УКРАЇНСЬКА МОВА
Закріплення знань про головні та другорядні члени речення. Встановлення зв’язку слів у реченнях.
3 клас

Тема: Закріплення знань про члени речення. Встановлення зв’язку
слів у реченні.
Мета: закріпити знання учнів про члени речення; формувати
вміння визначати в реченнях головні й другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні за допомогою питань; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ
- Мі всі діти – українці,
Український славний рід!
Дбаймо, щоб про нас маленьких
Добра слава йшла у світ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Каліграфічна хвилинка
К У
(малюнок) Карпати – мальовничі гори України.
- У слові України визначте кількість звуків і букв. Поділіть це слово на склади.
- Діти, пам’ятайте! Ми з вами люди творчі. І ще одного такого як ти – не існує у світі. То будемо вчитеся організованості і самостійності…
2. Картка №1 (біля дошки)
Пишається над водою червона калина
Картка №2
Попереду на шляху заблищали калюжі.
Підкреслити головні члени речення, встановити зв’язок слів у реченні.
3. Фронтальне опитування.
Пригадайте:
- З чого складається речення?
- Які члени речення є головними?
- Що таке підмет? Присудок? (Підручник, с. 51)
- Які ще є члени речення, крім головних? Доведіть свою думку.
- Поширте речення другорядними членами.
Хлопці змайстрували.
(Перевірити роботу за карткою)
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Оголошення теми й мети уроку.
- За допомогою чого встановлюється зв’язок слів у реченні?
- Сьогодні на уроці ми будемо працювати над визначенням головних членів речення та встановленням зв’язку слів у реченні.
2. Підготовчі вправи.
- З поданих слів утворіть словосполучення.
(На дошці – таблиця)
Боротися (за що?)
Приїхати (куди?)
Любити (що?)
Учитися (як?)
Розповідати (про кого?)
Підійти (до чого?)
Говорити (як?)
Любов (до чого?)
- Що допомогло вам утворити словосполучення?
- Як встановлюємо зв’язок слів у реченні? Подібне завдання буде в домашній роботі.
3. Встановлення зв’язку слів у реченні, визначення основи.
1) Робота з підручником (Впр. 111, с.53)
- Спишіть речення, підкресліть головні члени.
- У ІІІ реченні встановіть зв’язок між словами.
Гори одягаються у різнобарвні шати.
(Шати – багате, розкішне святкове вбрання).
Гори (що роблять?) одягаються;
одягаються (в що?) в шати;
шати (які?) різнобарвні.
Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трішки відпочити.
Руки – вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки – вгору, руки в боки,
І зроби чотири кроки.
2) Запис речення під диктовку, встановлення зв’язку слів. (Один учень біля дошки), самостійно.
Пожовкле листя злітає на землю.
Листя (що робить?) злітає;
листя (яке?) пожовкле;
злітає (куди?) на землю.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
1. Творча робота (Впр. 114, с54) – по рядах
- Складені речення поширте другорядними членами.
2. Скласти речення за схемою: (на дошку!)
І варіант Яка? Хто? Що робить?
ІІ варіант Хто? Що робить? Де?
- Складене речення записати. Позначити основу.
3. Гра «Впіймай підмет і присудок».
Осіннє листя золотаве на стежку падає з гілля. Пливе по небу чорна хмара. Гілки беріз колишуться від вітру. Сутінки поволі впали на село.
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Які члени речення становлять основу речення?
- Що допомагає встановити зв’язок слів у реченні?
- Відновіть прислів’я. (На дошку таблицю)
Хочеш їсти калачі - … не сиди на печі.
Праця – здоров’я, … від багатства.
Здоровий дух… лінь хвороба.
Здоров’я дорожче… у здоровому тілі.
- Кращими працівниками сьогодні на уроці були …
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вправа 116, с.55; вправа 122 (усно).


