Урок української мови

Тема. Закріплення знань про дієслово

Мета: повторити вивчений матеріал про іменник і прикметник;

закріпити знання про дієслово;

розвивати усне і писемне мовлення, уміння аналізувати і зіставляти, робити висновки;

виховувати любов до рідної мови, уміння вчитися, бажання бути здоровою людиною

Обладнання: фото слайди – подорожі, опорні схеми, логічні завдання,

тест-опитування «Сова»,пам'ятки.

ХІД УРОКУ

І. Орг. момент

- повідомлення синоптика

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Діти, шановні дорослі, ви зрозуміли, що сьогоднішній урок-незвичайний. Всіх присутніх я запрошую цікаву мандрівку до країни «Українська мова» кораблем Граматика. По дорозі нам траплятимуться острови, підводні рифи, порт «Загадковий». А кінцевою метою плавання стане «Бухта досягнень».

Пригадайте правила, яких треба дотримуватися під час уроку-мандрівки?

НЕ ПРОСТО ДИВИТИСЯ, А БАЧИТИ!

НЕ ПРОСТО СЛУХАТИ, А ЧУТИ!

НЕ ПРОСТО КАЗАТИ, МІРКУВАТИ!

ІІІ. Застосування набутих знань

-УВАГА! Наш корабель підіймає вітрила, я бачу ми наблизилися до острова Графіка.

Каліграфічний центр цього острова пропонує отримати пропуск на подальше плавання

Л? Н М МИ МА МІ

Я БАЧУ МИ ПРИБУВАЄМО НА ОСТРІВ ФОНЕТИКА І ОРФОЕПІЯ

- Вірно, нам треба попрацювати над словом

Л. Забашта «Рідна мова»

-Я ЗНАЮ, ЩО НА ЦЬОМУ ОСТРОВІ ЖИТЕЛІ ВИВЧАЮТЬ ПРАВИЛА ВИМОВИ І НАПИСАННЯ СЛІВ, А ЦЕ ПОЛЕГШУЄ СПІЛКУВАННЯ МІЖ людьми.

МОВА -4б.,4 зв..

Мова яка це частина мови і чому?

-Ми виконали фонетичний розбір слова і рушаємо далі до острова МОРФОЛОГІЯ.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

На цьому острові довгий час працює мій помічник надаю йому слово.

Спробуємо утворити різні форми цього слова. Бажаючи?

МОВА –МОВУ-МОВИ-МОВІ

МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР СЛОВА

МОВА (що?)- ІМ.,НЕІСТ.,ЗАГ.,ОДН.,Ж. Р.

- метод сам вчитель, вчу інших – працює дитина)

- Всі пам'ятають, що таке спільнокореневі слова?

Мова – це іменник, тому треба утворити прикметник і дієслово.

МОВА –МОВНИЙ –МОВИТИ.

- Який корінь мають ці слова?

- Давайте пригадаємо, як розбирати слово за будовою?

- Треба визначити значущі частини слова.

МОВНИЙ ( МОВНА, МОВНУ)

- Ми прибули на острів Синтаксис, тому зараз ми об'єднаємося по таких групах «прикметник», «дієслово» і утворити словосполучення мова + … ,мова +...,

або навпаки, тому що від переставлення доданків сума не змінюється.

МОВА БАРВІНКОВА, РІДНА, ЄВРОПЕЙСЬКА.

МОВУ ЛЮБЛЮ, ВИВЧАЮ, ШАНУЮ, ВДОСКОНАЛЮЮ.

- Використайте словосполучення і складіть речення

МАЛЕНЬКІ УКРАЇНЦІ ШАНУЮТЬ РІДНУ МОВУ.(розп.,пр..)

Які орфограми зустрічаються р реченні.?

Написання суфіксів –еньк,- оньк в прикметниках.

Закінення –уть,-ють в дієсловах.

Запитання пригадай, відмінки та їх питання.

- Я пропоную скористатися пам'яткою

Розділ ЧАСТИНИ МОВИ –ВІДМІНКИ і провідміняти словосполучення рідна мова.

- На нашому шляху острів «СОНЕЧКО»(пальчикова гімнастика)

Iv. Закріплення вивченого про дієслово.

- Будьте уважні, попереду нас риф ПІДРУЧНИКУ.

Прийшов час плідно попрацювати над дієсловом.

ЗА ЧАСТОТОЮ ВЖИВАННЯ ДІЄСЛОВО ЗАЙМАЄ ДРУГЕ МІСЦЕ ПІСЛЯ ІМЕННИКА МАЄ ВДВІЧІ МЕНШЕ НІЖ ІМЕННИК СЛІВ!

Стор.81,ВПР.196

- читання тексту

- його головна думка?

-Любити і поважати свій рід

-Його головна думка у тому, щоб зберігати любов дорідної землі, до мови.

- добір до різних форм прикметника рідний іменників, які покажуть ваше відношення до тексту.

