Тема. Стан природи і настрій людей у поезіях Лесі Українки. Розповідь про життя і творчість поетеси. Леся Українка «Давня весна».

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки; формувати навички роботи з віршованим текстом, уміння висловлювати свої думки, відчувати емоційний стан поезії; закріплювати вивчене про видатних поетів України; збагачувати словниковий запас учнів; виробляти вміння співпрацювати з творами, активізувати діяльність дітей на уроці, виховувати співчутливість, викликати захоплення силою духу поетеси.

Обладнання. Портрет Лесі Українки; таблиці етапів уроку, стовпчики слів, грамзаписи: П. І.Чайковський «Пори року. Квітень», пісня «Давня весна» у виконанні Кубанського хору.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

1. Привітання.

Усміхнися всім навколо: небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов′язково день тобі – веселим буде!

- Усміхніться один одному і з таким бадьорим настроєм почнемо працювати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Пригадайте, яку ми зараз вивчаємо тему? (Поетична світлиця)

- Твори яких жанрів вміщено в ній?(Вірші)

- Вірші яких видатних поетів ми вже читали в цьому розділі?(Т. Шевченка, І. Франка, П. Тичини, М. Рильського)

2. Інтерактивна гра «Карусель».

- А тепер ми пограємо в гру «Карусель»: перевіримо як ви знаєте життя і творчість цих видатних поетів.

(Учні стають у два кола: учні внутрішнього кола – «вчителі», зовнішнього – «учні». «Учителі» задають запитання, «учні» - відповідають, причому пересуваються за командою тільки учні зовнішнього кола. Гра продовжується до того часу, поки всі учні не дадуть відповіді на всі запитання. Якщо відповідь правильна – «вчителі» ставлять «+», якщо ні – то « -

IMG_1452.JPG

- Коли вперше було видано «Кобзар» ?(1840)

- За допомогою яких слів вдалося зобразити грізні сили природи як живих істот?(Реве, стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива, горами хвилю підійма.)

- Як хотіла зима розправитися з першими весняними квітами у вірші І. Франка «Дивувалась зима»? (…Дунула на них з уст ледяних, і пластом почала сніг метати на них.)

- Що кує коваль у вірші І. Франка « У долині село лежить»?(Тут кується краща доля)

- Які твори написав І. Франко для дітей? («Коли ще звірі говорили», «Лис Микита», Грицева шкільна наука»)

- Хто був батьком Павла Тичини? (Сільський дяк)

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Що найбільше любили лісові дзвіночки? (Любим сонце, небосхил і сонце, світлу тінь, сни розкішні, всі гаї затишні: тінь! Тінь!)

- На чому їздив по Сахарі М. Рильський?( На стільці по Сахарі)

3.Підсумок. Молодці! Ви добре справились із завданням.

ІІІ. Підготовчі вправи до сприймання нового матеріалу.

1.Вправи на дихання.

2. Гра «День і ніч».

На команду «Ніч» учні закривають очі і слухають. Учитель повільно називає звуки. Учні з′єднують їх у слова і на команду «День» називають утворене слово. [ в е с н а ], [л и с т я ч к о], [й а б л у н′ к а ], [в е с е л а й а].

- Назвіть слова, у яких більше звуків, ніж букв.(веселая)

3. Розчитування.

а)Читання вірша з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

В…ш…ньк… - ч…р…ш…ньк…, ч…рв…н… …., сп…л…,

Ч…г… ж б… в… т…к в…с…к… в…р…сл… н… г…лл….

б)Розділіть і прочитайте.

«Вишеньки» «Тишаморська» «Мамо, ідевжезима» «Назеленомугорбочку» «КрасоУкраїни, Подолля!» «Снігзморозомпоморозив» «Біданавчить»

- Які за жанром ці твори? Чи всі згадані твори є віршами?

- Для кого писала поетеса ці твори?

- Так, для дітей, тобто для вас, написала Леся Українка ці вірші у 1891році. То скільки років минуло з того часу?(більше 100років)

ІV. Оголошення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці у «Поетичній світлиці» ми будемо продовжувати знайомитися із творчістю Лесі Українки, зокрема з віршем «Давня весна». Пролистаємо сторінки усного журналу.

V. Сприймання та засвоєння матеріалу.

Сторінка перша – «Моє слово про поетесу»

1.Розповідь учителя.

- Народилася Лариса 25лютого 1871року у місті Звягелі на Волині і була другою дитиною в родині Олени Петрівни і Петра Антоновича Косачів. У дитинстві вона була дуже жвавою і допитливою дівчинкою. У чотири роки вона вже читала. Далі мою розповідь про Лесю Українку продовжать мої помічники.

Сторінка друга – «Біографічна».

IMG_1449.JPG

1 – й учень. Ларису по-домашньому кликали Леся, а в п′ять років вона попросила, щоб її звали Лесею завжди. Коли вона ще не вміла читати, батько навчив її переказувати байки Леоніда Глібова, Казки Олександра Пушкіна. Улюбленими творами дівчинки стали вірші .

2 – й учень. Літературну діяльність Леся почала рано. У 9 років написала перший вірш «Надія». Коли дівчинці було 13 років, з′явився перший друкований її вірш «Конвалія» у львівському журналі «Зоря».

3 – й учень. Мати, відсилаючи вірші до друку, підписувала їх псевдонімом «Леся Українка» і «Леся», бо дівчинка була ще малою, а «Українка» означало «дівчинка з України».

