Дошкільний навчальний заклад (центр розвитку дитини)

№ 18 «Ясочка» Білоцерківської міської ради Київської області

Конспект

тематичного заняття в старшій логопедичній групі

з теми

«Цікаві мандрівки навколо домівки»

Вихователь старшої групи

Тамара Хоменко

2014 рік

Програмовий зміст:

Продовжувати збагачувати дітей знаннями про історію України, формувати уявлення про характерні особливості окремих географічних регіонів України. Закріпити вміння дітей працювати з мапою та розуміти схематичні зображення. Розвивати відчуття належності до місця народження та проживання (міста Біла Церква). Закріпити назви професій. Розвивати допитливість, спостережливість. Виховувати любов до Батьківщини, її минулого, традицій, шанобливе ставлення до людей.

Словникова робота: мапа, захід, схід, південь, північ, гуцули, столиця.

Попередня робота: бесіди про Україну та її регіони, історичні події, уявні подорожі, читання віршів про рідний край.

Хід заняття

Звучить пісня «Мати - Україно!» слова Миколи Сингаївського музика Юлії Михайленко.

Вихователь пропонує пограти в народну гру «Чий віночок кращий». Діти тримаються за руки, виконують рухи, відповідно до слів гри. Діти діляться на три підгрупи. На слова вихователя йдуть назустріч один одному.

Візьмемось за руки, підемо на луки ------ йдуть назустріч

Там сплетемо віночок, підемо в таночок ------- сплітають руки навхрест

Чий найкращий вінок, той піде у танок------- яка група швидко сплете, та і танцює.

Вихователь: Молодці, віночок справді ми сплели красивий, різнокольоровий. А чи знаєте, діти, як називається країна в якій ми живемо?

Відповіді дітей.

Вихователь: Хто ми з вами, якщо живемо на Україні?

Діти: українці

Вихователь: Зверніть увагу на картину та розкажіть: в що одягнені діти, чим вони займаються.

Відповіді дітей за сюжетом картини.

Вихователь: А хто скаже що зображено на цій картинці?

Діти: мапа України.

Бесіда: Як називається столиця України? А як називається місто, в якому ми живемо? Що ви можете розповісти про рідне місто? (вихователь доповнює відповіді та дає навідні запитання щодо побаченого)

Вихователь: Діти, я знайшла частинки. Давайте спробуємо їх з’єднати. Як ви думаєте, що це таке? Але ця мапа немає ніяких позначень, мені здається що нам потрібно заповнити її. Проводиться дидактична гра «Склади мапу».

Вихователь: Ви хочете більше дізнатися про нашу Україну? Тоді давайте разом помандруємо по Україні.

Діти сідають у потяг і вирушають в уявну подорож по Україні.

Вихователь: Діти, ми з вами прибули до Центральної України. Чому ця частина зветься центральною. Як ви думаєте? Роздуми дітей.

Дидактична вправа: «Знайди потрібне».

Діти розглядають картинки, визначають чим багата місцевість центральної України та прикріплюють на мапі.

Вихователь: А зараз ми перемістимося на Західну частину України.

Робота з картиною «Карпати».

- Як називаються гори в Івано – Франківську?

- Кого випасають в горах?

- Як називають професію людини, яка пасе вівці?

- Що виготовляють з вовни?

- Чим ще займаються в даній місцевості?

Дидактична вправа «Оживи гори». Діти викладають картинки на мапі відповідно регіону.

Вихователь: А зараз наш потяг прямує в Східну частину України. В місто Донецьк, де із глибини землі видобувають вугілля. Там є багато шахт. А ще в цьому регіоні є потужний завод, де виготовляють трактори, літаки, танки. Давайте відмітимо все це на мапі. Діти шукають ілюстрації із зображенням корисних копалин даного регіону.

Вихователь: Діти, а що у нас там попереду?

Діти: море.

Вихователь: Дійсно, на цій картині художник Айвазовський зобразив шторм на морі.

Вихователь: Які моря омивають нашу Україну?

Діти: Чорне, Азовське.

Вихователь: Знаходиться море у Південній частині України. Бесіда про море.

- Що ви можете розповісти про Чорне море?

- А як називається те місце, де збираються всі кораблі? (порт) що роблять кораблі в порту? Чим займаються рибаки?

Вихователь: А тепер давайте пограємо в гру «Відгадай і покажи».

Вихователь називає професію, діти імітують.

Вихователь: Діти, мені хочеться сказати, що наша Україна яка? (найкраща, наймиліша, найрідніша)

- А що ви можете сказати про людей? (сміливі, щирі, добрі, красиві, розумні)

Вихователь: А пам’ятаєте, малята, як ми робили з вами листівки до дня народження нашого міста? А яку воно має назву? А чим славиться наше місто? Давайте відправимо ці листівки в усі куточки нашої країни, щоб знайди багато друзів і листуватися з ними.

Діти залишають листівки, сідають у потяг та повертаються у дитячий садок.