Тема: Зимуючі птахи.

Програмовий зміст: Закріпити знання дітей про зимуючих птахів. Вчити складати описову розповідь за планом-схемою. Вчити добирати антоніми, узгоджувати відносні прикметники з іменниками, вживати іменники у зменшувано-пестливій формі. Вправляти навики дітей у словотворенні. Автоматизувати навики складоподілу та звукового аналізу. Розвивати увагу, мислення, пам`ять, дрібну моторику пальців рук. Виховувати дбайливе ставлення до птахів, викликати бажання допомагати птахам взимку.

Матеріал: предметні малюнки, схеми до гри “Проклади доріжку”, ”Казкові галявини”,аудіозапис “Спів пташок,””Дивне дерево”,доріжка з каштанів.

Хід заняття

1. Подорож до парку. Потрібно подолати перешкоди: пройти по незвичайній доріжці, через місточок …

-По доріжці ми підем, через річку перейдем, на галявину зайдем, тут сніжинки підберем, на долоньки покладем, потім їх зідмем, хай собі летять.

2.Зустріч з птахами.( На “дивному” дереві птахи частково закриті сніжинками.)

Гра “Впізнай пташку.”(За частинами тіла потрібно впізнати назву птаха)

- Чиє крило виглядає? (ворони) Хто заховався? (ворона)

-Чий хвостик? (сороки)

-Чий дзьоб? (дятла)

-Чия голівка? (синички)

-Чиї лапки? (горобця)

-Чия голова? (сови)

-Що у гніздечку? (яєчка) Який птах висиджує пташенят взимку? Чиї це яєчка? (шишкара)

3. Гра “Де знаходиться пташка?

- Який птах розміщений посередині дерева?

- Хто знаходиться зліва від ворони?

- Хто знаходиться справа від ворони?

- Яка пташка над синичкою?

- Яка пташка розміщена під горобчиком?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Яка пташка сидить на вершині дерева?

4. Вірші про птахів.

-Чи знаєте ви вірші про птахів?

Дятел дерево довбав,

Дятел гусінь діставав,

Добре він попрацював-

Шкідників усіх зібрав.

Я синичка невеличка

Маю білі щічки,

Сірі лапки, чорну шапку,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Подивіться у дворі -

В чорних шапках снігурі,

Ще й червоні фартушки

Одягли собі пташки.

5. Гра з м`ячем Докажи словечко”.

- Птахи пропонують нам пограти у гру.

-У сороки білі боки, тому її називають…(білобока)

-У сороки довгий хвіст…(довгохвоста)

-У синички жовті сгрудки…(жовтогруда)

-У ворони чорні крила…(чорнокрила)

-У дятла червона голівка…(червоноголовий)

-У голуба сизі крила…(сизокрилий)

У снігура червоні грудки…(червоногрудий)

6. Гра “Порівняй птахів.

-Хто який? (ворона, горобець) Ворона велика, а горобець малий.

-У кого який хвіст? (синичка, сорока)

-Хто ходить, а хто стрибає? (ворона, горобець)

-Хто важчий, а хто легший? (голуб, синичка)

7. Гра “Хто у кого?”.

-Розгубились пташенята. Допоможемо їм відшукати своїх мам?

У сови-совеня.

У ворони-вороненя.

У голубки-голубеня.

У снігура(снігурки)-снігуреня.

У синички-синича.

У горобчихи-горобеня.

8. Гра “Проведи доріжку ”.

Слова назви птахів поділити на склади і провести “доріжку” до цифри, яка позначає кількість складів.

9. Гра “На казковій галявині.”

(Звуковий аналіз слова-відгадки)

Вночі літає,

Вдень відпочиває.

Кругла голова,

Зоветься…(сова)

10. Опис птаха за планом-схемою.

11. Слухання співу пташок.(аудіозапис)

-Які пісеньки у пташок? (сумні, невеселі, журливі)

Зажурились пташки на морозі,

Не щебечуть, бо серце в тривозі:

Вже настала сувора зима.

Холод всюди і їжі нема…

Допоможемо друзям пернатим

Зиму цю нелегку зимувати.

12.” Гостинці для пташок.

-Щоб розвеселити пташок, пригостимо їх зернятками.

Діти беруть в руки зерна, називають їх( гарбузові, соняшникові, пшеничні) та насипають у годівничку.

Обладнали годівничку

Для горобчика й синички,

Для сороки й шишкара,

Для ворони й снігура.

Прилітайте друзі милі,

Не лякайтесь заметілі.

-Птахи вам будуть дуже вдячні. Тож поспішаймо вивішувати годівничку.