Тема. Народні художні промисли західних областей України.
Майстер-клас: виготовлення виробів.
Оформлення класу:
Клас №1
Крісла розставлені трикутником. По одній стороні сидять учні, по другій – учителі, по третій – вучитель-ведучий, який керує навчально-виховним процесом уроку. В середині – столик, на якому стоїть макет трикутника, під яким різні орнаменти, де присутня ця геометрична фігура. Встановлено екран та мультимедійний проектор.
Клас №2
Оформлення класу як творчої майстерні для виконання групової роботи. Виставка-експозиція виробів. Встановлено екран та мультимедійний проектор.
Мета:
навчальна:
- розширення кругозору та розвиток пізнавально-пошукової діяльності учнів з географії галузей легкої промисловості; народних художніх промислів;
- закріплення знань щодо особливостей розташування народних художніх промислів західних областей України: писанкарства, вишивки, бісероплетіння, розпису та декупажу;
- систематизація знань про фактори, які впливають на розміщення галузей народних художніх промислів; щодо створення презентацій;технологій виготовлення виробів з писанкарства, вишивки, бісероплетіння, розпису, декупажу;
- удосконалення вмінь і навичок при роботі з прикладними програмами;
створення проектів із використанням інформаційно-комунікаційних технологій; роботи в групах.
- формування навичок та умінь складати і виконувати композиції з різних видів ужиткового мистецтва;
розвиваюча:
Розвивати:
- пізнавальну і творчу активність учнів з географії, художньої культури, трудового навчання та інформатики; художній смак при розробці композиції;
- інтерес учнів до навчальних дисциплін, до самостійної, пошукової, творчої та дослідницької діяльності;
Сприяти:
- створенню умов для розвитку творчих, креативних здібностей учнів,
упевненості в собі, уміння застосовувати інновації, приймати рішення,
працювати в групах, знаходити і використовувати інформацію, взяту
з різних джерел;
- формуванню творчої свідомості та комунікаційних компетентностей учнів;
- удосконаленню партнерської діяльності «учень - учитель».
виховна:
- виховувати повагу до національної спадщини декоративно-ужиткового мистецтва західних областей України;
- виховувати акуратність, старанність під час виконання практичних завдань; кмітливість та наполегливість при роботі з новими пристроями ІКТ;
- вміння працювати в групах.
Форми роботи: бесіда, діалог, групова робота, мультимедійні презентації, відеоролики.
Тип уроку: урок використання знань, умінь, навичок;
бінарний з елементами проектної, практичної, творчої, дослідницько-пошукової робіт; майстер-клас із писанкарства, вишивки, бісероплетіння, розпису та декупажу. Термін проведення: 2 спарені уроки.
Навчально-методичне забезпечення: ноутбук, мультимедійний проектор, комп’ютерні презентації, відеоролики; нитки (вишивальна, бісерна), бісер, ножиці, голки, булавки, фарби, пензлі, тканина, міліметровий папір, цвяхи, молоток, дерев’яна рейка, різні види пляшок, коробок, баночок, серветок, клей ПВА, лак, писачки, віск, свічка.
Очікуваний результат
Учень:
· знає про галузі легкої промисловості та народні художні промисли західних областей України;
· характеризує особливості, специфіку, фактори, які впливають на розміщення галузей легкої промисловості, народних художніх промислів;
· уміє підібрати і систематизувати матеріал із географії, художньої культури для підготовки проекту; користуватися різними мультимедійними програмами та програмами пакету MS Office для створення проектів ,відеороликів; та різними видами технік і матеріалами для виконання творчих та практичних робіт; брати участь в колективній роботі;
· висловлює судження про специфіку галузі, особливості розміщення її та технологію виготовлення виробів народних художніх промислів;
· аналізує зібрану інформацію, вибирає креативний спосіб та методи представлення даних галузей;
· дотримується правил техніки безпеки: при роботі з різними матеріалами та інструментами, послідовності виконання різних видів робіт, при роботі з комп’ютерною технікою.
Етапи роботи
1. Підготовчий.
Клас поділено на п’ять груп. Кожна група отримала випереджувальне завдання творчої, дослідницько-пошукової роботи, яке пов’язане із пошуком інформації про особливості, специфіку та фактори, які впливають на розміщення галузей легкої промисловості, народних художніх промислів західних областей України.
2. Планування.
Члени груп проводять обговорення завдання, планують чіткі дії, обирають форми і методи роботи, розподіляють обов’язки між членами групи.
3. Пошуковий.
Це дослідницький етап, який полягає у пошуку інформації
по даній темі, її систематизації та обробці.
4. Аналітичний.
Аналіз зібраної інформації, пошук оптимального способу
досягнення поставленого завдання; покрокове планування роботи під час створення мультимедійних презентацій та відеороликів; вибір креативних способів і методів представлення групових проектних робіт.
5. Практичний.
Реалізація запланованих кроків. Створення мультимедійних
презентацій про особливості, специфіку та фактори, які впливають на розміщення галузей народних художніх промислів західних областей України та відеороликів про технологію власних виробів із писанкарства, вишивки, бісероплетіння, розпису та декупажу.
6. Презентаційний.
На першому уроці проходить дискусія на виявлення асоціативного мислення про трикутник, його різностороннє трактування, зв’язок з легкою промисловістю, народними художніми промислами, художньою культурою та народними виробами. Групи демонструють мультимедійні презентації однієї з галузей народних художніх промислів: писанкарства, вишивки, бісероплетіння, розпису та деку пажу.
На другому уроці проходить майстер-клас: демонстрація відеороликів про початок виконання певного виду робіт з писанкарства, вишивки, бісероплетіння, розпису та декупажу та практичне закінчення виробів.
Хід уроку
1. Вступне слово.
Вчителя географії
Сьогодні ми з вами будемо розмовляти про різні речі та різні сфери нашого життя.
Урок особливий. І його умовним символом буде трикутник. Ви запитаєте, а яке він має відношення до нашого уроку та географії? Отож внесемо ясність. (на моніторі висвітлюється трикутник).
Пригадаймо з чим у вас асоціюється трикутник.
Трикутник це:
Ø
Уособлення початку чогось нового, оскільки з усіх фігур це перша і найпростіша фігура;
Ø Бермудський трикутник: Флорида, Бермуди, Пуерто-Ріко;


