«Екскурсія в осінній парк»
Конспект інтегрованого заняття для дітей молодшого дошкільного віку.
Програмовий зміст: Розвивати пізнавальний інтерес, прагнення до активного пізнання природи, мислення, увагу, зв’язне, пояснювальне мовлення; сприяти розвитку знань дітей про об’єкти живої природи, зокрема дерева, поглибити знання дітей про зміни в природі восени, збагачувати активний словник прикметниками, дієсловами, систематизувати знання дітей про осінні явища в природі.
Сприяти елементарному розумінню дитиною взаємозумовленостей компонентів природи. Формувати допитливість, уміння спостерігати, порівнювати й розповідати про свої враження. Виховувати дбайливе ставлення до живої природи, закладати основи екологічної культури. Вчити дітей дотримуватися природо – доцільної поведінки у природньому середовищі. Встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між об’єктами та явищами у природі. Закріпити уміння дітей відповідати на запитання вихователя.
Матеріали: муляжі дерев, тварини(білка, їжачок), набір дидактичних ігор, схеми картини із зображенням осіннього парку, листочки різного кольору, предметні картинки, набір для творчості.
Хід заняття.
Вихователь: - А скажіть мені, будь ласка, яка пора року зараз на дворі?
(Відповіді дітей)
Вихователь: - Так, діти, осінь. Яка ж це чудова пора року – осінь!
Вихователь читає вірш.
Золота осінь
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі,
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
І від краю і до краю,
Від двора і до двора
Золотого урожаю
Знов до нас прийшла пора.

Вихователь: - Сьогодні, діти, ми вирушаємо в подорож до чарівного осіннього парку. А подорожувати ми будемо у «веселому поїзді». Тому давайте сядемо у «вагончики» і вирушаємо в дорогу.
(Діти сідають у «вагончики», їдуть, співаючи пісню)
Щоранку ясне сонечко так лагідно нам світить
І щиро усміхається нам осінь золота.
Як справжня чарівниця, закінчила роботу
І щедро так дарує усі свої дива.
Вихователь: - Ось ми і приїхали до осіннього чарівного парку. Давайте вийдемо з «вагончиків» і погуляємо на цій чудовій галявині.
Вихователь: - Погляньте, діти, а чий то хвостик виглядає із-за дерева?
Жовта блискавка невпинна
Між деревами пролине,
З гілки плигає на гілку
Ця мала руденька…(білка).
Вихователь: - Та це ж білочка. Ой, погляньте яка вона прудка, стрибуча і руденька. А давайте діти, ми теж пострибаємо і пограємось разом із білочкою.
(Пантомімічні етюди)
Вихователь: - Білочка руденька, гарна і прудка, ось для вас завдання підготовила вона.
Набір дидактичних картин «Пори року».
Естафета «Хто швидше перенесе шишки?» Біг на коротку дистанцію.
Вихователь: - Давайте дітки покажемо білочці, як ми вміємо гратися і розповімо що відбувається восени.
(Діти виконують завдання і дякують білочці за естафету, а білочка їм за допомогу.)

Вправа на розвантаження.
Фізкультхвилинка «Осінь»
Осінь, осінь, лист жовтіє, (діти плавно піднімають руки вгору).
З неба часто дощик сіє. (повільно опускають руки вниз, перебирають пальцями).
Червонясте, золотисте (показати руками вправо вліво).
Опадає з кленів листя (присісти)
Діти ті листки збирають. (збирають уявні листочки).
У книжки їх закладають. (підводяться, стуляють перед собою долоні).
Наче човники, рікою (повороти тулуба і хвилясті рухи руками).
Їх пускають над водою, з них плетуть вінки барвисті,(плетуть уявні вінки)
Червонясті, золотисті. (одягають його собі на голову).

Вихователь: - Молодці, діти! Ну час вже йти далі.
(Ідуть в парк з піснею).
По стежині далі в парк
Дружно йдуть малята
І співають пісеньку весело, завзято.
Вихователь: - Погляньте, що це за стежка? Вона незвичайна. Чим прикрасила її осінь? (Листочками.)
— А якого кольору тут листочки? (Червоні, жовті, зелені.)
— Як ще можна сказати? (Золоті, різнокольорові.)
— Давайте подивимося, куди веде ця стежина.
Між дерев у парк йдем
Йдем по листю золотому
Мов по килиму м’якому
Що настелено для нас
Гра-емпатія « Ми листочки осінні»
Вихователь: - Поглянте, діти, хто це там за яблунею під листочками сховався?
(Вихователь загадує загадку.)
У нас гуляє біля тину,
Має носик – наместину,
Сам він схожий на будячок,
Це колючий … (їжачок).
Вихователь: - Погляньте який він заклопотаний наш їжачок. Що він робить, дітки?
(Відповіді дітей)
Вихователь: - Давайте ми йому допоможемо? Позбираємо яблучка?
Дидактично-рухлива гра «Зберемо яблучка» (великі яблучка в жовту корзину, маленькі – у червону)
Логічна гра «Якого кольору»; «Великі та маленькі»
![]() | ![]() |
Вихователь: - Молодці, діти! Але, час вже йти далі. Ось і відпочили трішки, а зараз пішли ще парком погуляємо.
(Ідуть парком з піснею).
По стежині далі в парк
Друдно йдуть малята
І співають пісеньку
Весело, завзято.
Вихователь: - Ой, дітки, поглянте, як засумувала наша горобина. Чому вона сумна? Можливо з нею щось трапилось? Давайте запитаємо.
Діти запитують: - Чому ти, горобинко, така сумна?
Вихователь: - Горобинка сумна, бо на гілочках ягідок нема. Давайте допоможемо, щоб вона не сумувала, ми їй зліпимо намистинки-ягідки.
Творче завдання дітей. «Намистинки-ягідки». (діти ліплять намистинки-ягідки).


Вихователь: - Дивіться, дітки, які чудові намистинки в нас вийшли, поглянте як зраділа горобинка.
Вихователь: - Молодці, діти. Але нам час вже повертатись до дитячого садка. Тому сідаймо до «вагончиків» і вирушиємо в путь з веселою пісенькою.
Вам у природу ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром
Квіти, дереваі трави.
Квіти не рви задаром,
Гілки не втни для забави.




