Донецька загальноосвітня школа № 000
Інтегрований урок
на тему "Вода та напої,
їх цінність»
(за курсом "Азбука харчування», основи
здоров'я і природознавство)
Підготувала вчитель
поч. класів ДЗШ № 000
Деревягіна С. О.
навчальний рік
Тема. Вода та напої, їх цінність.
Мета: пояснити цінність води для життя і здоров’я людини, її особливе значення для дітей, надати інформацію про необхідність вживання води в достатній кількості; ознайомити з різновидами напоїв та їх користю для здоров’я; пояснити різницю між водою і напоями; формувати навички догляду за зубами, закріпити знання про властивості води, розвивати вміння висловлювати і аргументувати власну думку, виховувати дбайливе відношення до води.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Повторення вивченого матеріалу. Фронтальне опитування.
Давайте повторимо:
- Що є джерелом енергії, росту, здоров'я? ( Їжа)
- Яка обов’язково має бути їжа? (Різноманітна)
- Які поживні речовини містяться в продуктах харчування? (Білки, жири, вуглеводи, мінерали, вітаміни).
-Яка група поживних речовин є будівельним матеріалом організму? (Білки).
Відгадайте кросворд з більших цеглинок: (на зачиненій дошці)
| 1. | |||||||||
| 2. | |||||||||
3. | ||||||||||
| 4. | |||||||||
| в | і | т | а | м | і | н | и | ||
|
| г | о | р | і | х |
| |||
в | у | г | л | е | в | о | д | и |
|
|
|
| м | і | н | е | р | а | л | и | |
1. Яка група поживних речовин сприяє росту, силі, здоров'ю? (Вітаміни).
2. Дуже твердий продукт, у якому містяться вітаміни А, Е, В, Р.(Горіх)
3. Яка група поживних речовин поставляє енергію для серця, м'язів? (Вуглеводи)
4. Яка група поживних речовин бере участь в обміні речовин? (Мінерали)
III. Вивчення нового матеріалу.
1) Підготовка сприйняття нового матеріалу.
- Подивіться уважно, яке ключове слово ми зібрали у кросворді?(Вода). Правильно, вода!
Асоціативний кущ
Що ми знаємо про воду: - безбарвна
-прозора
-немає запаху
-краса
-енергія, сила
-існує в грунті, в горах, в водоймах
-всі живі істоти частково складаються з води…
Воду називають чарівницею, мандрівницею. І вона щиро запрошує нас у гості. (Відкривається дошка).
2) Повідомлення теми уроку.
І сьогодні на уроці мова піде про воду та напої, які можна приготувати з неї. (СЛАЙД № 3)
3) Розповідь вчителя про значення води в житті людини. (СЛАЙД № 4)
Вода - це найголовніша цінність, яку подарувала людині природа. Вона є джерелом життя. Оскільки бере участь у всіх життєвих процесах (регулює температуру тіла, допомагає засвоювати живильні речовини, змащує суглоби, покращує травлення, бере участь в обміні речовин). Якщо без їжі людина може прожити 20 днів, то без води - лише 3-4 дні. Тіло людини на 50-60 % складається з води. Нестачу води організм відчуває дуже швидко, виникає відчуття спраги. Рідина потрібна щодня.
4) Знайомство з правилами пиття.
Дітям 7 - 8 років необхідно щодня пити 1,5 літра води. Якщо ви займаєтеся протягом дня спортом, то вам потрібно буде випити більше води, щоб відновити витрати рідини.
Пийте воду в перервах між прийомами їжі: захвилин до їжі або через 1,5 - 2 години після неї. Уникайте занадто високої і надто низької температури.
5) Оповідання «Для чого кажуть «спасибі».
Вода – це найцінніше багатство на землі. В давнину і донині люди намагаються до води ставитися дуже дбайливо. Послухайте оповідання В. Сухомлинського « Для чого кажуть «спасибі» (Інсценізація). ( слайд № 5)
Дійові особи:
Автор
Дідусь
Хлопець
По лісовій дорозі йшли двоє - дідусь і хлопчик. Було спекотно, захотілося їм пити. Подорожні підійшли до струмка. Тихо дзюрчала прохолодна вода. Вони нахилилися, напилися.
- Спасибі тобі, струмок! – сказав дідусь. Хлопчик посміхнувся.
-Ви навіщо сказали струмку «спасибі»? - запитав він дідуся.
-Адже струмок неживий, не почує ваших слів, не зрозуміє вашої подяки.
-Це так. Якби напився вовк, він би «спасибі» не сказав. А ми не вовки, ми люди. Чи знаєш ти, для чого люди говорять «спасибі»? Кому потрібно це слово?
Хлопчик замислився. Часу у нього було багато. Шлях через ліс стояв довгий...
