Відділ освіти Добропільської райдержадміністрації

Святогорівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Слухаймо віщий

голос Тараса

Розробка

виховного заходу

для 8-11 класів

Підготувала

класний керівник 8 класу

2014 рік

Тема. Усний журнал «Слухаймо віщий голос Тараса»

Мета: показати багатогранність творчої особистості Тараса Григоровича Шевченка, донести до учнів волелюбний дух патріота і революціонера української державності; відобразити актуальність творчості Кобзаря сьогодні; виховувати повагу до творчості Тараса Григоровича Шевченка, дбайливе ставлення до історичної пам’яті.

Обладнання: портрет ; збірки творів поета; плакати з цитатами, мультимедійні презентації.

Хід заняття

(Звучить мелодія «Реве та стогне Дніпр широкий…»)

1. Вступне слово учителя.

- Наш захід присвячений 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря. Сьогодні ми зібралися, аби не лише вшанувати пам'ять великого митця, а й серцем відчути його невмируще слово, бо кому ж тоді й вірити, як не Шевченку, який життя своє віддав за Україну. Жоден поет світу не зрівняється з ним у величі своєї жертовної любові до рідного краю.

Свого часу письменник Степан Васильченко писав про Тараса Шевченка: « Життя нашого поета таке дивне, що, слухаючи про нього, можна б було сказати, що це легенда». До болю щемливо писав про свою долю і сам поет.

2. Читання віршів учнями.

1-й учень. Ти не лукавила зо мною,

Ти другом, братом і сестрою

Сіромі стала. Ти взяла

Мене, маленького, за руку

І в школу хлопця одвела

До дяка п’яного в науку.

«Учися, серденько, колись

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

З нас будуть люде», - ти сказала.

А я й послухав, і учивсь,

І вивчився. А ти збрехала.

Які з нас люде? Та дарма!

Ми не лукавили з тобою,

Ми просто йшли; у нас нема

Зерна неправди за собою.

2-й учень. Лічу в неволі дні і ночі

І лік забуваю.

О Господи, як то тяжко

Тії дні минають.

А літа пливуть між ними,

Пливуть собі стиха,

Забирають за собою

І добро, і лихо!

Забирають, не вертають

Ніколи, нічого!

3-й учень. Свою Україну любіть.

Любіть її во врем`я люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Мені однаково, чи буду

Я жить в Україні чи ні,

Чи хто згадає, чи забуде

Мене в снігу на чужині –

Однаковісінько мені.

….Та не однаково мені,

Як Україну злії люде

Присплять, лукаві, і в огні

Її, окраденую, збудять.

Ох, не однаково мені!

3. Перегляд презентації.

- Біографія Шевченка відома всім, але не перестає вражати кожного. Народився кріпаком, а здобув у 24 роки «вольную». Був поетом, художником. Життя його вимучило фізично, але не зламало морально. 24 роки кріпацької неволі, 10 років солдатчини, 13 років каторжної праці з постійною загрозою арешту – ось головні етапи його трагічної долі. Онук гайдамаки, син кріпака, він став основоположником нової нової української літератури. Попоную переглянути презентацію, аби ще раз пригадати відоме вам про життя Тараса Шевченка.

(Учні переглядають презентацію про життя Тараса Шевченка).

4. Розповідь про історію написання «Заповіту».

- Яка з поезій Шевченка є найвідомішою?

- Що вам відомо про історію його написання?

- Кому присвячена ця поезія?

- У 1845 р. побував Кобзар у с. В`юнище на Переяславщині. Наприкінці грудня тяжко захворів і зліг. Усе тіло горіло, але він поривася встати і піти до земляків. З кожною годиною йому ставало дедалі гірше. Наляканий господар повіз Тараса до лікаря. Лікар Козачковський допоміг. Тарасові стало легше. Я пропоную пригадати рядки цієї поезії.

(Учні читають по черзі рядки з «Заповіту»).

- Ця поезія стала відомою далеко за межами України. «Заповіт» перекладено мовами багатьох народів. У нашому шкільному музеї є стенди, на яких представлені тексти цієї поезії різними мовами.

5. Розповідь про діяльність Тараса Шевченка – художника.

- якось сказав: «Якби світ не пізнав Шевченка-поета, то неодмінно знав би Шевченка-художника». І це справді так. Тарас Шевченко – автор багатьох полотен, серед яких – автопортрети, пейзажі, потрети друзів, картини до творів. Переглянемо презентацію, яка ознайомить із живописною спадщиною Кобзаря.

6. Літературна вікторина про

1. називають основоположником нової української літературної мови. Чому?


