Урок 12
Узагальнення і систематизація теми: «Рівномірний рух».
Мета. узагальнити і систематизувати знання учнів теми «Рівномірний рух»; розвивати вміння висловлювати свою думку, робити висновки, вміння самостійно опрацьовувати теоретичний матеріал; виховувати інтерес до предмета, впевненість у своїх силах.
Тип уроку. Урок – семінар.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Тестування.
І варіант.
1. У якому з наведених рухів тіла можна вважати матеріальними точками?
А | Б | В | Г |
Поїзд переміщується зі Львова до Харкова | Фігурист виконує довільну програму | У верстаті обертається закріплена деталь. | Спортсмен виконує стрибок у висоту |
2.
2.
Виразити покази спідометра у м/с.
А | Б | В | Г |
|
| 120 м/с | м/с |
3. Турист пройшов 4 км на північ, а потім ще 3 км на схід. Обчисліть шлях і модуль переміщення.
А | Б | В | Г |
7 км; 5 км | 4. 5 км; 7 км | 7 км; 3 км | 5. 7 км; 4 км |
4. Автомобіль рівномірно рухається по прямолінійному шосе. Які з перелічених нижче частин рухаються поступально?
1. Вітрове скло.
2. «Двірники», що працюють.
3. Колеса.
4. Стрілка спідометра.
А | Б | В | Г |
1 | 2 | 3 | 4 |
5. Рівняння руху вантажного автомобіля має вигляд
а рівняння руху пішохода, який іде узбіччям того самого шосе, - має вигляд
Укажіть правильне твердження.
А | Б | В | Г |
Пішохід іде назустріч автомобілю | Пішохід рухається відносно автомобіля зі швидкістю 13,5 /с | Автомобіль наздоганяє пішохода | Тіла зустрінуться через 20с |
6. Бджола сидить на стрілці годинника. Якою є траєкторія руху бджоли відносно циферблата?
А | Б | В | Г |
коло | Пряма лінія | гіпербола | парабола |
7. Який із зазначених прикладів руху можна вважати рівномірним?
А | Б | В | Г |
Відбувається гальмування автомобіля. | Пасажир спускається ескалатором метрополітену | Літак злітає | Пасажир спускається по рухомому ескалатору метрополітену |
8. Швидкість равлика 1,4 мм/с. За який час він здолає відстань 1,4 км?
А | Б | В | Г |
106 с | 103 с | 100 с | 1000 с |
9. За рівнянням руху х
визначити початкову координату та швидкість руху тіла. Обчислити координату за 2 с (усно).
А | Б | В | Г |
1,5 м; 26 м/с; 23 м | 26 м; 1,5 м/с; 23 м | 26 м; 15м/с; 22 м | 25м; 5 м/с; 26 м |
10. У вагоні пасажирського потяга, який рухається, на столі лежить книга. Відносно чого вона перебуває у стані спокою:
А | Б | В | Г |
стола | рейок | пасажира | платформи |
ІІ варіант.
1. Визначте, чи можна застосувати поняття «матеріальна точка» для описання руху потяга та описання руху сніжинки.
А | Б | В | Г |
Можна в обох випадках для всіх задач | Можна лише стосовно сніжинки | Не можна в обох випадках | Можна в обох випадках залежно від умови задачі |
2. Куля рухається зі швидкістю 600 м/с, а потяг – зі швидкістю 72 км/год. Визначте, у скільки разів швидкість руху кулі більша за швидкість руху потяга.
А | Б | В | Г |
У 20 разів | У 30разів | У 200 разів | У 300 разів |
3. М’яч, упавши з висоти 4 м, відскочив від землі. На половині висоти його піймали. Визначте шлях і модуль переміщення м’яча.
А | Б | В | Г |
6 м; 5 м | 5 м; 6 м | 6 м; 2 м | 6 м; 3км |
4. Автомобіль рівномірно рухається по прямолінійному шосе. Які з перелічених нижче
частин рухаються не поступально?
1. Вітрове скло.
2. «Двірники», що працюють.
3. Колеса.
4. Стрілка спідометра.
А | Б | В | Г |
1 | 2 | 3 | 4 |
5. Рух велосипедиста в СІ описується рівнянням
, а рух собаки – рівнянням
. Укажіть правильне твердження.
А | Б | В | Г |
Собака наздоганяє велосипедиста | Собака рухається відносно велосипедиста зі швидкістю 22м/с | Велосипедист наздоганяє собаку | Тіла зустрінуться через 30с |
6. За що сплачуємо у таксі: за шлях чи переміщення?
А | Б | В | Г |
Шлях | Переміщення | Це залежить від швидкості руху таксі | Це залежить від траєкторії руху |
7. Прямолінійним рівномірним рухом називають рух, у якого:
А | Б | В | Г |
вектор швидкості тіла залишається незмінним | швидкість тіла змінюється на однакове значення за будь-які однакові проміжки часу | тіло виконує однакові переміщення за будь-які інтервали часу | тіло виконує однакові переміщення за рівні інтервали часу |
8. Яку відстань долає літак за 1,5 хв, якщо він летить зі швидкістю 720 км/год?
А | Б | В | Г |
1,8 км | 18 км | 180 км | 300 м |
9. За рівнянням руху х
визначити початкову координату та швидкість руху тіла.
Обчислити координату за 5 с.
А | Б | В | Г |
270 м; 12 м/с; 210 м | 12 м; 270 м/с; 220 м | -270 м; 12 м/с; -210м | 270 12 м/с; -210 м |
10. У вагоні пасажирського потяга, який рухається, на столі лежить книга. Відносно чого вона перебуває у русі:
А | Б | В | Г |
стола | рейок | пасажира | платформи |
ІІІ. Повідомлення учнів за питаннями.
1. Механіка, її розділи
2. Основне завдання механіки, його розв’язання.
3. Кінематика.
4. Механічний рух, його види.
5. Методи дослідження механічного руху.
6. Простір і час.
7. Фізичне тіло і матеріальна точка.
8. Поняття про абсолютно тверде тіло.
9. Рівномірний рух.
10. Траєкторія руху. Види рухів за траєкторією.
11. Способи опису руху.
12. Швидкість рівномірного прямолінійного руху.
13. Шлях і переміщення.
14. Рівняння рівномірного прямолінійного руху.
15. Графіки залежності кінематичних величин від часу.
16. Відносність механічного руху..
17. Закон додавання швидкостей.
18. Перетворення Галілея.
Підсумок уроку
Домашнє завдання. Повторити §6-8,підготуватися до контрольної роботи.


