План - конспект уроку з електротехніки групи ЕГЗ

Тема: Джерела електричної енергії.

Мета: - Пояснити учням професії ЕГЗ що таке джерело електричної енергії і для чого воно потрібне в електричному колі.

- Виховувати в учнів наполегливість у досягненні мети, цікавість до предмету.

- Розвивати в учнів політехнічний кругозір з професійною спрямованістю; мислення, увагу, вміння працювати самостійно в поєднанні з колективною працею.

План уроку:

I. Організаційна частина.

II. Повторення раніше вивченого матеріалу.

III.Вивчення нового матеріалу:

1. Для чого потрібне джерело струму.

2. Розділення зарядів у джерелі струму.

3. Перетворення енергії в джерелах струму.

IV. Підсумок.

V. Домашнє завдання.

Тип уроку: Комбінований урок.

Структура уроку:

I. Організаційна частина.

Вчитель вітається з класом, перевіряє готовність класу до уроку, відмічає відсутніх, записує на дошці тему і повідомляє мету уроку.

II. Повторення:

Робота електричного струму на ділянці кола до­рівнює добутку напруги на кінцях цієї ділянки на силу струму і час, протягом якого виконувалась робота: А= Ut (1.)

У Міжнародній системі одиниць роботу вимірюють у джоулях, напругу у вольтах, силу струму у ампе­рах і час у секундах, тому:

1 джоуль = 1 вольт ˟ 1 ампер ˟ 1 секунда, або 1 Дж = 1 В·А·с.

Знаючи роботу, що виконується струмом за деякий інтервал часу, мож­на визначити й потужність струму, під якою розуміють фізичну величину, котра чисельно дорівнює роботі стру­му за одиницю часу.

Потужність електричного струму дорівнює добутку напруги на силу струму, або:

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

(2.)

У Міжнародній системі одиниць за одиницю потуж­ності взято 1 Вт, що дорівнює , звідки 1 Ват == 1 вольт ˟ 1 ампер, або 1 Вт = 1 В·А.

III. Вивчення нового матеріалу:

1. Для чого потрібне джерело струму.

Необхідною умовою існування електричного струму в провіднику є наявність у ньому електричного поля, під дією якого вільні заряджені частинки рухатимуться у напрямі дії на них електричних сил.

Щоб електричний струм, тобто напрямлений рух вільних заряджених частинок під дією сил електричного поля, існував тривалий час, необхідно весь цей час підтримувати в ньому електричне поле. Як же це зробити? Візьмемо дві різнойменно заряджені кульки і з'єднаємо їх металевим провідником. Ви вже знаєте, що у напрямі від негативно зарядженої кульки до пози­тивно зарядженої деякий час рухатимуться електрони (бо електрон має негативний заряд) і деякий час прохо­дитиме електричний струм.

Але який час ітиме струм? Мабуть, поки недостача електронів позитивно зарядженої кульки не компенсується електронами, що вільно переміщуються. Електричне поле у провіднику зникає, отже, перестає у провіднику протікати електричний струм.

Підтримувати електричне поле в провіднику можна за рахунок перетворення інших видів енергії в енергію електричного поля. Електричне поле в провідниках створюється і може тривалий час підтримуватися джерелами електричного струму (електричної енергії).

Джерело струму — це пристрій, який виробляє електричну енергію, перетворюючи в неї інші види енергії (механічну, хімічну, теплову, електромагніт­ного випромінювання тощо).

Розрізняють хімічні джерела струму, в яких електричну енергію діста­ють завдяки окислювально-відновним хімічним реакціям (це акумулятори та гальванічні елементи), та фізичні джерела струму, які перетворюють в електричну всі інші види енергії.

2. Розділення зарядів у джерелі струму.

Які б не були джерела струму, але у будь-якому з них викону­ється робота розділення позитивно і негативно зарядже­них частинок, які накопичуються на полюсах джерела струму. Полюсами називають місця, до яких за допомогою клем або затискачів під'єднують провідники. Один полюс джерела струму заряджається позитивно, другий негативно. Отже, якщо полюси джерела з'єднати провідником, то під дією поля вільні заряджені частинки в провіднику (в металевому провід­нику — електрони) рухатимуться, виникне електричний струм.

3. Перетворення енергії в джерелах струму.

Які б не були за конструкцією джерела струму, їх об'єднує те, що в процесі виконання роботи по розділенню елект­ричних зарядів, інші види енергії (механічна, теплова, хімічна тощо) перетворюються в електричну.

Так, в електрофорній машині та в генераторі в електричну енергію перетворюється механічна енергія.

Якщо спаяти дві дротини, виготовлені з різних металів, та нагріти місце спаю, то в дротинках виникне електричний струм. В такому джерелі струму, який називають термоелементом, внутрішня енергія нагрівника перетворюєть­ся в електричну енергію.

При освітленні речовини (селену, оксиду міді (І), кремнію) світлова енергія може безпо­середньо перетворюватися в електричну. Це явище називають фотоефектом. На ньому ґрунтується будова і дія фотоелементів. Термоелементи і фото­елементи широко використовуються в науці й техніці.

Перетворення хімічної енергії, що виділяється під час хімічних реакцій, відбувається у так званих гальва­нічних джерелах струму, до яких належать гальванічні елементи та акумулятори.

IV. Підсумок:

Запитання до учнів у ході викладу нового матеріалу:

1. Які умови виникнення та існування електричного струму?

2. Що таке джерело струму?

3. Які перетворення енергії відбуваються всередині джерела струму?

4. Які ви могли б назвати джерела електричної енергії? Чим вони істотно відрізняються між собою?

V. Домашнє завдання: Опрацювати конспект.