Қарағойшина Гулбану Жеңісқызы

№44 мектебінің бастауыш сынып мұғалімі,

директор орынбасары

4 сынып математика

Сабақтың тақырыбы: Жылдамдық. Уақыт. Қашықтық.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділігі: балаларға жылдамдық. туралы ұғым беру, түсінік қалыптастыру.

Б) Дамытушылығы : Өз бетінше қорытынды жасай алу дағдысын, логикалық

ойларын зейінін есте сақтау қабілетін дамыту

В) Тәрбиелілігі: Логикалық тапсырмалар арқылы оқушының ақыл-ой

белсенділігін тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Сабақ мазмұнына сай слайдтар, суреттер.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі:

(Балалардың сабаққа әзірлігіне шолу, зейіндерін сабаққа аудару)

ІІ Үй тапсырмасын тексеру.

(үй жұмысын жан-жақты тексеру, алған білімдерін бекіту)

ІІІ Жаңа сабақ

Ой қозғау Орнына қой!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

а

ы

д

м

ж

қ

л

т

ш

у

25:5 1000:100 3*2

2000:1000 9,999:9999 100000:100000

3500:500 42:7 1000:991

270:90 200:100 400:200

1000:1000 1000:992 42:7

4000:1

900:

1000::80

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

999:993

1.Ауызша есептеулер.

А) Топшамалар бойынша есептеулер

Б) Математикалық сауаттылық білімдерін пысықтау.

В) Теориялық білімдерін дәлеледеу.

2. Математикалық диктант )есту арқылы)

А) 1 разряд 4, 2разряд3, 3 разряд 5 санынан құралатын, 6 разряд 7 санынан 1,2,3,4,5 разряды 9 санынан, құралатын санды жазу.

Жауабы: 534,700.000, 99.999. т. с.с

Б) Есте сақтап, жатқа жазу.

5,5000.000,дм2,>; 99.999.999,=; 1000.000

Овал: +100003. Оқулықпен жұмыс:

Овал: -40.000Овал: -8000№1(ауызша)

Овал: -10.000Овал: -100000Овал: +1

Овал: -7000,Овал: -1000
Овал: -21000,Овал: +999,Овал: +2

·

· Ой қозғау.

- Қозғалыста болатын қандай денені білесің?

- (машина, мотоцикл, адам жануар, құс)

- Қозғалыста болмайтын ше?

(заттар, тамақ,құрал т. с.?

- Қозғалыстағы дене қандай, бағытта болуы мүмкін?

Мысал келтір.

(әр оқушының өздеріне көрсетуге болады)

· Сызба бойынша түсінік беру

(сызба бойынша қозғалыс бағыты туралы сөйлету)

(ауызша)

50км/сағ

№2 А) →1сағ 2сағ 3сағ 4сағ

____________________________ U-50км/сағ

т-4сағ

S-200км

U - жылдамдық

T - уақыт

S-қашықтық

Логикалық жаттығу

- Бір ауылдан шыққан 2 машина бірдей уақытта бірге жетті. Неге?

- Бір мезгілде шыққан 2 жолаушының бірі ауылға дейін 2 сағ жүрді, ал екіншісі 1 сағатта жетті. Неге?

- Тасбақа мен тышқан жарысса қайсысы бұрын жетеді. Неге?

№3 Үй _______ мектеп __________өзен

? 5 есе 2км 125м

Шешуі: 2125:5=431м

=1694м =1км 694м (кем)

· Қызықты есеп

Мақсат үйден мектепке дейін 200м жүреді. Таңертең Марат мектепке шықты: Жандық дәл ортасына келген кезде қаламының үйде қалғаны есіне түсті де кері үйге келіп, қайтадан мектепке келді. Сонда Марат 200 м жүретін жолға неше метр жүреді.

№4

Шешуі: 5550-30*65=3600т

3600:60=60т(1 бөлке нан)

Ә)ауызша

· Ми гимнастикасы (зейін) жоқ санды қатары бойынша табу.

№1

10.002

10.005

10.001

10.007

10.000

10.006

9.999

?

10.003

№2

1.000001

1.000.009

1.000.003

1.000007

1.000.004

1.000.008

1.000005

1.000.002

?

№3

1111

1116

1113

1114

?

1118

1117

1112

1119

25 оқушыда әр оқушыда әр түрлі тапсырма жауабы соңынан экраннан көрсетіледі. (уақытқа есептеу)

№5 30006, 30606, 90909, 41616, 6003, 2001, 3006, 10002.

ІV Қорытынды (тест)

1 Жаяу адам жылдамдығы?

А) 5км\сағ б) 15км\сағ в) 80км\сағ

2) Машина 60 км\сағ 3 сағ жүрді. Барлық жүрген жолы неше км?

А) 1800км б) 210 км в) 180 км

3) Бала мектептен үйге дейін 200 м жолды 1 мин 20м жүрсе неше мин жетеді.

А) 15 мин б) 10 мин в) 1 сағ

V. Бағалау.