Ø Символ творчості, триєдиної суті світу (св. Трійця : Бог-син, Бог-отець, Бог-Духа святого);


Ø
Нерозривної тріади: «Людина-земля-небо»;
Ø Символ людського життя, його основних фаз: «Дитинство-зрілість-старість»;


Ø Єгипетська емблема Бога;


Ø Піфагорійський символ мудрості;

Ø Мати – батько – дитина;

Ø Знак, який означає чоловічу та жіночу стать;


![]()
Ø Знак, який вказує на основні потреби людини для її життя: «їжа – одяг - взуття»

Ø Трикутник – це тріада майстерності педагога, учитель-надавач послуг(знань та умінь) – учень- отримувач послуг( знань та умінь) – знання та уміння (продукт їхньої спільної діяльності).

Учитель географії:
ü Які дві галузі представлені у передостанній тріаді? (Харчова, легка)
Сьогодні легка промисловість- це галузь де є багато запитань і мало відповідей.
ü Які галузі відносяться до легкої промисловості?
Швейна (На давальній сировині)
Текстильна (тканина, нитки, пряжа, рушники, килими, гобелени)
Трикотажна
Шкіряно-взуттєва
Шкіргалантерейна
Хутрова
Художні промисли
Професії людей:
килимарниці,


вишивальниці,
ткачі,


гончарі,
різьбярі по дереві, кістці та рогу,
майстри декоративного розпису,
склороби – гутники,

золотарі – ювеліри,

ковалі,


майстри лозоплетіння і художньої обробки шкіри та інші професії.)
Вчитель географії:
ü Які трудові ресурси задіяні найбільше в легкій промисловості (жіночі)
ü З якими галузями легка промисловість має найбільш тісні зв’язки (с/г, хімічна промисловість, машинобудування)


ü
Закінчіть думку: Легка промисловість забезпечує потреби населення (тканинах, взутті, одязі)
ü Які фактори розміщення підприємств легкої промисловості (сировинний, споживчий, трудові ресурси)


Висновок: Ви отримали знання від учителя. Ви учні, які ввібрали у себе знання. І результатом сьогодні нашої діяльності буде використання ваших знань і умінь. МОНІТОР (учитель-учень-знання і уміння)

