УРОК 8

Тема. Розв'язування задач на побудову.

Мета: формувати вміння і навички учнів розв'я­зувати задачі на побудову.

Обладнання: циркуль, лінійка.

ХІД УРОКУ

І. Формування вмінь і навичок.

1. Розв'язати задачу на побудову кута, градусна міра якого 45º.

Аналіз побудови

SAP = 90º, AMбісектриса кута SAP.

Побудова

1. Будуємо SAP = 90º.

2. Будуємо бісектрису AM кута SAP.

3. Кут МАР – шуканий, MAP = 45º.

2. Розв'язати задачу № 37 [1]. Побудувати три­кутник за двома сторонами і висотою, опущеною на третю сторону.

Дано:

Побудувати: трикутник ABC.

Аналіз побудови

Для побудови трикутника ABC слід побудувати прямокутні трикутники ABK (К = 90º) і KBC (K = 90º).

Побудова

1. Будуємо довільну пряму х; вибираємо до­ вільну точку К на прямій х.

2. Через точку К будуємо пряму l, l х.

3. Відкладаємо KB = hc.

4. Будуємо коло з центром у точці В і радіусом а; А — точка перетину кола з прямою х.

5. Будуємо коло з центром у точці В і радіусом b; С — точка перетину кола з прямою х.

6. Сполучаємо точки А і В, С і В.

7. АВС— шуканий.

(Звертаємо увагу учнів на те, що може бути два розв'язки, оскільки трикутник ABD також задоволь­няє умову.)

II. Самостійна робота.

1-й варіант

1. Побудувати бісектрису кута В. (Кут В побуду­ вати довільно.)

2. Побудувати прямокутний трикутник за кате­том і прилеглим кутом.

2-й варіант

1. Провести через точку В, що не належить прямій т, пряму, перпендикулярну до т.

2. Побудувати рівнобедрений трикутник за ос­новою і прилеглим до неї кутом.

III. Підсумок уроку.

IV. Домашнє завдання.

За підручником [1]: § 5, № 30, 37.

Задача. За допомогою циркуля і лінійки побу­дувати кут, градусна міра якого 135°.