Висновок. Вода дає життя всьому живому. Людина може і повинна виражати свою подяку воді словом і ділом, цінувати це багатство.
6) Фізхвилинка (під звуки струмка). (СЛАЙД №6 )
Водичко, водичко
Вмий моє личко.
Щоб сяяли очки,
Рум’яніли щочки.
Щоб посміхався ротик
І радів животик.
7) Яка буває вода. (СЛАЙД №7 )
Подивіться на воду, яка налита в графин № 1. Це вода з під крана, водопровідну воду не можна пити, так як вона містить велику кількість шкідливих бактерій. Її потрібно очистити за допомогою фільтра. (Демонстрація) Якщо немає фільтра, то воду потрібно закип’ятити в чайнику, щоб убити шкідливі бактерії.
У графині № 2 знаходиться мінеральна вода. Така вода витікає з надр землі і містить багато корисних речовин для організму.
У графині № 3 знаходиться мінеральна вода, в якій містяться не тільки мінеральні речовини , а й газ. Вона так і називається - газована. Таку воду не можна пити часто. Справа в тому, що газ розчинений у ній, здатний поступово руйнувати зуби.
8) Згадаймо правила догляду за зубами. (СЛАЙД № 8 )
· Їжте фрукти і овочі!
· Не зловживайте цукром і солодощами!
· Полощіть рот після їжі!
· Чистить зуби двічі на день: після сніданку і перед сном!
· Міняйте зубну щітку кожні 3 місяці!
· Відвідуйте стоматолога двічі на рік!
9) корисні напої.
З води можна приготувати багато корисних напоїв. А саме які ви дізнаєтеся, відгадавши загадки. (СЛАЙД № 9)
1. Фрукти, ягоди зварились,
потім швидко-швидко пились. (Компот)
2. Він буває самий різний,
і на вигляд і на смак.
Щоб здоровим бути міг,
пий завжди фруктовий …(сік)
3. На морозі ми гуляли,
Руки й ніжки наші змерзли.
Щоб зігрітись, наливай
ароматний, міцний..(чай)
4. І поживне, і смачне,
Біле, пінне, запашне.
Залюбки малята п’ють,
Здоровенькими ростуть. (Молоко).
Робота в групах за планом.
Діти в групі наклеюють малюнки на великий аркуш, складають речення зі слів про користь продукту.
План:
1. Назва напою.
2. Види напою.
3. Користь.
4. Цікаве про напій..
компот |
|
сік |
| ||
чай |
|
молоко |
1група (СЛАЙД №10 )
1. Компот.
2. Компот буває абрикосовий, сливовий, яблучний, полуничний, смородиновий.
3. Втамовує спрагу, забезпечує організм вітамінами.
4. Найпоширеніший визнаний яблучний компот.
2 група (СЛАЙД № 11 )
1. Сік
2. Сік буває яблучний, морквяний, томатний, виноградний, сливовий, буряковий, гарбузовий.
3. Сприяє очищенню, стимулює розумову діяльність, підвищує імунітет.
4. Найкорисніший сік - сік голубики (лікувальний еліксир).
3 група (СЛАЙД № 12 )
1. Молоко
2. Молоко буває коров’яче, козяче, оленяче, верблюже.
3. Сприяє зміцненню здорових зубів, кісток, покращує роботу серця, нирок, печінки.
4. У стародавній Русі пожежа від блискавки вважали божественним вогнем і гасили його не водою, а молоком.
4 група (СЛАЙД № 13 )
1. Чай.
2. Чай буває зелений, чорний, ромашковий, шипшиновий.
3. Зігріває, заспокоює нерви, знімає втому, додає бадьорості.
4. Пити чай з лимоном першими додумалися росіяни, цю звичку перейняв весь світ.
(СЛАЙД № 14 )
Який найулюбленіший напій школярів? ( Діаграма (СЛАЙД № 15 ), складена за результатами опитування, вказує: 1 місце - компот, 2 місце - сік, 3 місце – молоко, 4 місце - чай.)
IV. Закріплення вивченого.
Цікаве завдання від Смачнюлі. (Робота з робочими зошитами « Азбуки здоров'я ». 18-19). Питайлик вирішив влаштувати свято для друзів. Допоможіть йому визначити, з яких продуктів можна зробити сік.
V . Підсумок уроку.
- Що сподобалось на уроці?
-Скільки днів людини може прожити без води?
-Яку кількість води необхідно в добу пити школяреві вашого віку?
А тепер давайте вип'ємо по ковточку чистої мінеральної води. Нехай вживання достатньої кількості води стане у вас хорошою звичкою. (СЛАЙД № 16 )
Пийте ж водичку протягом дня.
Мама і тато, вся наша рідня.
Здоров’я всім вам вона пропонує,
красу і щастя залюбки подарує.