2. Мотивація навчальної діяльності
Учитель географії
Легка промисловість – найбільш динамічна галузь, яка повинна враховувати швидку зміну моди, смаків, уміти вчасно схоплювати специфіку масового ринкового попиту на її вироби.
Народні художні промисли в Україні є невід’ємною складовою української культури. Вони увібрали в себе риси, притаманні окремим етнографічним регіонам країни. З покоління в покоління передавалися таємниці технічної та технологічної майстерності, вдосконалювалися прийоми обробки природних матеріалів. У ряді населених пунктів існували школи традиційного народного мистецтва.
Під впливом кліматичних і природних умов, особливостей побуту українців, властивостей місцевої сировини та історичних чинників у кожному регіоні України виробляли місцеві предмети художніх промислів. Одним із найбагатших на різноманіття народних промислів сучасних осередків є Західна Україна.
Широта душі й тепло рук людських у виробах народних промислів.
Перед вами було поставлено завдання яке вимагало від вас вміння працювати в групі, займатись пошуково-дослідницькою роботою і творчо підійти до оформлення зібраних матеріалів.
Вчитель інформатики
Я вітаю вас і запрошую до творчої співпраці. Бажаю,
якнайкраще продемонструвати ваші роботи з таким ентузіазмом і завзяттям, які ви показали під час підготовки проекту. Все це ви створювали з використанням комп’ютерної техніки, набутих навиків на уроках інформатики. Ви пригадували роботу з прикладними програмами і системою пошуку в Інтернеті. Знайомились з новими пристроями, які допомагали вам при створенні проекту.
2. Мультимедійна презентація народних художніх промислів західних областей України.
Учитель художньої культури
Декоративно-ужиткове мистецтво – найдавніший вид художньої діяльності людини.
Предметний ряд декоративно-ужиткового мистецтва охоплює створення та оздоблення виробів здебільшого побутового призначення з глини, каменю, металу, дерева, тканини з високим рівнем художньої виразності та самобутності, що відрізняє їх від звичайного ремесла. Предмети суто декоративного мистецтва виконують роль прикраси без їхнього прямого використання у побуті.
Вироби декоративно-ужиткового мистецтва покликані поєднувати в собі красиве і корисне, задовольняти водночас практичні, естетичні та духовні потреби людини.
Твори декоративно-ужиткового мистецтва повсякчас впливали і впливають на людину, її емоційний та духовний стан, виражають естетичні уподобання нації та етносів. Вони “розповідають” мовою форм, знаків, кольору, орнаменту про історію, релігію, культуру різних народів за багато тисячоліть до того, як виникла писемність. З тих давніх часів і до сьогодні рукотворність, віртуозне володіння техніками, формотворення і декорування стають визначальними ознаками декоративно-ужиткового мистецтва.
Кожна річ, яка зроблена руками майстра несе енергетику добра, любові, тепла, Тому, іноді, річ стає для вас улюбленою, дорогою. Ви отримуєте від неї позитивні емоції, які несуть стимул життя. І знову ми отримуємо трикутник: майстер – виріб – людина.
4. Майстер-клас: “Техніка виконання народних художніх промислів західних областей України: писанкарства, вишивки, бісероплетіння, розпису та декупажу”.
Учитель трудового навчання
Декоративно-прикладне мистецтво – предметно-духовний світ людини, який включає в себе численні види художньої практики. Це художнє ткацтво, килимарство, вишивка, в’язання, мереживо, вибійка, розпис, одяг, художня обробка шкіри, художня обробка дерева, художнє плетіння, художня кераміка, художнє скло, художня обробка кістки, вишивка, писанкарство, бісероплетіння.
До прикладної галузі декоративно-прикладного мистецтва відносили ужиткові твори. Ужитково-прикладне мистецтво з його багатством матеріалів, декоративних технік утворює надзвичайно розгалужену систему, яка охоплює сферу знань, естетичні погляди, смаки.
5. Показ відеороликів про перший етап виконання учнями робіт.
6. Практична робота:
Клас поділений на 5 міні майстерень, на робочих столах всі матеріали для виготовлення певного виду роботи.
Інструктаж з ТБ; інструкція щодо виконання робіт; технологія виконання виробів.
До роботи залучаються всі гості уроку.
7. Підсумок уроку. Рефлексія.
Заключне слово вчителів, аналіз виконаної роботи учнями, побажання, зауваження, похвала.
Рефлексія. Показ фото світлин про цікаві моменти проведених уроків під музичний супровід. Згадуємо цікаві моменти уроку. Коментуємо, що вдалося, а що ні.


