Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Урок біології 9 клас ( 90 хв.)
Здібності. Схильності. Обдарованість.
Мета: формувати в учнів поняття про здібності, вивчити природу, структуру, умови розвитку здібностей; вчити самостійно працювати з джерелами інформації; розвивати в учнів логічне, критичне мислення; вміння аналізувати. Синтезувати та узагальнювати матеріал; здатність до самоаналізу, самоспостереження; виховувати вміння спілкуватися.
Обладнання: словник термінів з теми, тести, портрети видатних діячів науки, літератури, виставка учнівських робіт, музичні записи, картки з питаннями.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Емоційний настрій на плідну працю (музичний запис)
ІІ. Мотивація та актуалізація учбової діяльності.
Ми продовжуємо вивчати структуру особистості. Я рада бачити вас сьогодні. я бачу розумні обличчя та спокій у ваших очах.
Для того щоб плідно попрацювати пропоную дати відповіді на питання:
Тестування (взаємоперевірка)
Готуючись до сьогоднішнього заняття я запропонувала вам презентувати своїм товаришам і гостям ваші досягнення в різних галузях діяльності – від навчальної до творчої.
- Як на вашу думку, що було умовами успішного виконання цих робіт?
Учні: мотиви, знання, вміння, досвід, цілі, здібності тощо.
- Чи погодитесь ви з тим, що саме від ваших здібностей залежало, якою мірою ви оволодієте знаннями і вміннями для досягнення високих результатів у вашій діяльності?
Учні: так
Одже, тема сьогоднішньої зустрічі «Здібності. Схильності. Обдарованість»
- Що таке здібності? Яка їхня природа?
Щоб розв’язати це питання. я пропоную вам дати аналіз результатів досліджень учених-психологів.
( виступ учнів від імен вчених)
Виступ від імені Альфреда Біне та Френсіса Гальтона.
- Одже природа здібностей – біологічна чи соціальна?
- Кого ви підтримуєте – Біне чи Гальтона?
Клас поділяється на групи 5-7 осіб (на обговорення 3-5 хв)
Учні оголошують результати дискусії.
- Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
- Чи була ця думка достатньо аргументованою, доведеною?
- Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливим?
Отже. ви правильно зрозуміли, що здібності людини мають біосоціальну природу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Спадковість дає людині певні психофізичні якості – розміри нервових центрів кори й підкорки, які відповідають за пам'ять, увагу – тобто задатки здібностей. Реалізація ж здібностей залежить від умов середовища, навчання, виховання. Проте, за сучасними дослідженнями,70% відмінностей у здібностях людей залежать від генетичних причин, 30% - від факторів середовища.
- Як на вашу думку, які ще умови, крім спадковості й середовища впливають на розвиток здібностей?
- Чи повинна людина бути здоровою?
- Чи погоджуєтесь ви з тим, що чим багатший життєвий досвід, тим легше люди досягають успіху в діяльності?
- Який висновок слід зробити зі слів Томаса Едісона – відомого американського винахідника і підприємця, який на запитання про причину його геніальності відповідав, що вона є результатом 99% поту і 1% таланту?
Інтерактивна схема

СПАДКОВІСТЬ ДОСВІД
ІНДИВІДУАЛЬНІ
АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ
ОСОБЛИВОСТІ


![]()
НАВЧАННЯ ЗДІБНОСТІ ВОЛЯ
ВИХОВАННЯ
|
Т В О Р Ч І

![]()
![]()
до логічного артистичні
мислення спортивні

![]()
![]()
математичні музичні

![]()
![]()
лінгвістичні просторово-

візуальні

РОЗУМОВІ ХУДОЖНІ
ЗАГАЛЬНІ
- Яким же чином проявляються здібності в людей?
Вони можуть проявитися і в дуже ранньому віці, і в зрілому, вони можуть бути специфічними і різнобічними. Впевнитися в цьому можна, досліджуючи біографії відомих людей. Видатних діячів науки, літератури, мистецтва. (,А. Ейнштейн, , Мендєлєєв Д. І., -Корсаков - розповідь учнів про їх досягнення ). Згадуючи про цих видатних людей, ми називаємо їх здібними, талановитими, геніальними. Давайте визначимось відносно цих понять. У вас є словнички термінів. встановіть логічні зв’язки між поняттями, побудувавши логічний ланцюжок.


