Урок в 10 класі

Тема уроку. Створення колажу з фотографій або вирізок журналів.

Мета уроку:

Навчальна: Закріпити знання учнів про поняття «колаж». Формувати знання, вміння та навички створення колажів. Закріпити навички роботи учнів. Перевірити та оцінити практичні уміння учнів.

Розвиваюча: Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи, логічне мислення, пам’ять.

Виховна: Виховувати самостійність, відповідальність під час роботи в группах.

Тип уроку: урок закріплення набутих знань (практична робота).

Обладнання: ПК, проектор, картки для роботи в групах, файли, фотоматеріали, журнали

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Повторення вивченого матеріалу.

Що таке колаж?

Колаж – це прийом в образотворчому мистецтві, коли ціле створюється з фрагментарного. Фрагментами можуть бути фотографії, глянцеві журнали, різнокольоровий папір різних фактур, тканина та  фольга.

Колаж – це композиція, яка складена з різних графічних елементів, що розташовані поряд чи накладених один на одного.

Композиція – це розташування, комплексування та об'єднання окремих елементів в одне ціле.




Термін «колаж» в сучасній інтерпретації використовується також для позначення прийомів створення цілого зображення із декількох окремих фрагментів інших зображень, як правило за допомогою комп’ютерних програм, таких як Adobe Photoshop та інших графічних редакторів. В основі створення цифрового колажу – робота з шарами. В процесі створення колажу можуть застосовуватися різні типи накладання, змішування і прозорості.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Техніка виконання колажу, як і сам колаж, може бути різноманітною.
Колаж створюється з декількох фрагментів (об'єктів). Мінімум – це два зображення. Максимум – обмеження встановлюються лише потужністю, швидкістю комп'ютера чи власне автором.

Створюючи колаж, необхідно пам'ятати про композицію та геометрію. До композиції, окрім елементів, входять їх ракурс, освітлення, а також багато інших специфічних ефектів, які надають роботі особливого значення.

Створюючи композицію, необхідно враховувати декілька важливих моментів. По-перше, коли відбувається робота з однією фотографією, яка вже містить в собі композицію та геометрію, залишається лише грамотно обробити зображення. По-друге, композиція може бути побудована не лише з головнимелементом, розташованим в центрі, а й зліва, справа, внизу, вгорі чи по кутам.

Коли в композиції кути залишаються пустими, то їх необхідно закріпити, наприклад іншими об'єктами, затемненням – він'єтуванням або округленням, як на старих фотографіях.


Під час створення колажу із фотографій необхідно завжди звертати увагу на наступні характеристики:

1.Ракурс;

2.Освітлення, напрямок та наявність тіней;

3.Відповідність співвідношень розмірів елементів;

4. Насиченість;

5.Контраст та яскравість;

6.Різкість;

7.Кольори та рефлекси.


При створенні колажу необхідно заздалегідь продумати тему, у відповідності з якою ви потім і підберете знімки. Це може бути все що завгодно: захоплююча поїздка, чи відпочинок з друзями, домашні улюбленці або фото ваших дітей.

Вам знадобиться

- фотографії;

- вирізки з газет і журналів;

- листівки;

- ватман;

- простий олівець;

- склеювальний олівець;

- ножиці.


Інструкція

1. Не бійтеся фантазувати, для створення максимально ефектного колажу потрібен творчий підхід. Можна створити разнотипную композицію, яка буде включати фотографії, які нагадують про важливі події у вашому житті або просто піднімають вам настрій. Фотографії можна поєднувати з різними картинками, вирізками з газет і журналів або навіть з листівками.

2. Придумайте форму для майбутнього колажу, тобто той порядок, в якому ваші фото і картинки будуть розміщуватися на папері. Наприклад, якщо ваша тема - подорож, то можна розташувати фотографії таким чином, щоб вони нагадували за формою той континент і країну, яку ви відвідали. Якщо ж колаж передбачається подарувати коханій людині, то його можна оформити у вигляді серця. Ваші знімки присвячені домашнім вихованцям? Розташуйте фотографії так, щоб здалеку вони нагадували силует кішки або іншої тварини. Враховуйте те, що будь-яка нетрадиційна форма для колажу зробить вашу роботу неповторною, виразною і по-справжньому цікавою для глядача.

3. Після того як ви обміркували всі деталі, можна приступити до роботи. Візьміть аркуш ватману і простий олівець. Спробуйте визначити форму майбутнього колажу на папері. Це буває непросто, необхідно домогтися таких контурів, які б вас влаштували. Справа в тому, що в процесі приклеювання фотографій вже буде складно що-небудь виправити.

4. Перед тим як приклеювати знімки, розкладіть їх на папері так, як вони повинні розташовуватися в готовій роботі. Відійдіть від колажу на пару метрів, критично огляньте його форму та порядок розташування знімків, при необхідності виправте виявлені недоліки. Тільки після цього візьміть склеювальний олівець і почніть приклеювати знімки.

5. Візьміть по одній фотографії, акуратно приклеюючи її на потрібне місце, намагайтеся при цьому не зрушити інші складові колажу. Після того як всі фото приклеєні, при необхідності нанесіть додаткові штрихи, наприклад оформіть рамки для фото за допомогою маркерів або фломастерів, зробіть написи, якщо вам це потрібно. Головне - не переборщити, адже для будь-якої колажу важливі лише два елементи - форму і самі фотографії, намагайтеся не відволікати від них увагу глядача.

Під час виконання практичної роботи включити невеликий ролик – на фоні готових колажів звучать різні варіанти музики – це дозволяє розвивати пам'ять і увагу у дітей. Під час захисту своїх робіт дітьми запитую, яка музика їм найбільше запам’яталась і чому, і яку мелодію вони обрали б для свого колажу.

(Для гостей, присутніх на уроці, також є завдання. На столах розкладені чисті листки паперу (формат А3), олівці, клей, заготовки для створення колажу (природа, квіти, тварини тощо), завдання до виконання практичної роботи (наприклад, із запропонованих картинок квітів створити колаж «Квіткова композиція»).

Аналіз та підсумки уроку. Отже, на сьогоднішньому уроці ви навчилися застосовувати теоретичні знання на практиці – навчилися працювати в групах розвивати свої творчі здібності, оцінювати свої знання та знання і вміння однокласників.

Домашнє завдання. Повторити тему за конспектом. Підготувати колаж про свою майбутню професію.