Красноарміська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

Урок у 5 класі

Тема. Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах.

Учитель

української мови та літератури

І категорія

Семенова Оксана Іванівна

2014

Мета: - поглибити знання учнів про однорідні члени речення; дати поняття про узагальню вальні слова при однорідних членах речення; навчити правильно інтонувати такі речення та ставити розділові знаки при узагальнювальних словах;

- розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам'ять, емоції;

- виховувати почуття прекрасного, бережне відношення до природи.

Обладнання: підручник, картки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

Визначення емоційного настрою (таблиця кольорів)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Самостійна робота.

- Діти! Щоб вивчати наш курс мови далі, нам треба визначити, наскільки ви опанували попередній матеріал. Я пропоную вам виконати самостійну роботу, а саме:

- Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки і вставляючи, де потрібно, пропущені літери. Однорідні члени речення підкресліть.

І в. Тихо було в лісі і вден.. і ввечері.

ІІ в. Співає осін.. ніжно й журливо.

- Які члени речення називаються однорідними?

- Як поєднуються між собою ОЧР? Які розділові знаки ставляться між ОЧР?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми й мети уроку.

Розгляньте малюнки

Які групи істот чи неістот ви побачили?

Як називаються такі слова?

Слово, яке є об’єднувальною назвою до перелічуваних однорідних членів речення, називається узагальнювальним словом.

Тож, шановні діти, ми сьогодні будемо працювати над темою «Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах .»

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Наше завдання: - запам’ятати «Що таке узагальнювальні слова?»,

- навчитися інтонувати речення з УС та ОЧР,

- розставляти розділові знаки в таких реченнях,

- удосконалювати свої вміння красиво, правильно висловлювати свої думки.

- Пояснення нового матеріалу.

1) Самостійна робота з підручником (с.92,95). Опрацювання теоретичного матеріалу.

Якщо в реченні є УС, то перед ОЧР ставиться двокрапка, а після них – тире.

УС завжди вимовляється з підвищеною інтонацією.

2) Скласти і записати речення з УС та однорідними членами.

Малюнки конвалії, проліска, рясту, сон-трави; лебідь, пугач, чорний лелека.

- А вам нічого не підказують ці назви?

- Вірно! Молодці! Це назви квітів і птахів, які занесені до Червоної книги України. А чому це так сталося?..... Що ж нам тепер робити?...

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

ІV. Закріплення вивченого матеріалу. Формування знань, умінь і навичок.

1.Виконання вправи 159(3реч) (с.93).

Прочитайте, вірно інтонуючи, речення. Назвіть УС та ОЧР.

Одне речення, на ваш вибір, перебудуйте так, щоб УС стало після ОЧ.

Вправа «Редактор». + Словникова робота (Редактор - …)

Запишіть речення, виправивши помилки. Поясніть, у чому вони полягають.

У наших лісах водяться лосі, козулі різні тварини, зайці білки лисиці.

У наших лісах водяться різні тварини: лосі, козулі, зайці, білки, лисиці.

Лосі, козулі, зайці, білки, лисиці – різні тварини водяться в наших лісах.

Творча робота «Наслідуючи автора» (картка).

Завдання: на місці пропусків вставте ОЧР.

ЛИСТОПАД

Качур ходить по садах,

По __________, по ____________,

Ронить качур сизе пір’я

На дахи і на _____________.

Ходить, _____________ і ___________

За собою кличе осінь.

Осінь каже: - Почекай

Відлітати в теплий край. -

Ронить пір’я – рад не рад –

Качурів листопад.

ЛИСТОПАД

Качур ходить по садах,

По дорогах, по ставах.

Ронить качур сизе пір'я

На дахи і на подвір'я.

Ходить, тужить і голосить —

За собою кличе осінь.

Осінь каже: — Почекай

Відлітати в теплий край. —

Ронить пір'я — рад не рад —

Качурів листопад. О. Сенатович

V.Домашнє завдання.

- Опрацювати §14, вивчити правила;

- виконати вправу 163(4), 167(3), зробити повний синтаксичний розбір

VІ. Підсумок уроку. Метод «Мікрофон».

Визначення емоційного настрою (таблиця кольорів)

Метод «Мікрофон».

«Сьогодні на уроці я (мені)…»

ЛИСТОПАД

Качур ходить по садах,

По дорогах, по ставах.

Ронить качур сизе пір'я

На дахи і на подвір'я.

Ходить, тужить і голосить —

За собою кличе осінь.

Осінь каже: — Почекай

Відлітати в теплий край. —

Ронить пір'я — рад не рад —

Качурів листопад. О. Сенатович