івна,
вчитель початкових класів,,
Великорудківської ЗОШ І – ІІІ ступенів
Диканської районної ради
Полтавської області Тема. Узагальнюючий урок за темою « Рослини».
Мета. Закріплювати знання учнів за темою «Рослини»; розвивати вміння використовувати набуті знання і вміння у новій ситуації; вчити працювати у групі; виховувати почуття колективізму.
Тип уроку: урок – змагання.
Обладнання: кросворди на окремих аркушах; «бочечки» з номерами запитань у торбинці.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Шановні, діти!
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні у нас змагання.
Ми вже про рослини дізнались багато,
То ж треба знання усім показати.
Дві команди зустрінуться у поєдинку на звання Розумників і розумниць. Сьогодні вам треба продемонструвати: знання за темою «Рослини»,свою ерудицію, швидкість мислення, знання навколишнього світу.
Для проведення змагання клас потрібно поділити на дві команди. (Поділ класу на дві команди.)
ІІ. Проведення змагання.
- Починаємо розминку, яка і є стартом гри «Розумники і розумниці».
Умови розминки: за 30 с відповісти на 10 запитань; кожна правильна відповідь оцінюється 1 балом.
Запитання для розминки
1 команда
1. Що називають « зеленим дивом землі» ? (рослини)
2. Як називається корінь у картоплі? ( бульба)
3. Коли рослини виділяють кисень? ( вдень)
4. Як називають листя у сосни, ялини? (хвоя)
5. Де живуть водорості? ( у воді)
6. Яких органів немає у мохів? ( кореня, квітки)
7. Як пристосоване насіння клена до розповсюдження? (крильця)
8. За допомогою якого органу розповсюджуються суниці? (вусики)
9. Що збирають бджоли з квітів? (нектар)
10. Назвіть одним словом ці рослини: клен, вишня, тополя, сосна.(дерева)
2 команда.
1. На скільки «царств» ділиться жива природа? (5)
2. З якого органу рослини утворюються плоди і насіння? (з квітки)
3. Що виділяють рослини під час дихання? (вуглекислий газ)
4. За яким органом розрізняють дерева, кущі, трави? ( за стеблом)
5. Як називають дерева і кущі з листям –хвоєю? (хвойні)
6. Як називають корінь у проліска?
7. Як називають рослини, що не мають справжніх органів?
( водорості)
8. Які види рослин утворювали на Землі дрімучі ліси мільйони років тому? ( хвощі, папороті)
9. За допомогою чого запилюються рослини з дрібними квіточками? (вітром)
10. Яка кімнатна рослина розмножується листками? (фіалка)
(підведення підсумків)
Другий етап гри називається
« Заморочки з бочки»
Умови конкурсу: капітани дістають з торбинки «бочечки» з номерами; учитель зачитує завдання під відповідним номером; повна і правильна відповідь оцінюється 1 балом.
Завдання
1. Доведи, що рослини живі організми. (дихають, живляться, ростуть, розмножуються, відмирають)
2. Назви органи рослин. ( корінь, стебло, листок, квітка, плід, насіння)
3. До якої з трьох груп ( дерева, кущі, трави) належать ці рослини: соняшник, шипшина горобина, ялина, ялівець, барвінок)
4. Назви умови проростання насіння. (тепло, повітря, волога)
5. Щасливий випадок.
6. Як виростити рослину без допомоги насіння? (за допомогою живця, вусиків, бульби, цибулини, кореневища, листка)
7. Як можуть захищатися рослини від знищення ( колючки, гіркий смак, багато насіння, розмножуються кореневищем)
(підведення підсумків)
Наступний етап гри називається
«Ти - мені, а я - тобі»
Кожен учень дома готує по одному запитанню команді – суперниці.
Оцінювання: за кожну правильну відповідь – 2 бали; за кожне питання, на яке команда –суперниця не відповіла, а відповідь «запитуючого» правильна – 1 бал.
( підведення підсумків)
Наступний етап гри – «Кросворд»
Складається з двох частин. І – відгадай кросворд.
Кросворд для команди N 2
11 | ||||||
13 | ||||||
9 | 10 | |||||
12 | ||||||
8 | ||||||
14 | ||||||
Кросворд для команди N1
5 |
| |||||
4 | ||||||
6 | 7 | |||||
3 | ||||||
2 | ||||||
1 | ||||||
Запитання до кросворду1
1. Без рук, без ніг, а по тичині в’ється. ( горох)
2. Сидить дівка у коморі, а коса її надворі. ( морква)
3. Сам червоний, а чуб зелений. (буряк)
4. Довгий, зелений.
Добрий солоний, добрий і сирий
Хто він такий? (огірок)
5. Хоч зубів багато маю,
Та нічого не кусаю.
Сама свиням і коровам
Я на зуби попадаю. ( кукурудза)
6. Що за голова, що лиш зуби та борода? (часник)
7. На городі, щоб дозріти
Треба добре загоріти.
Ми червоні і рум’яні,
Соковиті й запашні.
На шматочки нас поріж,
Посоли і з хлібом їж. (помідори)
Запитання до кросворду 2
8. Не кінь, не віл, а прив’язаний. (гарбуз)
9. Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (квасоля)
10. Сидить баба, серед літа в сто сорочок одіта. (капуста)
11. І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, бо я добра. ( картопля)
12. Я кругленька, червоненька.
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. (редиска)
13. Сімсот соколят на одній подушці сплять. (соняшник)
14. Сидить Марушка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає. (цибуля)
ІІ частина
Розгадані назви овочів поділити на три групи: однорічні, дворічні, багаторічні.
( Кожна частина цього етапу оцінюється окремо. )
ІІІ. Підсумок уроку. Визначення переможців.


