Тема. Чарлз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі».Гуманістичний зміст і висока

людяність твору.

Мета: ознайомити учнів із світом дитинства Чарлза Діккенса; підготувати

до сприйняття й розуміння змісту повісті; розвивати пізнавальні

здібності дітей; виховувати неприйняття байдужості та жорстокості,

викликати бажання робити добро.

Обладнання: портрет Ч. Діккенса, текст повісті, виставка творів письменника,

дитячі ілюстрації до твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».

Милосердя, співчуття – ось на що мав би я

спрямувати свою діяльність.

Ч. Діккенс

Хід уроку

І Організаційний момент.

ІІ Оголошення теми та мети уроку, їх мотивація.

Учитель. Сьогодні ми познайомимося з видатним, надзвичайно цікавим англійським письменником ХІХ століття Чарлзом Діккенсом, побуваємо в Англії часів Діккенса, зазирнемо до контори Скруджа та відсвяткуємо Різдво разом з родиною Кретчитів. Ця мандрівка триватиме кілька уроків поспіль.

ІІІ Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1.Слово вчителя.

Учитель. Зараз ми з’ясуємо:

- Хто такий Чарльз Діккенс?

- Яким було його дитинство?

- Чому його вважають особливим письменником?

«Усі дорослі були спочатку дітьми, тільки мало хто з них про пам’ятає», - писав відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері. Чарльз Діккенс не забував своє дитинство ніколи. І хоча воно було невеселим, письменник стверджував, що дитинство – прекрасне.

Розкажуть нам про життя і творчість письменника Літературознавець і сам Чарлз Діккенс.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

2. Повідомлення учнів.

Літературознавець. На початку ХІХ століття у Портсмуті жила родина Діккенсів. Джон Діккенс був чиновником морської скарбниці, тож не міг похвалитися ні багатством, ні знатним родом. Спочатку родина жила в достатку. Чоловік мав веселу вдачу, любив театр, але був легковажний. Він позичав гроші, однак не повертав їх. Елізабет Діккенс була домогосподаркою і намагалася дати раду всім дітям. А їх у родині було восьмеро. Тож материнської ласки й уваги не завжди вистачало на всіх.

Чарлз Діккенс. Я народився 7 лютого 1812 року в Портсмуті, англійському портовому місті. Батько мій у справах служби був змушений час від часу змінювати місце проживання. Освіту я почав у священика в Чатемі, а продовжив у лондонській школі. Навчання моє тривало недовго. Через те, що мій батько був незаможним, мені рано довелося розпочати самостійне життя.

Літературознавець. Навчаючись ще в Чатемській школі, хлопець захоплювався читанням книжок, мріяв та фантазував, уявляючи себе то Робінзоном Крузо, то Томом Джонсом. 1823-го року родина переїхала до Лондона. Батько через борги потрапив до боргової в’язниці, куди згодом перебралася вся родина. Про навчання годі було й думати, і 12-тирічний Чарльз пішов працювати на фабрику вакси. Працюючи на фабриці, Хлопець дав собі слово «вибитися в люди».Та перед тим, як він став усесвітньовідомим, йому довелося працювати на різних посадах.

Чарлз Діккенс. Знайомство з життям я почав у конторі юриста і, треба сказати, служба здалася мені марудною. Через два роки я залишив це місце й протягом деякого часу продовжував здобувати освіту сам у Бібліотеці Британського музею, де посилено читав. Тоді я став вивчати стенографію, бажаючи випробувати свої сили на ниві репортерства. Я добре владнав цю справу і мене запросили працювати до часопису «Дзеркало парламенту».Потім я став співробітником «Ранкової хроніки», де працював до появи перших випусків «Піквікського клубу». Мушу визнати, що в «Ранковій хроніці» мене вважали одним з найкращих завдяки легкості пера.

Літературознавець. Діккенс «вибився в люди», став відомим, популярним, улюбленим письменником усієї Англії. Він купив собі будинок у Лондоні на Дауті – стріт. Саме тут Діккенс створив багато чудових творів. Слава та популярність не змінили письменника. Він залишився добрим і чуйним, уважним і щедрим. Як у дитинстві, вірив у дива. Саме через це його твори мають щасливий кінець.

