Навчальний предмет. Основи здоров’я. 6 клас.
Розділ. Соціальна складова здоров'я.
Тема. Пожежна безпека. Засоби пожежогасіння. Практична робота: користування засобами пожежогасіння.
Тип уроку: Комбінований урок.
Автор уроку: Нипорка Світлана Володимирівна, вчитель основ здоров'я Березанського навчально-виховного комплексу
Программа: Осниви здоров'я. 5-9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Програму підготували Т. Є. Бойченко, , . К.; Ірпінь: Перун, 2005.- 16
Мета: продовжувати знайомити учнів зі стадіями розвитку пожежі та пожежною безпекою власної домівки; розвивати вміння діяти під час пожежі, інших небезпечних ситуаціях, обирати оптимальні шляхи евакуації з приміщення; навчити запобігати виникненню пожеж, вправно діяти в зоні пожежі, користуватися первинними засобами пожежогасіння; виховувати організованість, упевненість у власних силах, серйозне ставлення до правил пожежної безпеки.
Обладнання: пам’ятка «Якщо виникла пожежа», слайдова презентація до уроку, м’яч; «вогники-маячки»; іграшки, пов’язки на очі ; списані вогнегасники, 10–15 іграшок різного розміру.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
— Які ситуації називаються небезпечними?
— Які небезпечні ситуації можуть виникнути в житловому будинку?
Гра «Визнач небезпеку»
(Вчитель вказує небезпечні місця і предмети, а учні називають можливі небезпеки).
Небезпечні місця і предмети | Можливі небезпеки |
електроприлади | пожежа, ураження електричним струмом |
гострі предмети | поранення |
вікно | поранення, травми |
препарати побутової хімії | отруєння, пожежа, вибух |
ліки | отруєння |
газова плита | отруєння, пожежа, вибух |
горище | травми, шкідливі комахи, пожежа |
ліфт | напад, інші небезпеки |
підвал | напад, гризуни, пожежа |
Завдання «Встановити відповідність» ( із перелічених ознак вибрати ті, які відповідають небезпекам) Завдання в групах з використанням «маячків-вогників»- жовтий, синій, червоний:
І група – ураження електричним струмом (жовтий);
ІІ група – отруєння газом (синій);
ІІІ група – отруєння препаратами побутової хімії (червоний).
Ознаки | Ураження електричним струмом | Отруєння газом | Отруєння препаратами побутової хімії |
запаморочення | + | + | |
опіки | + | + | |
головний біль | + | + | |
втрата свідомості | + | + | + |
слабкість | + | + |
3.Слайд 1. (Учні пригадують правила поведінки в будинку)
- не бігайте по квартирі з гострими предметами;
- не беріться мокрими руками за електроприлади,
- йдучи з квартири (лягаючи спати), вимикайте електроприлади з розетки;
- не залишайте газові прилади без нагляду;
- не приймайте ліки самостійно;
- не відкривайте двері незнайомим людям;
- не грайтеся з сірниками, запальничками
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Повторення матеріалу 5-го класу
- Де може виникнути пожежа?
Слайд 2.
- Що таке пожежа?
ПОЖЕЖА - неконтрольований процес горіння, який несе загрозу для життя людей і тварин, знищує природні ресурси і матеріальні цінності.
Які бувають види пожеж? (техногенні, природні)
- Пригадайте причини виникнення пожеж;
- Що означає «трикутник вогню»?
Слайд 3
Джерело запалювання:
(іскра, відкритий вогонь, висока температура)
Горючі матеріали Кисень
Гра «Трикутник вогню»
Учні стоять у колі. Учитель кидає одному з учнів м’яч і називає один елемент трикутника вогню: «Джерело запалювання!». Той, хто спіймав м’яч, називає приклад джерела запалювання (приміром, сірник) і кидає м’яч іншому учню. Учитель називає ще один елемент трикутника вогню: «Горюча речовина!». Дії учнів повторюються з наведенням прикладу горючої речовини. Якщо вчитель сказав «кисень», замість відповіді треба двічі тупнути ногою.
2. Слово вчителя з елементами бесіди (статистичні дані за певний період)
Щодня в Україні виникає близько 120 пожеж, у яких гине в середньому 7 осіб. З року в рік ці цифри збільшуються.
У різних областях кількість пожеж на добу сягає від 15 до 20. Такому стану потрібно зарадити. Кожен учень повинен знати правила пожежної безпеки і виробляти в собі звичку суворого їх виконання.
- Як запобігти й не допустити пожежі?
- Що ж необхідно робити аби пожежа не виникла? Існують ще правила протипожежної безпеки, які зменшують шкоду, що її завдає пожежа. Ось вони:
Слайд 4. Усі місця, де може збиратися велика кількість людей, повинні мати :
1) - пожежну сигналізацію (знак) ;
- вогнегасники та інші засоби для гасіння пожеж ;
- запасні виходи, до яких мають бути вказані шляхи евакуації ;
2) - усі люди повинні знати, як поводитись під час пожежі
3. Інформаційне повідомлення: «З історії пожежної охорони» (доповідає учень). Слайд 5 «З історії пожежної охорони»
- Сьогодні на допомогу людям приходить сучасна техніка
Слайд 6. (Мал. Пожежні машини, поїзди, гелікоптери та літаки, катери та кораблі).
- У середньому кожні 5 хвилин у нашій країні спалахує пожежа. Її наслідки не в останню чергу залежать від того, чи вчасно прибудуть пожежники. Пригадайте, як треба складати повідомлення для рятувальних служб і що можна зробити, щоб вони без затримок прибули на місце.
4. Робота з підручником (ст. 122-123 §21)
Практична робота: користування засобами пожежогасіння.
Види вогнегасників (хімічно-пінні, вуглекислотні, порошкові).
Слайд 7. (Види вогнегасників)
ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів. Ігрова діяльність
1. Робота в групах, взаємонавчання, взаємо оцінювання.
Слайд 7.
Робота з підручником (с. 119-120)
Робота з пам’ятками
Як загасити невелику пожежу
Загорівся електроприлад? |
|
Не можна бігти, слід котитися по землі, вогонь зверху накрити цупкою тканиною |

