Управління освіти Жовтневої районної ради в м. Харкові
Методичний центр управління освіти Жовтневої районної ради в м. Харкові
Методичний кабінет Харківської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 000
Харківської міської ради Харківської області
Відкритий урок з української мови в 4-А класі
Тема: ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ДІЄСЛОВО
іївна
учитель вищої категорії
Харків 2012
Мета. Повторити і закріпити вивчений матеріал про дієслово як частину мови, уміти визначити число, час, особу, дієвідміну дієслів, розвивати діалогічне мислення, увагу, пам’ять, виховувати бережливе ставлення до природи, до рідного краю.
Обладнання. Ілюстрації, ребуси, записи слів і речень, зошити.
Хід уроку
Програма передач.
1. Хочу запитати.
2. Конкурс читців.
3. З джерел народної мудрості.
4. У світі тварин і рослин.
5. Музична пауза.
6. В гостях у казки.
7. Оголошення. Реклама.
8. Бліц-інтерв’ю.
9. Телевікторина.
10. Прогноз погоди.
Вчитель.
Що робити, що чинити?
Як задачу цю рішити?
Як знайти подібне слово?
Нам поможе ДІЄСЛОВО.
Так, сьогодні ми проведемо наш телеурок і узагальнимо вивчений матеріал про дієслово.
1. Передача перша «Хочу запитати».
- Що називається дієсловом?
- За чим змінюються дієслова?
- Які є часи дієслів?
- Які дієвідміни мають дієслова?
- В якому часі вони змінюються за родами?
(Учні відповідають).
2. Конкурс читців.
Зачитування напам’ять куплетів віршів, називання дієслів. Хто найвиразніше прочитав.
3. З джерел народної мудрості.
Вчитель. Давайте пригадаємо, що належить до джерел народної мудрості?
Учні. Прислів’я. Вони мають повчальний зміст і не можуть обійтись без дієслів.
(Діти говорять прислів’я, називають дієслова).
Вчитель. А що ще сюди належить?
Учні. Потішки, скоромовки, загадки.
(Наводять приклади).
Вчитель. Запишіть у зошит 2 види народної мудрості, визначте у дієсловах час, особу, число.
4. У світі тварин і рослин.
Вчитель. Життя тварин завжди цікавило людину. Людина подружилася з тваринами і вони стали їй допомагати. Рослини приносять нам не тільки їжу, але й красу. І ми повинні дбати про чистоту навколишнього середовища. Що цікавого ви можете розказати із життя тварин і рослин?
(Учні розповідають).
Вчитель. Таке завдання: записати про рослину, або про якусь тварину речення, підкреслити дієслова, вказати дієвідміну.
5. Музична пауза.
Вчитель. Діти, ми говоримо, або чуємо, що звучить музика. А що таке музика?
Учні. Музика – це мова звуків.
Вчитель. А що таке пісня?
Учні. Це слова вірша, покладені на музику.
Вчитель. А хто такий композитор?
Учні. Це людина, яка пише музику.
Вчитель. Яких композиторів ви знаєте?
(Відповіді дітей).
Вчитель. Які є пісні?
Учні. Є пісні авторські й народні.
Вчитель. Давайте заспіваємо веснянку «Вийди, вийди, сонечко», назвемо дієслова, визначимо час.
(Співають веснянку, називають дієслова, час).
6. В гостях у казки.
Ведучий підходить до телевізора і повідомляє.
Ведучий. Сьогодні у передачі «В гостях у казки» українська народна казка «Котик і Півник». Учні показують уривки з цієї казки.
Вчитель. Які слова, точніше, яка частина мови найбільше вживалась у розмові персонажів?
Учні. Це дієслова. Вони допомогли зрозуміти текст.
Ведучий. Завдання до глядачів: до наступного уроку вдома намалювати малюнки – ілюстрації до казки.
7. Оголошення. Реклама.
Вчитель. Як і в кожній передачі, повинна бути реклама, оголошення. Хто з вас хоче зробити свою рекламу або оголошення?
Учні. Здоров’я – дорогоцінний скарб людини. Бережіть здоров’я від простудних хвороб.
8. Бліц – інтер’ю.
Вчитель. Проведемо бліц - інтер’ю, перевіримо, як наші учні засвоїли вивчений матеріал про дієслово.
Учні ставлять запитання один одному:
- Як визначити дієвідміну?
- Чим є дієслово у реченні?
- Які особи мають дієслова?
- Наведи приклад дієслова, вжитого в прямому та переносному значенні.
9. Телевікторина.
Вчитель. Я називає іменник, а ви придумайте як найбільш дієслів до нього.
Стежка – біжить, в’ється, веде, звертає.
Дерево – росте, шумить, зеленіє, шепоче.
Вчитель. Відгадайте загадку складіть з відгадкою речення.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах.
Довгі вуха маю,
Від вовка втікаю.
(Учні записують речення з відгадкою, називають дієслова).
10. Прогноз погоди.
Вчитель. Підберемо потрібні дієслова до прогнозу погоди.
Завтра у північно – західних областях … малохмарна погода. Подекуди … короткочасний сніг, хуртовина. Вітер … , температура… .