Відповідь. виступав як народний поет. Він писав свої твори живою народною, розмов­ною мовою. На його творах училися письменники: Марко Вовчок, Леся Українка, Іван Франко, Михай­ло Коцюбинський. І в наш час письменники вчаться у Шевченка служити народові своєю творчістю.


2. Коли народився ?

Відповідь. 9 березня 1814 року.


3. Звідки походить прізвище Шевченко?


Відповідь. Заселення Кирилівки почалося дуже давно. Це село було запорозьким зимівником, де сто­яв кошем отаман Кирилко. З архівних джерел відомо, що в 1600-х роках в селі проживав Іван Швець (шив чоботи). В Івана Швеця була одна донька Єфросинія. Січовик Андрій (прадід поета) пристав у прийми до Єфросинії і став прозиватися Шевченком (бо в ті часи приймак брав жінчине прізвище).


4. Пан, у якого служив козачком. Відповідь. Пан Енгельгардт.


5. Російський письменник, портрет якого намалював , щоб розіграти його в лотерею і ви­купити з кріпацтва.
Відповідь. .


6. Великий російський художник, у якого вчився Т. І. Шевченко.
Відповідь. .


7. Художник-земляк, з яким зустрівся ­ко у 1835 році в Петербурзі в Літньому саду.


Відповідь. І. М. Сошенко.


8. Річка, біля якої похований поет. Відповідь. Дніпро.


9. Які художні твори про життя Шевченка ви знаєте?
Відповідь. С. Васильченко «В бур'янах», О. Іванченко «Тарасові шляхи», Д. Красицький «Тарасова земля», Д. Косарик «Син-колос», О. Ільченко «Петер­бурзька осінь», Л. Смілянський «Поетова молодість», В. Костенка «Стежки до Кобзаря»,та інші.


10. Портрет якого великого українського поета і художника написав І. М. Крамськой?
Відповідь. Портрет .


11. Коли за життя виходили твори під назвою «Кобзар»?
Відповідь, В 1840 p., в 1844 р. та 1860 р,


12. Хто автор серій «Живописна. Україна» та «Притча про блудного сина», картин «Катерина», «Селянська родина», «Казашка Катя», портрет акто­ра іна?


Відповідь. .


13. Що ви знаєте про альбом «Живописна Україна»?
Відповідь. Повернувшись з першої подорожі з Ук­раїни в Петербург, Шевченко в 1844 р. приділяє го­ловну увагу підготовці збірника-альбому «Живопис­на Україна», куди мали увійти малюнки на історичні теми і краєвиди, побутові картини. Шевченко заду­мав видати альбом у трьох книгах. Перший випуск датований 1844 р. Сюди увійшло шість офортів: «Судна в селі рада», «Дари в Чигирині 1649 року», «Старости», «Казка», «Видубецький монастир» і «У Києві».


Доповни речення і скажи, з якого твору, хто автор.
1. «Неначе човен в синім морі...»
Відповідь. Вірш «Реве та стогне Дніпр широкий» (балада «Причинна») написав Т. Шевченко.
2. «Ой піду я боса полем...»
Відповідь. Вірш «Як би мені черевички» написав Т. Шевченко.
3.«І мене в сім'ї великій...»
Відповідь. Вірш «Заповіт» Т. Шевченка
4. «...Та недовго сонце гріло, Недовго молилось...»
Відповідь. Вірш «Мені тринадцятий минало» T. Шевченка.
5. «На розпутті кобзар сидить,
Та на кобзі грає...»
Відповідь. Вірш «Тарасова ніч» Т. Шевченка.
«Бандуристе, орле сизий! Добре тобі, брате...»
Відповідь. Вірш «Н. Маркевичу» Т. Шевченка.

7. Виступ бібліотекаря.

8. Підсумок заходу.

- Протягом багатьох десятиліть українці сповідують слово Кобзаря, щоб бути гідними дітьми свого народу. На сторожі коло нас – безсмертне Тарасове слово.

1-а учениця. Гей у нашім краї,

Де степи і гори,

Серце Кобзареве

Із людьми говорить.

Пісня соколина

Гордо лине в маси.

В рідній Україні

Славимо Тараса.

2-а учениця. На Дніпрі й Карпатах

Чути величаву

Думу ту крилату,

Що Тараса славить.

Чуєш наш, Тарасе,

Ми – твої онуки,

За твоїм наказом

Волю взяли в руки.

3-я учениця. Гей на Україні

Сонечко ласкаве.

Всі під небом синім

Ми поета славим.

Працею вшануєм,

Піснею прикрасим.

Рідний дім будуєм

З іменем Тараса.