Українське читання
2клас
Тема:В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Мета:Працювати над технікою читання дітей, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, розвивати уміння читати текст в особах, виховувати бажання працювати, допомагати мамі.
Хід уроку
І. Мовна розминка
1. Ан –ан –ан-дме холодний вітрюган
Це – це - це - сипле сніг прямо в ліце
Уха – уха – уха – щипа мороз ніс і вуха
Имо – имо - имо – до хати біжемо.
2.Читання слів на одному диханні.
жук шаль
жир шити
жар шість
жаль шов
жест шапка
жучок шкала
живіт шубка
3.Роз єднай слова і прочитай прислів’я.
Людинакраснанесловамиадобримиділами.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми знайомимось з оповіданням В. Осєєвої «Сини». В. Сухомлинського «Сьома дочка». Знайомлячись з ними до кого з персонажів підходить це прислів’я.
ІІІ. Робота над оповіданням Осєєвої.
1. Завдання перед читанням.
- Хто із хлопчиків проявив любов до своєї матері?
2. Виразне читання вчителем.
- Помітьте, які слова ви не зрозуміли.
3. Словникова робота.
Спритний заслухались крутиться
Сильний зупиняються перевертаються
Старенький заливаються розпліскується
- поставте питання до першого стовпчика, третього стовпчика.
- поясніть значення слова спритний
Робота зі словником синонімів
4. Самостійне читання тексту
5. Читання тексту по частинам
І частина
- Хто зустрівся біля криниці?
ІІ частина
- що перша жінка сказала про свого сина?
ІІІ частина
- що друга жінка сказала про свого сина?
ІҮ частина
- Чому третя жінка мовчала?
- Як жінки несли воду?
- Що зрозуміло з цього опису?
- Що побачили жінки коли з явився І і ІІ хлопчик?
- Що зробив третій син?
- Що запитали жінки у дідуся?
- Чому дідусь побачив тільки одного сина?
6. Гра розвідники
- Відшукайте у тексті і порахуйте скільки разів зустрічається слово жінка – жінки (8разів)
7. Мовно-логічна вправа
( що, бачу, одного, я, тільки, сина, того.)
8. Гра «з єднай частини речення»
І старенький дідусь три хлопці вибігли
Набрали жінки сів відпочити на камінь
Аж раптом повні відра води й пішли
- Чому вчить нас це оповідання
- Яка головна думка
ІҮ. Робота над оповіданням «Сьома дочка» В. Сухомлинського.
1. Розповідь про письменника
- Чи відоме вам прізвище автора?
17 річним юнаком переступив поріг школи учителем мови і залишився в ній до кінця свого життя. Понад 35 років працював він учителем і директором школи. Його спостереження за поведінкою дітей вилились у книги, статті. Він написав понад 1500казачок, оповідань, легенд, які вчать доброті, щирості і людяності.
- Як ви думаєте про кого оповідання Сухомлинського?
2. Читання оповідання учнями мовчки
3.словникова робота
Сказала, промовила, щебетала – слова близькі за змістом
- Хто з доньок найбільше скучив за мамою
4.Вибіркове читання.
- Як доньки говорили про свою любов до матусі?
- Що зробила сьома донька?
5.Читання в особах.
6. Тест
1. У матері було
а)7 доньок
б)7доньок і один син
2.мама повернулася додому
а) через місяць
б)через день
3. коли мама ввійшла до хати, доньки почали говорити
а)про те, яка вона гарна.
б) як вони скучили за матер’ю
4.Сьома дочка нічого не сказала, а
а)дала мамі їсти
б)зняла з мами взуття і принесла їй води
Ү. Підсумок уроку
- Чи сподобались вам оповідання?
- Що в них спільного?
- Пригадайте прислів’я, яке ви прочитали на початку уроку
- Хто з персонажів творів робить так, як радить народ?
- Що ви перейняли повчального сьогодні на уроці?
Українське читання
2 клас
В. Осєєва «Сини».
В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Вчитель


