколо своєї осі. Вісь Землі — це уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній півкулі спрямована на Полярну Зірку. Точки, в яких кінці земної осі перетинають земну поверхню, — це полюси Землі. (Демонстрування глобуса, земної осі, екватора). Екватор —це уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі — Північну і Південну. Довжина екватора приблизно дорівнює 40 тис. км.
- Навколо чого обертається Земля?
Період обертання планети навколо своєї осі 23 год 56 хв 4.1 сек.
Земля обертається непомітно. Це тому, що ми обертаємось разом з нею, як і все, що розташоване на земній поверхні (моря, океани, ліси, гори, всі предмети). Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід. Обертання навколо своєї осі викликає зміну дня і ночі, а нахил осі і обертання навколо Сонця — зміну пір року.
5. Робота з телурієм.
Люди давно помітили, що висота Сонця о 12 годині дня в різні пори року різна. Добу, коли висота Сонця ополудні у Північній півкулі найбільша (22 червня), називають днем літнього сонцестояння, а добу, коли висота Сонця ополудні найменша,—днем зимового сонцестояння (22 грудня). 21 березня та 23 вересня встановлюється однакова тривалість дня і ночі. Це дати весняного та осіннього рівнодення відповідно. Такі зміни повторюються рік у рік. (Демонстрація роботи телурія).
- Як ви вважаєте, чи однаково рівномірно сонячні промені нагрівають Землю? (Ні)
Кількість сонячної енергії, яку отримують окремі ділянки Землі, залежить насамперед від кута падіння сонячних променів. Поблизу екватора ця кількість найбільша, біля полюсів — найменша, а на території України — помірна.
Наші пращури поділили світ на чотири сторони схід, захід, південь, північ. Так само поділили добу - ранок, день, вечір, ніч; рік - зима, весна, літо, осінь - усе за рухом сонця.
А тепер подивіться на коло. Це річний рух Землі навколо Сонця. Отже, коли весняне сонце - природа відроджується; влітку ж, коли сонячна сила найбільша, природа розквітає найбуйніше. А 7 липня ми святкуємо Купала - свято літнього сонцестояння, коли день найбільший. Після цього день скорочується, природа мало-помалу завмирає. Зима - смерть природи. Чому це відбувається, людина не могла пояснити У світі, уявляла вона, відбувається боротьба добрих і злих сил, світлих і темних. З настанням зими починають перемагати ворожі сили, скорочують день, крадуть у сонця силу. І нарешті, 25 грудня, коли день найкоротший, ніч найдовша, вважалося, що природа вмерла і сонце також. Його з'їдає злий Корочун - темне праслов'янське божество. Отже, в природі було два переломних моменти: день літнього і день зимового сонцестояння.
6. Фізкультхвилинка.
7. Закріплення матеріалу. Система позначок “Поміч”.
Прочитати статтю підручника і зробити позначки. Читаючи текст, діти роблять позначки: «+» - «Я це знав»; «- » - «Я це не знав»; «!» - «Це цікаво».
Перевірка завдання.
- Що нового ви дізналися з підручника?
- Що тебе зацікавило?
- Яка інформація була вже відома?
8. Самостійна робота. Робота на карточках.
З’єднайте лініями правильні твердження
1. Модель Землі. 2. Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі. 3. Уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній півкулі спрямована на Полярну Зірку. 4. Прилад для визначення напрямів сторонів горизонту. 5. Обертання навколо своєї осі викликає... 6. Нахил осі і обертання навколо Сонця викликає... | а) екватор; б) зміну пір року; в) компас; г) вісь; д) зміну дня і ночі; е) глобус. |
Перевірка завдання. Відповіді: 1е; 2а; 3г; 4в; 5д; 6б.
Виставлення оцінок.
- Які планети Сонячної системи тобі відомі?
- Яка тривалість календарного року на Землі?
- Що таке рік?
- Чим зумовлена поява високосного року в нашому календарі?
- В яку пору року полуденне Сонце перебуває високо над лінією горизонту, а в яку пору воно нижче?
- Чому висота полуденного Сонця над лінією горизонту змінюється протягом року?
10. Домашнє завдання.
І рівень (4б.-6б.) Прочитати параграф.
ІІ рівень (7б.-9б.) Прочитати параграф, дати відповідь на запитання.
ІІІ рівень (10б.-12б.) Прочитати параграф, дати відповідь на запитання та підготувати розповідь про планету Земля (додатковий матеріал).


