Урок: літературне читання Клас: 2

Тема: Т. Коломієць «Подарунок». В. Лучук «Кольорові пташки». В. Конопелець «Якого кольору сніг?». Підсумок за темою.

Мета: формувати вміння сприймати зміст віршів, образність мови; вчити правильно і виразно читати вірші; розвивати творче мислення; виховувати любов і повагу до рідної мови, бережне ставлення до птахів.

Обладнання: картки – кольори для поділу на групи, кольорові смужки, картки зі словами на співставлення кольору і слів, малюнки птахів, картки зі словами для розширення поля читання; картки з зашифрованим реченням.

Хід уроку

І. Поділ учнів на групи.

Кожен учень отримує картку-колір (жовту, зелену, червону, білу) і сідає в групу, колір якої співпадає з його кольором.

Завдання

Назва групи

1 (2 б.)

2 (2 б.)

3 (2 б.)

4 (1 б.)

5 (1 б.)

6 (2 б.)

7 (2 б.)

1.

2.

3.

4.

ІІ. Підготовка до читання.

1. Завдання «Колір-слово», яке оцінюється 2 балами. Кожна група отримує картку зі словами: трава, лимон, молоко, осінь, огірок, наречена, вишня, любов, золото, кров, ромашка, суниця, сонце, ялинка.

Група, яка сформувалася за допомогою білого кольору, виписує слова – молоко, наречена, ромашка.

Група, яка сформувалася за допомогою червоного кольору, виписує слова – суниця, вишня, любов, кров.

Група, яка сформувалася за допомогою зеленого кольору, записує слова – трава, огірок, ялинка.

Група, яка сформувалася за допомогою жовтого кольору, виписує слова – сонце, осінь, золото, лимон.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Чому вибрали слово наречена як білий колір?

- Чому осінь жовта? Любов – червона?

Оцінювання команд.

2. Гра – завдання « Якого кольору слово?»

Вчитель називає слово, а учні смужками показують його колір.

Слова для гри: кавун, небо, темрява, волошка, снігур, малина, море, ніч, ворона, сніг, тепло, горе, синиця, весна.

Оцінювання команд.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Подарунок».

1. Виразне читання вірша вчителем.

2. Словникова робота.

Вправи для розширення поля читання. Робота з картками. Кожна група отримує картки зі словами.

1 група 2 група 3 група 4 група

бджола двора висота курча

билинці кожушка травичка вистача

відчинить височезна крапинками полунички

розфарбувала працювала домалювало потрудились

Читання вголос.

3. Аналіз вірша з елементами вибіркового читання.

- Чи сподобався малюнок курчатку? Прочитайте, що воно домолювало. Як змінився від цього настрій малюнка?

- Прочитайте, що домалювало мишеня? Якого кольору був пензлик? Чому ви так думаєте?

- Хто працював найвище? Що метелик розфарбував? А в який колір?

- Прочитайте, що домалювало сонечко? Над чим працювала бджола?

- Чи сподобався усім малюнок? Прочитайте речення з вірша, що це доводить.

- Хто зможе відкрити диво-хатку? Прочитайте.

- Зараз ви також спробуєте відкрити «диво-хатку», записавши кольори в тому порядку, як вони йдуть у вірші.

Оцінювання команд. (Сірий, жовтий, зелений, синій, червоний, золотий, брунатний.)

V.

V. Фізкультхвилинка «Світлофор».

Червоний колір – діти присідають, зелений – йдуть, а жовтий – стоять.

VI. Опрацювання вірша В. Лучука “Кольорові пташки».

1. Словникова робота.

На дошці малюнки птахів.

- Кого ви впізнаєте з птахів?

2. Читання вірша учнем.

- Хто з птахів вам здався найнезвичайнішим у своєму вбранні?

3. Завдання на розвиток техніки читання, яке оцінюється 1 балом.

Кожна група має знайти і прочитати речення про того птаха, якого вчитель показує.

1 група – про синиці.

2 група – про снігурі.

3 група – про горобця.

4 Група - про крука.

Оцінювання команд.

VII. Опрацювання вірша В. Конопелець “Якого кольору сніг?»

1. – Прочитайте заголовок вірша. Дайте відповідь на це питання.

- Послухайте, яким побачив сніг поет.(Читання вірша вчителем.)

- Які кольори ви запам`ятали?

- Прочитайте, коли сніг білий. А коли – синій? Який він на деревах? Де він жовто – золотавий? А рожевий?

2. Гра-завдання « Дочитай речення», яке оцінюється 1 балом.

1 Група дочитує «Білий –білий…»

2 Група дочитує « А в саду…»

3 Група дочитує « Жовто – золотавим…»

4 Група дочитує « А під вечір…»

Оцінювання команд.

3. Мовно – логічне завдання, яке оцінюється 2 балами. Кожна група отримує картку зі словами на співставлення кольору і слів.

Білий –білий на березі ще й сосні

Синьоокий трави

Бірюзовий на шибках

Жовто-золотавий на поля й на луки

Рожевий в садку

Учні з`єднують слова з кольором.

Оцінювання команд.

VIII. Домашнє завдання.

Вірші виразно читати і відповідати на питання розділу.

IX. Підсумок теми.

На дошці записано речення: Якщо світ здається тобі чорно – білим, зроби його кольоровим.

Кожна група отримує картку.

- - _ ,

Завдання: розмалювати слова певними кольорами (2 бали)

«якщо, кольоровим» - зеленим;

«світ, чорно-білим»- жовтим;

«здається, зроби» - червоним;

«тобі, його» - синім.

Оцінювання команд.

- Який світ, по – вашому, цікавіший: різнобарвний чи однотонний, чорно-білий? Чому?

Х. Підведення підсумків групової роботи, загальне оцінювання роботи кожної групи.

- Чи сподпбався вам урок? Підніміть смужку такого кольору, яким би ви оцінили наш урок.