4 – й учень. Доля наділила Лесю дивовижними здібностями, але примусила виборювати життя в щоденних муках і стражданнях. Під час свята Водохреща в Луцьку дівчинка промочила ноги в крижаній воді. Спочатку у неї стала боліти нога, потім рука. Діагноз – туберкульоз кісток, а потім і легень, і нирок. Та ще в дитинстві поетеса засвоїла правило: щоб не плакати, треба сміятись.

5 – учень. їнка лише 42 роки і 30 з них плідно працювала на літературній ниві. їнка 1 серпня 1913 року в місті Сурамі в Грузії. Похована в Києві на Байковому кладовищі.

Дякую, мої помічники, за цікаві розповіді. Справді Леся прожила коротке життя, але вона залишила великий літературний спадок. Наступна сторінка нашого журналу «Я в серці маю те, що не вмирає»

VІ. Опрацювання твору Лесі Українки «Давня весна».

1. Вступне слово вчителя.

-Леся Українка дуже любила Українську природу, присвятила їй багато віршів. Але особливо вона любила весну – пору, коли все співає, цвіте, оживає. І саме про це вона написала у своєму вірші «Давня Весна».(Учитель під звуки мелодії П. І.Чайковського «Пори року» читає вірш напам′ять.)

1. Слухання вірша «Давня весна».

-Які почуття викликала у вас поезія?

- Хто є головними дійовими особами вірша?

2. Словникова робота.

а) Читання стовпчиків слів.

Весела квітки ясна

Радісна хатинка щедра

Співучії листячко цвіла

- Що спільного у словах першого стовпчика?(прикметники)

- Що спільного у словах другого стовпчика?

- Яке слово зайве у третьому стовпчику?

б)Доберіть синонім до слова хутко. Доберіть антонім.

в) З′єднайте слова з відповідним їх поясненням.

Стокрила затремтіло, замерехтіло, заблищало

замиготіло вітання, привіт

відгук багато крил

(Луна – відбиття звуку від якої-небудь перешкоди)

3. Повторне читання вірша мовчки.

- Чому саме весну обрала поетеса для вірша?(Навесні пробуджується природа, піднімається настрій, хочеться жити і творити)

- Який дарунок принесла весна поетесі?

Фізкультхвилинка

- Діти, станьте в коло і візьміться за руки. В народі говорять, що бажання виконуються тоді, коли дуже цього хочуть багато людей. У Лесі спочатку заболіли ноги. Підніміть голівки вгору і подумки загадайте бажання, щоб ніколи не боліли вони у вас. А тепер розімніть свої ніжки. (Далі вправа повторюється з руками, потім вправи для дихання ) А тепер вголос давайте побажаємо всім здоров′я. Діти хором промовляють: «Бажаємо всім міцного здоров′я!»

4.Робота над виразністю читання вірша.

а) Вправа «Вагончики». (Вчитель читає по одному рядочку вірша, учні повторюють за ним, приєднуючи наступний рядки)

5. Робота над образними засобами твору.

- Якою поетеса бачить весну?(веселою, щедрою, милою)

- Доберіть до цих прикметників синоніми.(весела – радісна, щедра – не жадібна, подільчива, мила – приємна, лагідна, приємна)

- Що означає вислів «співало все, сміялося, бриніло»?

6. Гра «Розвідники»

- Знайдіть і прочитайте прикметники, пов′язані з іменниками: пташки(співучії), шум(зелений), луна(веселая), листячко(зелене), квітки(білесенькі), в хатині(тісній), пісні(пташині).

7. Робота в групах.

1група. Знайти і прочитати рядки, в яких весна виступає як жива істота. (Промінням грала, сипала квітки, летіла хутко, усе загомоніло, співало все, сміялося.)

2 група. – Опишіть, якою ви уявляєте собі героїню цього вірша.

3 група. Який дарунок принесла весна поетесі? Як змінилися почуття героїні?

(Лежала хвора й самотна. Ні, не забула, у вікно до мене)

4 група. Спробуйте пофантазувати, як би ви хотіли, щоб склалося подальше життя поетеси.

VІІ. Підсумок уроку.

А зараз ми перегорнемо останню сторінку нашого усного журналу, яка називається «Епілог або післямова»

1. Слухання «Давньої весни»

Композитори багато віршів Лесі Українки поклали на музику. Я пропоную вам послухати вірш «Давня весна» у виконанні Кубанського хору.(звучить пісня в запису).

2. Бесіда.

- Як ви гадаєте, що таке весна для хворої Лесі?(Це надія на краще майбутнє, на одужання.)

- Як ви думаєте, чому вірш названо «Давня весна», а не просто «Весна»?(Мабуть враження від весни, яку згадує поетеса були такими сильними, що воно не забулося і через багато років.)

- Яке значення має весна у житті всіх людей і в житті Лесі Українки?(Весна пробуджує все навколо, впливає на почуття людей, їх настрій. Гілочка яблуні, яка заглянула у вікно до хворої Лесі, приглушила її страждання, надихнула на творчі звершення)

- А зараз, як підсумок, ми складемо сенкан. Що це означає?

Леся Українка

Розумна, талановита.

Створювала, боролася, страждала.

Я захоплююся її життям і творчістю.

Леся Українка – велика поетеса.

VІІІ. Домашнє Завдання.

Вивчити напам′ять вірш «Давня весна», намалювати образ весни.