Урок з природознавства для 3 класу.

( підготовлен учителем ЗОШ №2 )

Тема. Довкілля рослин. Пристосування рослин до різних умов життя. Охорона рослин.

МЕТА : продовжувати формувати поняття «рослини», дослідницькі навички

актуалізувати знання учнів правди розмноження рослин

сформувати уміння про довкілля рослин, про ознаки їх пристосування до

різних умов життя, про ознаки завдяки яким рослина захищається від

знищення;

вчити встановлювати причинно – наслідкові звязки;

формувати в учнів соціальну компетентність, уміння працювати на уроках

в групах, удосконалюючи власний внесок у спільну працю;

розвивати спостережливість, увагу, мислення;

виховувати бажання захищати природу від знищення.

ОБЛАДНАННЯ:

таблиця з зображенням довкілля рослин;

таблиця видів розмноження рослин;

малюнки рослин, які живуть в різних умовах;

малюнок хлопчика Барвінка;

схеми, підручник, зошит з друкованою основою;

план роботи на дошці;

дослідницький матеріал.

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: « Передбачення», « гронування», робота в групах.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

1.Привітання учнів:

Холодно зараз в лісах і в лугах,

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Затишно в класі, тепло у нас

Доброго дня, Вам, вітаємо Вас.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Слово вчителя.

- Перевірка домашнього завдання проведемо в кілька етапів:

А) Учні………….. перевірятимуть свої знання за допомогою тестових . завдань

Б) Учні – синоптики проаналізують погоду протягом тижня.

В) Фронтальна бесіда.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

2. Тестові завдання 6 учнів.

3. Аналізування погоди.

4.Фронтальне опитування.

А ) Бесіда.

- Діти, скажіть, чи можна виростити нові рослину без насіння? Яким чином? Перелічіть всі способи розмноження рослин. Заповнемо таблицю розмноження ( дошка для прикладів використовувати загадки, ілюстрації вивішуються ).

Способи розмноження

Приклади

1. Цибулиною

тюльпан

2. Живцем

малина

3. Вусом

полуниця

4. Відводком

виноград

5. Кореневищем

агрус

6. Листом

фіалка

7. Бульбою

картопля

5. Індивідуальне опитування.

- Діти, розкажіть про умови росту та розвитку рослин ДОСЛІДИ: вдома пророщували насіння:

А) пшениці без світла. В) квасолину без повітря;

Б) цибулиною без води Г ) насіння без тепла.

6. Слово вчителя.

- Отже, які умови потрібні рослині, щоб вона розмножувалася?

ВИСНОВОК ( вивішується на дошку) : сонячна енергія;

тепло;

повітря;

грунт

вода

поживні речовини.

7. Повідомлення теми уроку + мотивація.

- Сьогодні, діти, ми вирушаємо у подорож у світ « Рослин». Дізнаємося про те, які ознаки пристосування рослин до різних умов, як рослини захищаються, що можна зробити власноруч, щоб захистити рослини. Допоможе нам хлопчик Барвінок, який даватиме нам завдання і за правильні відповіді нагороджувати бонусами. Працуватимемо за планом.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Знайомство з планом (дошка)

ПЛАН

1. Що таке « довкілля»?

2. Ознаки пристосування до різних умов життя.

3. Як рослина захищається.

4. Охорона рослин.

2. Вступна бесіда.

- На які частини поділяється природа?

- Що належить до живої природи?

- Доведіть, що рослини частина живої природи.

3. Слово експертам. Довкілля ( словникова робота)

4. Прийом « Передбачення»

Розгляд малюнка + розповідь учителя. ( малюнок довкілля дуба)

- Розгляньте малюнок. Що є довкіллям для дуба?

- Поміркуйте разом, чи може рослина прожити та розвиватися, якщо не стане птахів, звірів, людини. Чому?

_ Чи зможе рослина жити, якщо не буде однієї з основних умов росту?

ВИСНОВОК:рослини зможуть існувати без птахів, комах, тварин,. людей, але, якщо не буде однієї з основних умов – рослина загине.

5. Робота в групах.

Опрацювання статті підручника «Довкілля рослин.»

6. Розповідь учителя про пристосування.

- Діти, кожній рослині потрібні волога і світло, поживні речовини та грунт, тепло та повітря. Одні рослини живуть у місцях де є надлишок вологи, інші – в посушливих місцях, деякі люблять тінь та живуть у лісах. Як же вони пристосувалися до таких умов життя? Барвінок дає нам 2 завдання. ( план 2.) Вирушаємо у подорож. ! і 2 група вирушаєть до пустелі ( фізхвилинка подорож літаком). 3 і 4 групи – до місць з надлишком вологи ( фізхвилинка подорож човном), 5 і 6 група – до лісу ( фізхвилинка подорож джунглями) Слово експертам – словникова робота – пристосувалися.

А) Робота в групах. Розгляд малюнків рослин, які пристосувалися до різних умов життя. Зясовування будови кореня, стебла, листя.

Кожна група розповідає, як рослини пристосувалися.

Розповідь цікавинок. (про пристосування)

Вивішування відповідей на дошку біля кожної зони.

Посушливі місця

Вологі місця

Ліси

1. Довге коріння

1. Коротке, розгалужене коріння.

1. Широке листя.

2.Вузькі, жорсткі, опушені листя

2.Широкі., довгі листки.

2.Мсисте, велике листя.

3. Товсті, м’ясисті листя.

3. Довге стебло

3. Коротке коріння.

Роздача бонусів за правильні відповіді.

7. Фізхвилинка ( повертання груп до класу )

8. Створення проблемної ситуації. Прийом « Гронування»

А)

- Діти, я вам хочу нагадати, що на Землі рослинами живляться багато рослин, люди використовують рослини не тільки культурні. Які самі вирощують, а й дикорослі – як їжу, ліки, корм для тварин. Чому ж рослини не зникають? Чи можуть вони самі захищатися від знищення? Обговоріть

- це в групах та висловіть всі можливі варіанти захисту. Відповіді

- Овал: ЗАСОБИ ЗАХИСТУ

РОСЛИН



кожної групи я буду записувати на дошці.

Б) Відгадування загадок та обговорення способів захисту ( очерет, пирій, кропива, троянда, шипшина, кульбаба)

В) Читання статті підручника « Способи захисту» + вибирання правильних та хибних припущень.

9. Розповідь учителя про охорону рослин.

- Діти, на планеті багато рослин знищені людьми: висушуються болота, вирубуються ліси, розорюються поля. Рослини зникають, бо їх використовують для букетів. Знищуються квіти та плоди, а з ними і нові рослини. Як же можна захистити рослини?

А) пропозиції щодо облаштовування міста та збереження рослин.

IV. Підсумок уроку.

1. Підведення підсумків проведення акції « Збережемо ліс»

А) нагородження грамотами учнів, які приймали активну участь у зборі макулатури.

2. Бесіда - я здогадався;

- я зрозумів;

- я узнав;

- я допоміг;

тепер я знію…………

V. Домашнє завдання. С. 126 – 131 чит.,з. с. 78.