УРОК 7

Тема. Поділ відрізка навпіл. Побудова перпен­дикулярної прямої.

Мета: навчити учнів ділити відрізок навпіл; бу­дувати пряму, перпендикулярну до даної; форму­вати навички розв'язування задач на побудову.

Обладнання: циркуль, лінійка, кольорова крейда.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашнього завдання.

1. Повторити розв'язання задачі на побудову бісектриси кута A, який зображено на дошці. (Один учень виконує побудову на дошці, інші — само­стійно в зошитах.) Етапи побудови формулюємо усно.

2. Розв'язати задачу на побудову центра вписа­ного в трикутник кола.

Дано:KLM.

Побудувати: центр О кола, вписаного в KLM.

Аналіз побудови

Для побудови центра О кола, вписаного в три­кутник, треба побудувати бісектриси кутів трикут­ника; О — точка перетину бісектрис кутів.

Побудова

1. Будуємо LP — бісектрису кута L.

2. Будуємо KS — бісектрису кута К.

3. O — точка перетину бісектрис KS та LP.

4. Точка О — шуканий центр кола, вписаного в трикутник KLM.

II. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку.

IIІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розв'язати задачу на поділ відрізка навпіл.

Дано: відрізок АВ.

Побудувати: точку О — середину відрізка АВ.

Побудова

1. Будуємо коло з центром у точці А і радіусом АВ та коло з центром у точці В і радіусом АВ; точки С та С1 — точки перети­ну цих кіл.

2. Проводимо пряму CC1, яка перетинає АВ в точці О.

3. Точка О — шукана сере­дина АВ.

2. Розв'язати задачу на побудову прямої, що перпендикулярна до даної і:

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

а) проходить через дану на прямій точку;

б) проходить через точку, яка не лежить на даній прямій.

Дано: а — пряма;

а) О — точка на прямій а;

б) О — точка, яка не лежить на прямій а.
Побудувати:
через точку О пряму b, b a.

Побудова

а) 1. Будуємо коло з центром у точці О і довільним радіусом R; А та В — точки перетину кола з прямою а.

2. Будуємо коло з центром у точці А і радіусом АВ і коло з центром у точці В і радіусом АВ; С — точка перетину цих кіл.

3. Через точки О і С проводимо пряму b.

4. Пряма bшукана, b a:

б) 1. Будуємо коло з центром у точці О і довіль­ним радіусом R, А і В — точки перетину кола з пря­мою а.

2. Будуємо коло з цент­ром у точці А і радіусом ОА і коло з центром у точці В і радіусом ОА; О1 — точ­ка перетину цих кіл.

3. Через точки О та О1 проводимо пряму b.

4. Пряма b шукана, b a.

IV. Застосування нових знань.

1. Розв'язати задачу на побудову прямокутного трикутника за його катетами. Дано:

Побудувати: прямокутний трикутник з катетами а та b.

Аналіз побудови

Для побудови трикутника слід побудувати прямий кут О і на його сторонах відкласти відрізки а та b.

Побудова

1. Будуємо довільну пряму х; вибираємо довільну точку О на ній.

2. Через точку О проводимо пряму у, перпенди­кулярну до прямої х.

3. Будуємо коло з центром у точці О і радіусом b; К — точка перетину кола з прямою х.

4. Будуємо коло з центром у точці О і радіусом а; Р — точка перетину кола з прямою у.

5. Сполучаємо точки Р і K.

6. ОРК — шуканий.

2. Розв'язати задачу на побудову висоти тупокут­ного трикутника, опущену з вершини гострого кута.

Дано:АВС, A тупий.

Побудувати: висоту ВК АВС.

Аналіз побудови

Для розв'язування задачі через точку В слід про­вести пряму ВК, перпендикулярну до прямої АС.

Побудова

1. Проведемо пряму АС.

2. Через точку В проведемо пряму b АС; К — точка перетину прямих b та АС.

3. ВК — шукана висота.

V. Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання.

За підручником [1]: § 5, № 29, 35.