Урок читання

Тема: На чужу роботу дивитись – ситому не бути.

Українська народна казка «Колосок»

Мета: Вчити дітей читати в особах, аналізувати вчинки дійових осіб, давати

їм характеристики , виховувати бажання допомагати дорослим і один

одному, викликати негативне ставлення до ледарів.

Обладнання: Ілюстрації до казки, малюнки півника і мишенят, таблиці.

Хід уроку

I. Організація класу.

- Я рада вас бачити на уроці читання. Ми знову з вами в королівстві казок і будемо пізнавати нове, цікаве, казкове. Ну, що ж, починаємо.

II. Мовна розминка.

1.Учні читають із дошки прислів’я на одному мовному видиху. Після короткого видиху, паузи і вдиху читають прислів’я повністю, повторюючи 2-3 рази.

- Робота спільна – як пісня весела.

- Умілому усяка робота легка.

- Праця чоловіка годує, а лінь марнує.

- Хто нічого не робить, той ніколи не має часу.

2. Робота з чистомовкою.

- Щоб наше мовлення було правильним, працюємо з чистомовкою.

Че-че - че - влітку сонечко пече,

чу-чу-чу - всім спечу по калачу,

чі-чі-чі - не лежи на печі.

3. Робота зі складовою таблицею.

4. Стежина скоромовок!

- Пройдемося стежиною скоромовок.

Женчик – женчик невеликий,

На черчику черевики.

І шапочка чорненька,

І латочка червоненька.

III. Перевірка домашнього завдання.

- Зберіть усі знання і сили,

згадайте все, що дома вчили.

1) Тестування за казкою « Лисичка і журавель.»

Казка починається словами:

а) йшла Лисичка лісом ;

б) були собі Лисичка та Журавель.

Лисичка і Журавель зустрілися:

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

а) в полі;

б) в лісі.

Першим запросив до себе в гості :

а) Журавель ;

б) Лисичка.

Лисичка подавала їжу :

а) у тарілці;

б) у глечику.

Лисичка була :

а )щедрою ;

б) скупою.

Журавель був :

а) жадібним ;

б) ввічливим.

2) Переказ казки від імені Лисички, від імені Журавля..

IV. Повідомлення теми і мети уроку

- Щоб дізнатись назву казки, яку будемо читати на уроці, відгадайте ребус.

(російська назва)

( Колосок)

- А якщо ще й загадку відгадаєте, то дізнаєтесь, хто буде дійовими особами казки.

Хвіст – як ниточка,

Сама – як калиточка,

Любить дуже ніч і тишу

Це маленька сіра … (миша).

- Хто найраніше встає? ( Півень).

- Прочитайте з дошки тему уроку. Поясніть, як ви розумієте цей вислів.

- Прочитайте назву казки. Хто її автор?

V. Опрацювання казки

1. Читання казки вчителем .

- Хто були Круть і Верть?

- Як звали півника?

- Що знайшов півник?

- Що любили робити мишенята?

2. Словникова робота .

Ціп – це знаряддя для молотьби зерна, яке складається із двох палок, з’єднаних між собою ременем.

Млин – це споруда для розмелювання зерна на борошно.

3. Читання казки вголос за логічно завершеними частинами.

1). Зачин.

-Чи можна дати характеристику героїв? Яку?

2). Читаю до слів «…глядіть, скільки я зерна намолотив!»

- Хто виконував роботу?

- Що робили мишенята?

3). «… взяв собі на плечі мішок і пішов».

- Хто поніс мішок до млина?

4). «…мабуть, мені доведеться».

- Як ви думаєте, хто спече пироги?

- Дочитайте казку мовчки і скажіть, як ви зрозуміли зміст останнього речення?

- Чи справедливо вчинив півник?

- Кого з героїв казки вам шкода? Чому?

- Який епізод казки вас найбільше схвилював?

VI. Фізкультхвилинка

4. Читання казки в особах.

-В театр ми пограємо,

в особах почитаємо.

Звертайте увагу на розділові знаки і слова що «підказують» інтонацію речень.

(Читаємо від слів «...от якось підмітав півник …»)

5. Інсценування казки від слів «...спеклися пироги, півник їх вийняв…»

- Продовжуємо грати,

будемо казку інсценувати.

6. Творча робота.

- Подумайте, що буде з героями після закінчення твору.

- Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?

- Виберіть прислів'я, які виражають головну думку казки.

Робота спільна - як пісня весела.

Праця чоловіка годує, а лінь марнує.

На чужу роботу дивитись - ситому не бути.

Умілому всяка робота легка.

Хто нічого не робить, той ніколи не має часу.

8. Характеристика героїв казки. Складання «Асоціативного куща».

- Які слова спадають на думку, коли чуєте слово «півник» чи «мишенята».

Вийдіть до дошки і запишіть біля відповідного героя свої слова.

Радиальная диаграмма

Радиальная диаграмма

VII. Підсумок уроку.

- Хто з героїв сподобався? Чому?

- Як ви вважаєте, чи; добре вчинив півник щодо мишенят?

-А як би вчинили ви на місці півника!

- Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони просять?

- Чи не поводитесь інколи, як мишенята?

- Чого вчить ця казка?

- Які інші назви має казка?

- Виберіть слова з таблиці, які б залишилися у нашому класі.

1. Рано прокидатись.

2. Лінуватись.

3. До роботи братись

4. Нероби.

5. Старатись.

6. Ледарі.

VIII. Домашнє завдання.

1-ша група - читати казку в особах.

2-га група - переказувати казку.