Українська мова, 3 клас
Тема: Закріплення та узагальнення знань про іменник.
Мета:
· Узагальнювати і систематизувати знання учнів з теми «Іменник»,
· Удосконалювати уміння знаходити іменники у мовному потоці, класифікувати їх відповідно до роду та числа,
· Розвивати аналітико – синтетичні вміння учнів,
· Виховувати інтерес до навчання, потребу у поглибленні своїх знань
Обладнання: мультимедійна презентація, таблиця «Іменник», хмаринки з паперу, схеми для складення «Асоціативного куща».
Хід уроку
І. Організація учнів до роботи:
Задзвенів для всіх дзвінок –
Час почати наш урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Метод «Мозковий штурм»
- Із чим асоціюється слово «Іменник»?
- (У кожного з вас на парті лежать схеми, які ви маєте заповнити. Кожне слово має бути обґрунтоване та підтверджене прикладом. Наприклад:



Загальна
назва Неістота



Іменник
![]() |
![]() |


Середній
рід Однина
ІІІ. Оголошення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слайд 1. Тема нашого уроку: «Узагальнення знань про іменник». Наше завдання – узагальнити знання про іменник, одержані на попередніх уроках.
Вправа «Очікування»
· На хмаринках, вирізаних з паперу, учні пишуть свої очікування від уроку, починаючи словами «Від
уроку я очікую…». Свої хмаринки ви розмістите навколо нашого сонечка, яке супроводжуватиме нас у роботі на уроці.
ІV. Закріплення вивченого про іменник.
1. Робота в парах:
Спираючись на слайди № 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 скласти граматичний монолог на тему: «Іменник як частина мови».
2. Вправа «Мікрофон». Граматичний монолог на тему «Іменник як частина мови»
3. Робота в групах: Дату характеристику іменника за логічно – опорними схемами.
Логічно – опорна схема Група 1
Іменник
![]()
Означає назву предмета
Істота Неістота
![]()
![]()
Загальна Власна назва Група 2
![]()
![]()
Число Рід
![]()
Змінюється за питаннями
![]()
Член речення
Група 3 Група 4


4. Аналіз іменника як частини мови. Слайд 10
V. Узагальнення знань, умінь, навичок.
1. Хвилинка каліграфії:
Прослухайте віршовану загадку
- Хто ти? Що? Твоє ім'я?
- Іменна твоя сім'я.
Знають всіх в ній поіменно,
А зовуть сім'ю … (Іменник)
Розділіть слово – відгадку на склади і запишіть поскладово.
І мен ник
Придумайте свої іменники, у яких би зустрічалися такі саму буквосполучення.
Наприклад: Ім'я, іменинник, щоденник.
2. Перевірні вправи: Слайд 11
А) «Утвори слово»
- Переставте букви місцями, утворіть іменники
Б) Розподіліть слова на 2 групи, запишіть. Слайд 12
Хто? Що?
В) Самоперевірка Слайд 13
Фізкультхвилинка ( Використано інтернет-ресурс «Зимова фізкультхвилинка»
Г) Випиши групу слів, у якій всі слова пишуться з великої букви. Слайд 14
Ґ) Взаємоперевірка за слайдом 15 «Перевір себе»
3. Вправа на уважність Слайд 16
- Діти, у нас у комп'ютері з'явився вірус. Він хоче нас заплутати. Якщо ми виправимо помилку, ми врятуємо наш компик.
Слайд 17
- Ура! Вірус знищено!
5. Хвилинка - веселинка
– Переставте все, як треба
Засобакали гавки,
Закицькали нявки,
Закачкали кряки,
Зкакізкали меки, забаранили беки,
За зірки сховалось небо,
Перестав усе, як треба.
- Я пропоную вам записати іменники, які утворилися. На які питання відповідають ці слова? Вони є назвами істот чи неістот? Доведіть свою думку.
VІ. Підсумок уроку.
Вправа «Інтерв'ю»
Завдання: Провести інтерв'ю зі своїм партнером по парті за питаннями:
· Чого ви сьогодні навчилися?
· Про що Ви дізналися більше?
· Що вас сьогодні було цікавим?
· Чи виправдались ваші очікування від уроку?
VІІ. Домашнє завдання: (різнорівневе)
· Середній рівень: Визначити іменники у поданому вірші
В школі затишно, чудово:
Тиша, праця, навчання,
Найпотрібніші основи
Головних наук. Знання!
Коридорами без звуку…
Неповторно, без прикрас,
Ходить панночка Наука
І заходить в кожний клас.
Всім дарує, так старанно,
Дуже цінні відкриття,
Щоб людина бездоганно,
Сміло входила в життя.
· Достатній рівень: Вказати число та рід підкреслених іменників.
· Високий рівень: Усно скласти твір – міркування «Знання – це сила»