![]()
![]()
![]()
|
Узявшись за вилку сухою ганчіркою, висмикни шнур з розетки.
|
![]()
![]()
![]()

Розкажи про цей випадок батькам. Не користуйся несправними електроприладами та розетками. |
Опустись на підлогу, там менше диму. Захищай органи дихання, закриваючи рот і ніс зволоженою тканиною. Вибирайся із задимленого приміщення. Щоб не втратити орієнтації, тримайся за стіни. Повідом про пожежу дорослих. |
Пожежа в багатоповерховому будинку
|
|
В одній із сусідніх квартир? |

![]()
![]()
|
Не відчиняй дверей, там пожежа. |


![]()
![]()
![]()
![]()
Подзвони у квартиру. Якщо не відчиняють, поклич на допомогу інших сусідів. Вийди з будинку. Подзвони 101 |
|
Зачини двері |
![]() |
Пожежа на нижніх поверхах? |

![]()
![]()
![]()

![]()
Захисти органи дихання. Спускайся вниз сходами. Користуватися ліфтом під час пожежі смертельно небезпечно! |
Рятуйся сам, рятуй інших людей, якщо це тобі під силу. Подзвони 101 |
|
![]()
![]()
![]()
|

Якщо маєш телефон, дзвони 101, повідом, де ти знаходишся. Зачинися у кімнаті з виходом на балкон або з вікном. Захищай органи дихання. Заткни щілини під дверима (краще вологими ганчірками). Подавай сигнали рятувальникам. |
![]()
![]()
Скористайся можливістю залишити будинок через вікно або балкон. |
Підсумок уроку:
- Як загасити пожежу на початковій стадії загоряння?
- Чому не можна користуватися ліфтом під час пожежі?
- Як правильно дихати в зоні пожежі?
- Як загасити одяг на людині?
- Як загасити електричний прилад?
- Чому необхідно під час пожежі рухатись пригинаючись?
- Якщо ручка дверей гаряча, про що це може говорити?
- Чому необхідно дотримуватись правил пожежної та протипожежної безпеки?
Обговорення, доповнення, оцінювання.
2. Гра «Урятуйте друзів» (під музичний супровід)
У грі беруть участь двоє або четверо учнів. У намальованому на підлозі квадраті (площа 1,5 × 1,5 м або 2 × 2 м) розставляють від 10 до 20 іграшок різного розміру. Учасникам зав’язують очі, пояснюючи, що в кімнаті, де знаходяться друзі-іграшки, виникла пожежа. Очі застилає димом, тому погано видно. За сигналом ведучого учасники намагаються схопити якнайбільше іграшок, щоб винести їх із «квартири, що палає». Решта учнів під енергійну мелодію підтримує «рятувальників» оплесками. Перемагає той або ті, хто «врятує» найбільше іграшок.
Вивчення плану евакуації з приміщення школи.
V. Домашнє завдання
Опрацювати §21
Скласти в зошиті план-схему евакуації з вашої оселі в разі можливого виникнення пожежі.
Список використаної літератури
1. Закон України «Про пожежну безпеку»
2. Науково-методичний журнал «Основи здоров'я» №7 липень 2013р.
3. , , Репік І. А. Основи безпеки життєдіяльності. – К.: Алатон, 2001. – 128.
4. Поліщук Н. М.. Основи здоров'я. –К.: Генеза, 2006. – 192.