3. Вікторина.

Учитель. Під час вивчення «Різдвяної пісні у прозі» ви помітите, що духовний досвід дитинства письменника яскраво освітив героїв твору. Та перш, ніж звернутися до твору, доведіть, що ви уважно слухали повідомлення.

- Хто такий Чарлз Діккенс?

- З якого віку він почав працювати?

- Назвіть перше місце роботи Ч. Діккенса.

- Чому родина Діккенсів переїхала до Лондона?

- Чому його вважають особливим письменником?

4.Виставка творів Ч. Діккенса.

Учитель. Перед вами виставка книг, які написав Ч. Діккенс. Звичайно, ця виставка – не повний звіт про творчість письменника. Тут лише найвідоміші твори: «Пригоди Олівера Твіста» - розповідь про бідного хлопчика – сироту і його життя у великому місті; «Домбі і син» - роман про те, як слід розуміти батьківський обов’язок і як по-справжньому любити своїх дітей; «Різдвяна пісня у прозі», яку ми почнемо зараз вивчати, - повість про доброту і чуйність людини.

5. Повідомлення учня.

Учитель. Інформацію про історію задуму та створення твору підготував учень – дослідник творчості Ч. Діккенса.

Дослідник. У 40-ві роки ХІХ століття Діккенс видав дві різдвяні повісті: «Різдвяна пісня у прозі» та «Дзвони» (усього їх близько двох десятків).Виникнення цих повістей має свою історію. Якось 1843 року Діккенс отримав лист від економіста Сміта, який був членом урядової комісії з питань дитячої праці. Він розкрив Діккенсу страшні факти про жахливі умови праці робітників і, зокрема, факти про експлуатацію дітей на промислових підприємствах.(Чарльз Діккенс знав про це з власного досвіду). Діккенс хотів написати памфлет, проте передумав і пояснив це так: «Не лякайтеся, якщо я скажу, що з того часу, коли я Вам писав востаннє, виникли такі обставини, котрі змушують мене відкласти до кінця року появу обіцяної Вам брошури. Я не можу пояснити, що це за обставини, але будьте певні, що коли Ви дізнаєтеся, у чому річ, чим я був зайнятий, де і як, - Ви погодитеся з тим, що молот опустився з силою в двадцять разів, - та що там у двадцять, у двадцять тисяч разів більшою, ніж та, яку я міг застосувати, коли б виконав свій перший задум».

Учитель. Цим молотом стала повість «Різдвяна пісня у прозі».

6. Словникова робота.

? Слухаючи уривок з листа Ч. Діккенса Смітові, ви почули нове слово «памфлет».Що ж воно означає?

Памфлет – твір публіцистичного характеру, що викриває чи засуджує

певні суспільні вади, закликає до вирішення їх.

Повість – середній за обсягом прозовий твір про важливий період із життя

героя.

Пісня – це віршований ліричний твір, що складається зі строф

(ритмічно завершених частин твору).

7. Бесіда з учнями.

? У чому ж полягає особливість композиції «Різдвяної пісні у прозі»?

? Чому автор назвав повість «Різдвяною піснею у прозі»?

(Можливо, тому, що саме на Різдво з героєм сталася якась

важлива подія. Характер персонажа змінився.)

? А чому «пісня у прозі»?

(Різдво – це день народження Сина Божого. Це – свято, гідне

оспівування, тому що воно об’єднує людей. А про такі речі краще

співати, ніж говорити.

У житті Скруджа немає жодної мрії, нічого доброго – лише сіра

буденна проза. Можливо, саме тому, що на Різдво життя героя

чудесно змінилося, ніби проза стала піснею, автор так назвав повість.

Пісня передає найкращі, найпотаємніші, найвищі почуття людини.)

? Як побудовано твір?

(Твір складається з п’яти частин, розділів, які автор називає

строфами.)

