Тема. Рівновага сил. Момент сили. Умова рівноваги важеля. Блок.

Мета: надати уявлення про види простих механізмів, розкрити суть поняття «момент сили», формувати знання про обчислення (формули) моменту сили та умови рівноваги важеля; формувати і розвивати в учнів експериментальні уміння досліджувати властивості важеля та зясовувати умову його рівноваги.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Фронтальне опитування

1. Які види механічного руху ви знаєте?

2. Що ви розумієте під висловами «рівновага сил», «тіло перебуває у рівновазі»?

3. Наведіть приклад, який доводить, що дія сили залежить від її напряму і точки прикладання.

4. Як зображується сила на малюнку?

5. Чому дорівнює рівнодійна двох сил, спрямованих уздовж однієї прямої в одному напрямі, в протилежних?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Створення проблемної ситуації.

1. Пропоную учню (за бажанням) відкрити двері до кабінету прикладаючи силу в різних точках від осі обертання і дати відповідь на запитання: «Чому ручку дверей розташовують ближче до краю?».

2. Що відбуватиметься з тілом, якщо сили прикладені до тіла, не спрямовані уздовж однієї прямої?

Слово вчителя.

Такі випадки часто трапляються в техніці, побуті під час використання простих механізмів. Кожна машина складається з певної кількості простих механізмів, які взаємодіють між собою. До простих механізмів належать важіль, блок, коловорот, похила площина.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Запис на дошці:

«Дайте мені точку опори, і я зможу підняти Землю.»

Архімед

Зміст уроку

1. Визначення важеля.

2. Плече сили.

3. Правило важеля.

4. Момент сили.

5. Правило моментів (умова рівноваги тіл, які мають вісь обертання).

6. Рухомий блок.

7. Нерухомий блок.

8. Приклади застосування простих механізмів у техніці та живій природі.

V. Вивчення нового матеріалу.

Використовуючи матеріал підручника «Фізика – 8» учні знаходять відомості про призначення та використання важеля.

Дослід 1. Умова рівноваги важеля.

Обладнання: лабораторний важіль, тягарці, лінійка учнівська.

(Дослід проводиться демонстраційно при активній допомозі учнів)

1. Підвішуючи тягарці по обидві сторони від осі обертання, досягаємо рівноваги.

2. Визначаємо діючі сили F1, F2 та відстані від осі обертання до лінії дії сил L1 і L2.

3. Змінюємо F1, F2, L1, L2 кожного разу досягаючи рівноваги.

4. Дані заносимо у таблицю та робимо висновок.

№досліду\величини

F1

L1

F2

L2

1

2

3

F1 = L2 _ правило важеля.

F2 L1

L1 і L2 – плечі сил. F1 _ виграш у силі.

F2

Практичне завдання. (учні працюють у парах).

Визначити плечі сил F1, F2, F3, які діють на тіло, що має вісь обертання.

F1 О

F3

F2

Конкурс на найкраще представлення фізичної величини – моменту сили; правила моментів.

Дослід 2. Використання нерухомого блоку.

Дослід 3. Використання рухомого блоку.

VI. Закріплення нових знань та умінь.

1 етап – змагання

Кожен ряд отримує картку, яку необхідно заповнити. Учні кожної парти виконують одне завдання і передають картку далі. Оцінюється швидкість і правильність відповідей.

Характеристики

Прості механізми

Важіль

Нерухомий блок

Рухомий блок

Означення

Виграш у силі

Де використовуються

Переваги

Недоліки

2 етап – Розвязування задач.

Вправа 15(1,2) «Фізика –8» , І. Ю. Ненашев, М. М. Кірюхін.

VIІ. Підсумок уроку.

Проводиться за схемою:

Я знав….. Я дізнався…….

Оцінюється робота учнів на уроці.

VIII. Домашнє завдання.

Вивчити: § 15, 16.

Розвязати: впр.15(3); виконати експериментальне завдання.