Тема: Різноманітність тварин у при­роді (звірі, птахи, плазуни, зем­новодні, риби,

комахи). 

Практична  робота: розпізнавання тварин за істотними ознаками.

Мета: формувати поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні», «риби»,

«комахи», формувати уміння їх розпізнавати за істотними зовнішніми

ознаками; розвивати вміння порівнювати, спостерігати; виховувати любов до

природи, бажання оберігати тварин.

Хід уроку

І. Організаційна частина:

Зараз у нас урок природознавства. На парті у вас повинні бути підручники, зошити,

щоденники і ручки. Розпочинаємо урок.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.

1.  Робота «Синоптиків».

-  Яка зараз пора року? Який місяць? Які суттєві ознаки цього місяця?

-  Яке небо? Чи є хмарки? Чи сонячно? Яка погода була протягом останніх днів?

- Які зміни відбулися в живій природі?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1.  Фронтальне опитування.

- Яку велику тему почали вивчати?(На дошці запис «Тварини»).

-  До якої природи відносяться тварини? (До живої). Доведіть. (Тварини дихають ростуть, розмножуються, харчуються, відмирають).

-  А рослини теж дихають ростуть, розмножуються, харчуються, відмирають. Чим же тварини відрізняються від рослин? (тварини переміщаються, харчуються готовою їжею, ростуть тільки в молодому віці).

2.  Завдання за темою « Тварини – частина живої природи».

1.Визнач правильну відповідь.

Що спільного між тваринами і рослинами?

а)Те, що вони належать до неживої природи.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

б)Те, вони живуть і ростуть на Україні.

в)Те, що вони належать до живої природи.

г)Те, що їх тіло має однакову будову.

2. Закінчи речення.

Тварини належать до живої природи тому що……….

Тварини живуть……

Тварини живляться …

ІV. Мотивація навчальної діяльності

1.  Створення проблемної ситуації.

-  Чи всі тварини однакові?

V. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо мандрівку царством Тварин. На Землі живе більше 1 млн. 500 тис. різноманітних тварин. Хоча всі вони різні, проте багато з них мають щось подібне. За спільними ознаками  вчені об’єднали тварин  в групи. Не за кольором, не за розміром, не за способом харчування ,а саме за істотними ознаками(за тими, яких немає у інших тварин).

VІ. Вивчення нового матеріалу.

1.  Завдання в групах.

-  1 група «Комахи»

-  2 група «Риби»

-  3 група «Земноводні»

-  4 група «Плазуни»

-  5 група «Птахи»

-  6 група «Звірі»

Завдання для груп.

Опрацювати відповідний текст у підручнику і підготувати коротку доповідь за планом.

План.

1.  Назва групи тварин.

2.  Наведи приклад.

3.  Особливості зовнішньої будови.

4.  Істотні ознаки цієї групи..

2.  Фізкультхвилинка.

VІІ. Закріплення і осмислення знань.

1.  Робота в зошитах.

2.  «Мозкова атака».

-  Доведіть, що черепаха – плазун, хоча її тіло вкрите не лусочками, а панциром.

-  Доведіть, що їжак, вкритий голками, належить до групи звірів.

VІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

1 . Хвилинка ерудита.

1. Куди зайцю зручніше бігти — з гори чи під гору?
Під гору, бо у зайця передні ноги коротші, а задні довші.
2. Хто з лісових звірів розвішує гриби для сушіння на деревах і з якою метою? Білка, що запасається на зиму сушеними грибами.

3. Товстим чи худим залягає ведмідь у барліг і чому? Товстим. Жир обігріває і годує ведмедя.

4. Що буде з бджолою, коли вона вкусить? Бджола гине.

5. Чиї пташенята не знають своєї матері? Пташенята зозулі.

6. Назвіть найменшу пташку? Колібрі.

7. Скільки років живе щука? Щука може жити 100—200 років.

8. Назвіть найбільшу рибу в світі? Китова акула. Довжина її — близько 30 метрів.

9. Яка риба без луски? Сом.
10. Хто з птахів найшвидше літає?
Сокіл, сапсан — 301 км/год., стриж — швидкість — 185 км/год.
11. Хто з птахів найрозумніший?
Ворон, за ним ідуть папуги, а третє місце — посідають гуси.
12. Якого птаха підтримує хвіст, коли він сидить на дереві? Дятла.
13. Чому сову вважають корисним птахом? Бо вона знищує гризунів мишей, ховрахів.
14. Які птахи влаштовують по кілька гнізд на одному дереві? Граки.
15. Чому качки і гуси не тонуть у воді? Їхнє пір'я, змащене жиром, не намокає.

ІХ. Підсумок уроку.

1.Гра «Незакінчені  речення». Продовж речення:

Звірі – це група тварин, які годують…..і мають……….

Птахи – це група тварин, тіла яких вкриті……

Комахи – група тварин, які мають …

Риби  – група тварин, тіла яких вкрито…

Земноводні – група тварин, які можуть жити на …….і у ……

Плазуни – група тварин, які пересуваються….

Х. Домашнє завдання.

Прочитати статті в підручнику с.133-138

За бажанням підготуйте матеріал про будь – яку тваринку, розповісти про неї цікаві речі.