? Як ви вважаєте, чому автор називає розділи строфами? Чи пов’язано це з назвою твору?

(Так, те що розділи названі строфами, пов’язано з назвою твору.

Пісня – це віршований ліричний твір, що складається із строф.)

? Як ви думаєте, чому Діккенс вважав, що його різдвяна повість матиме більшу силу і вплив, ніж викривальний памфлет?

(Під час Різдва всі мріють про щастя й радість;усі вірять у дива

й готові здійснювати їх самі. Діккенс був упевнений, що його повість

змусить побачити біди інших людей і допомогти їм.)

8. Робота з текстом твору.

Учитель. Різдвяні свята особливі. А різдвяні твори схожі на казку:у них відбуваються фантастичні подорожі, чарівні перевтілення.

У своїй повісті Ч. Діккенс прославляє всезагальну любов, всепрощення,

терпимість, примирення та співчуття. Діккенс – веселий і дотепний оповідач, утім, коли мовиться про зло, неправду, нещирість, він перетворюється на гнівного сатирика. Письменник не спостерігач, він на боці простих людей, бідняків, які не втратили здатності веселитися й співчувати.

(Виразне вибіркове читання першої строфи повісті «Різдвяна пісня в прозі»)

Бесіда за прочитаним.

· Де відбуваються події?

· Що ви можете сказати про головного героя твору – Скруджа?

· Чому повість починається звісткою про те, що помер якийсь Марлей?

· Як ви думаєте, чому Скрудж залишив Марлеєве ім'я на вивісці й відгукується на це ім'я?

· Що ви можете сказати про Скруджа?

· Зайдіть у тексті й зачитайте авторську характеристику Скруджа.(Автор знайомить нас з цим персонажем поступово, щоб показати, що зовнішність його не просто неприємна, вона віддзеркалює його внутрішній стан.)

· Чому Скрудж не звертав увагу на те, що навіть собаки сліпих ховалися від нього?

· Як ви розумієте такі рядки: «Він зневажав усіх людей. Втішався, коли робив людям зле…»?

· Знайдіть у тексті й зачитайте опис погоди напередодні Різдва. Як ви вважаєте, чому пейзаж саме такий?

· Де перебуває Скрудж напередодні Різдва?

· Як він ставиться до свого службовця?

· Яка подія порушила загальний стан холоду, темряви?

· Прочитайте діалог Скруджа з племінником. Охарактеризуйте ставлення до Різдва племінника та Скруджа.

· Що приносить людині Різдво? З чиїми поглядами на свято Різдва збігаються погляди автора?

· На що (кого) замахнувся Скрудж у своїй бездушності?

· Чому Скрудж не відразу пішов додому?

· З якою метою привид Марлея відвідав Скруджа?

· Чи є вихід для Скруджа?

Учитель. Марлеєва тінь не тільки налякала Скруджа, але дала йому можливість стати на шлях змін. У нього є ще шанс урятувати душу від вічних страждань, повернутися до християнських цінностей.

9. Розгляд і коментар дитячих малюнків.

10. Народознавча хвилинка.

Учитель. Скоро ми всі будемо святкувати Різдво. Розкажіть про це свято, як його святкують у ваших родинах?

(Розповіді учнів.)

IV Підсумок уроку. Оцінювання.

Ми розглянули І строфу твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».

? Як у ній відобразилося дитинства письменника?

Різдво – найкраще свято для Діккенса. Окрім того автор змалював нелегке життя простих людей, за яким спостерігав ще в дитинстві.

Давайте повернемося до епіграфа уроку.

? Чи згодні ви з тим, що вся діяльність Ч. Діккенса спрямована на милосердя та співчуття?

? А що для вас означає слово «милосердя»?

Я бажаю вам завжди робити добро. Згадуйте про нього, творіть його не тільки у свята, а й кожного дня. І тоді ваші душі будуть прекрасними.

V Домашнє завдання.

Прочитати ІІ, ІІІ, IV строфи «Різдвяної пісні у прозі»; дати усну характеристику образу Скруджа.