Осіївська ЗОШ І-ІІІ ст.

Урок громадянської освіти в 3 класі

Вчитель :

Тема. Про дружбу й товаришування.

Мета :- формувати в дітей поняття дружби, заснованої на

взаємодопомозі, спільності інтересів; вчити

оперувати ввічливими мовними формами, жити у

злагоді та мирі, допомагати один одному;

-розвивати творчу уяву дітей, чуйне ставлення до

людей;

-виховувати прагнення бути товариськими,

турботливими, та чуйними людьми.

Обладнання: назви зупинок, прислів'я та народні

висловлювання про дружбу, окуляри.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вітання. Здрастуй, здрастуй, любий друже!

Кожен з нас тут не байдужий,

Станем мов одна сім'я:

Будем друзі ти і я.

Діти повторюють вірш, тримаючись за руки.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Відгадайте загадку.

Що дорожче за золото, сильніше за бурі, міцніше за сталь?

( Дружба.)

-Із чого починається дружба?

-Тож подивіться один одному у вічі й подаруйте свої найприємніші, найщиріші посмішки.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Між ким може існувати дружба?

Учениця читає вірш.

Я іду до школи вранці,

Ой, як хороше мені!

Бо є в мене однодумці –

Однокласники мої.

Нашу розмову ми присвятимо короткому, але важливому для всіх слову - " дружба". Дружба потрібна всім – і дорослим, і малим. Вона потрібна кожній людині, родині, класу, країні, всій планеті.

ІV.Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

-Сьогодні ми з вами здійснимо подорож до Королівства Дружби. Мешканці королівства – ввічливі люди, знають багато чарівних слів, вміють товаришувати, не обзивають один одного, цінують справжню дружбу. В Королівстві не буває сварок. Потрапити до нього не просто. Але я впевнена, що ми все подолаєм

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

V. Вивчення нового матеріалу.

Перша наша зупинка "Книга вчить, як на світі жить."

Робота над оповіданням "Друзі."

Діти читають ланцюжком.

- Чи були хлопці друзями?

Працюючи в групах, доводять свою думку.

VІ. Осмислення нових знань, умінь.

Друга зупинка "Скринька народної мудрості."

З давніх - давен наш народ складав величезну кількість приказок та прислів'їв про дружбу.

Прочитати, пояснити, як ви їх розумієте.

1 група. Людина без друга - як їжа без солі.

Сила птаха у крилах, а людини у дружбі.

2 група. Друг не той, хто медом маже, а той хто правду

каже.

Біда друзів випробовує.

-То що таке дружба?

Дружба - це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, спільності інтересів, смаків, життєвих цілей.

-Ви добре впоралися із завданням. І ми вирушаємо далі.

VІІ. Закріплення, систематизація, узагальнення.

Третя зупинка"Спостерігачі."

У кожного з вас у житті виникають різні ситуації. І кожен з нас по - своєму проживає їх. Давайте згадаємо, чи завжди у нас все добре. Чи вмієте ви дружити? Адже і в нас трапляється, що хтось когось штовхне, скаже образливе слово. Як би ви вчинили в таких ситуаціях?

1-ша ситуація.

Дружили двоє дівчаток - Оксанка й Іринка. Прийшли вони якось до бібліотеки і зацікавила їх одна книжка. Іринка тільки простягнула руку до неї, як Оксанка підбігла й вихопила книжку, щоб першою подивитися.

-Чи так треба було зробити?

Продовжіть речення "Друг - це той…."

2-га ситуація.

Сергійко був дуже веселим і дотепним хлопчиком. Одного разу він побачив, як його однокласник Мишко під час перерви зашпортнувся і впав у шкільному коридорі. Побачивши це ,Сергійко голосно розсміявся і сказав :"Ну що, вдало приземлився?" А Мишко чомусь пильно подивився на Сергійка і, не сказавши ні слова, пішов геть.

-Чи правильно вчинив Сергійко? Чому?

Четверта зупинка "Поетична сторінка".

-Діти, ви мали вдома підготувати вірші про дружбу. Тож давайте послухаємо.

Від серця до серця

Лунають вітання.

Прийми найщиріші мої побажання:

Щоб ти був старанний,

Щоб ти був завзятий,

Веселий, щасливий,

Здоровий, багатий.

Ми розбили чашку з чаєм…

-Ти розбив!

- Ні, ти розбила!

- Ти штовхнув!

- А ти впустила!

-Ти тюхтій.

- А ти незграба.

- Баобаб.

- Ти баобаба.

Вже школярка, наче хмарка,-

Очі повні сліз.

Школярка дмухає на пальчик свій.

- Обпекла?

- А ти радій!

Та школярик посмутнів.

- Я … ти вибач, не хотів.

- Я штовхнув.

- А я впустила.

- Я розбив.

- Це я розбила.

П'ята сторінка"Мирилки".

- Напевно, кожен з вас, спілкуючись з іншими людьми, інколи, може, й не бажаючи того, вимовляв погані,

неприємні слова.

Пригадайте, можливо, ви з кимось сварилися і говорили один одному образливі слова. Якщо таке було, опустіть у воду ложку солі.

А тепер уявіть собі, що вода - людина, а сіль – погані слова, які ви говорили цій людині. Можливо, ви тепер шкодуєте про те, що сталося, але вийняти сіль з води не можна.

Хочете спробувати воду на смак?

- Вода стала солона, навіть гірка. Отак стало на душі в того, кого образили. Тож перед тим, як щось сказати образливе, треба подумати.

Мир миром,

Пироги з сиром,

Варенички в маслі,

Ми – дружечки красні.

VІІІ. Підсумок уроку.

П'ята зупинка."Чемність"

Висловіть своє ставлення до таких порад. Зелений колір - згода, червоний - заперечення.

-Якщо твій друг упав на слизькій дорозі, треба голосно сміятися.

-Якщо твій друг захворів, провідай його.

- Якщо твої думки не збігаються з думками твого друга, побий його.

-Привітатися з другом під час зустрічі.

Оцінення учнів.

ІХ. Домашнє завдання.

Скласти розповідь про свого друга.