ЗАДАТКИ ЗДІБНОСТІ ОБДАРОВАНІСТЬ
![]()
ТАЛАНТ ГЕНІАЛЬНІСТЬ
- Чому я розмістила перелічені здібності у два рядки?
- Як би ви назвали ці рядки?
Допомогти вам у цьому зможе робота над текстом підручника.
Отже, за функціональними особливостями півкуль мозку, людей поділяють на правшів і шулік. Давайте з’ясуємо простими дослідами хто ви є?
Дослід № 1
Не замислюючись переплетіть пальці рук. Великий палець якої руки зверху – та є провідною рукою.
Дослід № 2
Візьміть ручку. Спробуйте націлитися на якийсь об’єкт і дивлячись обома очами. Закрийте одне око, потім інше, якщо зміщення при закриванні лівого ока в лівий бік – ліва півкуля відома, якщо в правий - права півкуля відома.
Дослід № 3
Схрестіть руки на грудях ( поза «Наполеона») – ведуча рука лягає зверху.
Дослід № 4
Почніть аплодувати – активно переміщується провідна рука.
Дослід № 5
Якщо в людини ліве вухо більше за праве - досягає успіху у точних науках.
Якщо праве вухо більше – перед вами – природжений гуманітарій.
Отже розумові здібності переважають більше у правшів, художні – у шулік. Логічний стиль мислення – у правшів, а конкретно - образний – у шулік.
Але слід пам’ятати, що до 20 років мозок людини має здатність до пластичності і ви можете розвинути будь-які здатності.
Давайте повернемося до записів на дошці і з’ясуємо, як проявляються перелічені здібності – чи тільки в одному. чи в багатьох видах діяльності?
Учні: І так, і так.
Таким чином, якщо здібності проявляються у багатьох видах діяльності (у навчанні, праці, грі тощо), то їх називають – загальними, а якщо в окремій діяльності – спеціальними. Відомо. що здібності мають два основні рівні прояву – репродуктивний (коли людина відтворює те, що вміє ) і творчий.
- В якому випадку можна сказати, що людина має творчі здібності?
Учні: Коли вона генерує нові ідеї, знання, вміння, навички, використовує їх в нових ситуаціях, має свої власні судження, здатна фантазувати.
- Чи є саме ви творчими людьми?
У наш час люди все більше усвідомлюють, що саме творчість є найважливішою складовою особистого щастя і професійного успіху. На жаль більшість людей упевнена, що здатність творити – вроджена і її не можна розвинути.
Щоб дізнатися, чи є у вас творча жилка, спробуйте згадати свої власні творчі досягнення. Велику коробку, яка перетворилася на будиночок, незвичайну фігуру зі снігу…Ось перед вами пластилін, з якого виліплюєте черв’яка з натхненням Родена або Мікеланджело. Згадали своє захоплення життям і бажанням експериментувати, грати? З роками ми всі приходимо до одного результату: наш творчій рівень помітно знижується – нам стає не цікаво лазити по деревах, будувати замки з піску. Іронія долі у тому, що кожен з нас – природжений художник, поет, музикант, експериментатор. Згадайте розмаїття барв фломастерів, олівців, якими ми користувалися в дитячому садочку! У доросле життя ми вступаємо з одноразовою ручкою в кишені. Усі кольори всихають до синього, як і наші творчі здібності.
- Що ж підтримує вогонь творчості?
Ми зробимо декілька кроків
По творчих, майбутніх сходах
Побачим свої дарування
Відчуєм великі пригоди…
(робота у групах по витягнутим завданням на кольорових картках)
І крок – «Стати дитиною»
ІІ крок – «Оживити слово»
ІІІ крок – «Здобути нові враження»
ІV крок – «Зробити собі подарунок»
Групи презентують свої наробки.
Я дуже рада, що ви всі є обдарованими дітьми, бажаю вам наполегливо розвивати й далі свої здібності. А щоб підсумувати наше заняття пропоную роботою над проблемними питаннями:
1. Чи згодні ви з твердженням, що швидкість виконання завдання є показником здібностей?
2. Чи можна розглядати високий рівень знань, умінь, навичок особистості як найважливіший показник її здібностей?
3. Чи є задатки обов’язковою передумовою її здібності?
4. Чи передаються здібності спадково?
Підсумок
Сьогодні на занятті ви впевнилися, що кожний з вас є індивідуальністю і має свої власні здібності, уподобання, своє сприйняття й розуміння світу. Тому кожен з вас є унікальним і неповторним. Саме в цьому і полягає цінність кожного окремого людського життя.
Домашнє завдання: прочитати параграф 83,84