РІДНА ДОМІВКА, РІДНА ШКОЛА, РІДНА ВУЛИЦЯ, РІДНИЙ КРАЙ,

РІДНА БАТЬКІВЩИНА.

- Знаєш ти, що таке Батьківщина?(вірш)

- робота в групах

І вишиває вишивати

ІІ ростуть ( Т. ч) утворити вишити

ІІІ любимо н. ф.(правило) рости, любити, зрости.

Стор.82,Впр.198

- робота за таблицею

- співати (к - но),інші слова по рядах.

- які вміння виробляє така правда?

-Збагачує мовлення

Робить моє мовлення грамотним

Уміння утворювати і використовувати різні форми дієслів у нашому мовленні.

Цікаві вправи нас чекають у вправі

Стор 83 Впр.197

- робота над фразеологізмами

Що таке фразеологізми?

Фразеологізми –це стійкі словосполучення, які за своїм значенням спиймаються як одне слово.

Вцілити в око –побачити

З ним каші не звариш-не домовитися

Попасти пальцем в небо не вгадати

З ’їсти пуд солі дружити

Пасти задніх віддставати

-з виразом пасти задніх скласти речення.

Навчайся добре, щоб не пасти задніх!

Щоб не пасти задніх розвивайся!

(хар-ка речень за метою висловлювання і емоційним забарвленням)

Впр 199

Якщо пригадали що таке фразеологізми слід пригадати що таке прислів’я.

прислів’я – це короткі влучні вислови повчального характеру.

- робота з прислів'ями

- пригадати прислів'я про навчання.

ВЧЕННЯ - СВІТ, НЕВЧЕННЯ -ТЬМА(АНАЛІЗ)

- ф-ка острів ФІЗ – КУЛЬ - ТУР!

ЧЕРЕПАШКА

- ви і копали і просили допомоги у сонечка і пірнали, а що ви шукали?

- скарб?

- рятувальний круг!

- найцінніший скарб – це ЖИТТЯ, ЗДОРОВ'Я, ЗНАННЯ.

Записують слова на дошці, пояснюючі орфограми.

- Ми наближаємося до острова «ЗАГАДКОВИЙ».

Але на нашому шляху – перешкода мілина.

Щоб не сісти на неї, потрібно відновити загадку.

-Що таке загадка?

УНОЧІ …, ВДЕНЬ …, (СОВА)

СКАЖУ ВАМ ПО СЕКРЕТУ ЩО ЗА ВЕСЬ ЧАС МАНДРІВКИ ІЗ ОСТРОВА ЗАГАДКОВИЙ ЗА НАМИ СПОСТЕРІГАЛА НАША МУДРА СОВА.

ЦЕ СИМВОЛ ДОСЯГНЕНЬ У НАШОМУ КЛАСІ. ЗАРАЗ ВОНА ДУЖЕ ХВИЛЮЄТЬСЯ! ЧИ ЗМОЖУТЬ ЇЇ ПТАШЕНЯТА ОСЕЛИТИСЯ НА НАШОМУ СТЕНДІ «РЕЙТІНГ УСПІШНОСТІ»?

- тестові завдання

- взаємоперевірка

- передостанній острів ЕКСПРЕС - ОПИТУВАННЯ(мікрофон)

*Ми мандрували кораблем під назвою Граматика. Чому воно написане з великої літери?(це власний іменник)

*Під час подорожі ми подолали підводні рифи. А що це таке?(риф-це скелясті виступи у воді)

*Швидко назви 5 дієслів теперішнього часу, які відносяться до процесу навчання.

(пишу, читаю, запам’ятовую, переказую, розв’язую)

*Назви 5 негативних дієслів у неозначеній формі, про які треба забути!(запізнюватися, обманювати, лінуватися, ображати, балуватися)

* Назви частину мови, яка вказує на предмет і не відповідає на запитання які7 яке?(дієслово)

* Який закон додавання ми використали під час уроку?(переставний закон додавання)

*На нашому шляху зустрічалися острови? Підкажіть, що це таке?

* На скільки наші знання з української мови є ґрунтовними?

За результатами нам дозволено увійти у БУХТУ ОСЯГНЕНЬ

V Підсумок уроку Бухта ДОСЯГНЕНЬ

ЗНАЮ…

-що таке іменник, прикметник, дієслово

-як пишеться частка не з дієсловами

-як пишуться дієслова на –ться, шся

ВМІЮ…

-визначати частини мови

-зіставляти різні часові форми дієслів

-утворювати різні форми дієслів

ЦІНУЮ…

-нові знання

-корисні поради

-думки товаришів

-А я в свій час можу сказати, що ви на уроці були

активні, творчі, розумні, енергійні, самостійні, артистичні, талановиті.

А якою частиною мови виражені всі слова?(прикметник)

В якому числі стоять слова і чому?8множені, тому що мають закінчення –і)